Skocz do zawartości

Problem z HD 7850 OC.


Recommended Posts

Witam,

 

Na początku lipca skompletowałem sobie zestaw oparty właśnie o i5-2500K, wspomnianą Gigabyte HD7850 2GB oraz płytę główną Gigabyte z77-d3h. Na początku nie zauważyłem żadnych problemów, jednak te pojawiły się w chwili, kiedy zacząłem grać w BF3.

 

U mnie objawia się to również "bzyczeniