Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Otóż wpadłem na wspaniały pomysł by rozkręcić moją kartę graficzną by zmienić na niej pastę termoprzewodzącą oraz wyczyścić wentylator. Jest to wersja referencyjna. Pasta została zmieniona na Noctua NT-H1 - pozostałość po moim zestawie chłodzenia :) Po złożeniu całości 44 stopnie przy przeglądarce na vcore 1.112 (wcześniej działała ok na furmarkach itp. po OC). Niestety kiedykolwiek ją zestresuję np. oglądaniem filmu na nece, nie wspomnając o grach, Furmarku(turn off) nagrzewa sę w zastraszającym tempie przy maksymalnej pracy wentyaltora - osiąga 91 Celsjusza, dalej nie pozwalam jej wędrować. Po kolejnym rozmontowaniu karty zwróciłem uwagę na to, że bardzo mała część pasty została na radiatorze karty - zupełnie jakby było jej za mało. Podejrzewam, że to jest powodem, dla którego karta osiąga takie temperatury. Co Wy o tym sądzicie ?

Edytowane przez sfinksu21
Link to post
Share on other sites

Pomiędzy chłodzeniem a procesorem powinna być jak najmniejsza przestrzeń. Idealnie to jak by tej przestrzenie pomiędzy nie było ale niestety w rzeczywistości jest zawsze jakaś przestrzeń, którą się wypełnia pastą. W Twoim wypadku wygląda to na zbyt słaby docisk chłodzenia do GPU. Sprawdź czy coś Ci nie blokuje docisku i skręć porządnie kartę. Po porządnym dociśnięciu chłodzenia do GPU pasta powinna zostać wyparta spod GPU a na GPU powinna być cienka warstwa pasty - wystarczająca.

Link to post
Share on other sites

No problem w tym, że o tym pomyślałem - skręciłem je na maxa, tak by nie ukręcić śrubek ;) Nadal to samo. Faktem jest, że przestrzeń pomiędzy radiatorem a samym rdzeniem jest stosunkowo duża - myślałem o problemie takim jak tutaj - http://forum.pclab.pl/topic/739393-Dziwny-problemWymiana-pasty-termoprzewodz%C4%85cej-w-GTX-275/ mój prezentuje się bardzo podobnie. Karta 100% dokręcona.

 

Pomiędzy chłodzeniem a procesorem powinna być jak najmniejsza przestrzeń. Idealnie to jak by tej przestrzenie pomiędzy nie było ale niestety w rzeczywistości jest zawsze jakaś przestrzeń, którą się wypełnia pastą. W Twoim wypadku wygląda to na zbyt słaby docisk chłodzenia do GPU. Sprawdź czy coś Ci nie blokuje docisku i skręć porządnie kartę. Po porządnym dociśnięciu chłodzenia do GPU pasta powinna zostać wyparta spod GPU a na GPU powinna być cienka warstwa pasty - wystarczająca.

 

teorię znam, mikroszczeliny itp :)
Link to post
Share on other sites

BA nawet za pierwszym HWM zarejestrował 101 - za dużo odpada ;D Więc tak myślę, może kwestai thermopadów ? Tylko czy jak je usunę to ... wszystko będze ok ? Bo producent nie schładzałby pamięci bez zbędnej potrzeby :D

 

Najlepsze, że tę samą pastę dałem na swojego proca do chłodzenia Noctua - q9400 w idle 29 Celsjusza, a stres 40 :D

 

No dobra z 41 jak patrzę :D

Link to post
Share on other sites

przestrzeń pomiędzy radiatorem a samym rdzeniem jest stosunkowo duża

Sprawdź czy gwint (w który wkręcasz śrubę) styka z PCB. Jeśli nie styka to jest ok, jeśli styka no to jest problem. Gwint ten możesz spiłować aby był lepszy docisk - robiłem tak przy 8800 ale w tedy tracisz gwarancję co jest bez sensu...

Więc tak myślę, może kwestai thermopadów ? Tylko czy jak je usunę to ... wszystko będze ok ?

Będzie nie okej .... pamięci będą się przegrzewać (artefakty) a jak usuniesz termopady z układu zasilania to może być bum!
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra, dajcie chwilę, przesiadam się na integrę,a karta na zewnątrz i będziemy pracować :P Z/w hehe

 

Dobra, wnioek number one : Gwnty przylegają do PCB - aczkolwiek na PCB jest na to wyznaczone miejsce. Rozkręcam dalej, wstawę photo jakby co - sprawdzimy czy na radiatorze jest nasza pasta ;d

 

Ok, pasty jest więcej niż poprzednio na radiatorze ale są miejsca prześwitu - zupełnie jakby styk nie był całkowy - szczerze wymieniłem już thermopady na troszkę wększe, gdyż stare były w kiepskim stanie. Myślicie, że nowe są za duże ?

 

Skręcam kartę, za chwilę przekonamy się jakie są temperatury

 

Wystartowała 37/38 przy przeglądarce ;D

 

Dobra, na ten moment 42 idle - zaliczyła restart przed momentem - ostatnia zarejestrowana temperatura to 81 przy Furmarku. Zamówiłem już pastę, spróbuję nałożyć więcej. Jakiekolwiek inne sugestie ?

 

Sprawdź czy gwint (w który wkręcasz śrubę) styka z PCB. Jeśli nie styka to jest ok, jeśli styka no to jest problem. Gwint ten możesz spiłować aby był lepszy docisk - robiłem tak przy 8800 ale w tedy tracisz gwarancję co jest bez sensu...

Co do gwarancji to problemu nie ma - karta jest załatwona bez za to, taniej :) Tylko czy jak je spiłuję śrubka odpowedno chwyci chłodzenie ?
Link to post
Share on other sites

Najprawdopodobniej masz za duży dystans między obudową procesora a kaloryferem. Większa ilość pasty tego nie załatwi. Na pamięci załóż cieńszy thermopad - często bywa, iż nie jest on na tyle ściśliwy, by mógł osiągnąć grubość pierwotnie tam założonego i przezeń radiator nie może się spotkać z GPU

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do gwarancji to problemu nie ma - karta jest załatwona bez za to, taniej Tylko czy jak je spiłuję śrubka odpowedno chwyci chłodzenie ?

Nie śrubkę tylko gwint! Jak spiłujesz śrubę to będzie lipa. Jak spiłujesz gwint to będziesz miał większy docisk.

 

Zanim wymienisz termopady to zdejmij je i zamontuj chłodzenie z powrotem. W tedy sprawdź czy to rozwiązało problem. Jeśli tak to kup nowe termopady o odpowiedniej grubości. Karta nie może pracować długo bez termopadów na pamięciach. Termopady na układzie zasilania musisz mieć cały czas.

Edytowane przez xprzemcio
Link to post
Share on other sites

Jeśli jest problem na styku gpu - stopa radiatora to można pod śrubki podłożyć podkładki aby poprawić docisk

Dobrze gada jeśli śruby są ze sprężynami. Jak dasz podkładkę (od góry) to sprężyna się mocniej ściśnie i mocniej dociśnie :) Testowane i działa.
Link to post
Share on other sites

Ja bym całkiem wywalił termopady wtedy chłodzenie oparło by się tylko na gpu i docisk był by prawie 100%. Tak robiłem na referentach Geforce 8800.

Tak zrobiłem w 9800GT i po 5min grania miałem krzaki na ekranie wynikające z przegrzania pamięci. Wywalić termopady można na chwilę aby sprawdzić, czy w tedy GPU będzie dolegał do chłodzenia. Na dłuższą metę to się nie sprawdza, w końcu producent po coś je tam dał ....
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Zmodyfikowałem termopady i dołożyłem pasty - temepratury 81 w stresie czasami nawet 86. Przynajmniej sie nie wylacza. Zdaje sie ze wina byla i po stronie pasty najbardziejb a kiedy zmodyfikowalem termopady gpu zaczal lepiej przylegac. Temat do zamkniecia dzieki za pomoc i sry za brak przecinkow - taka klawiatura :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...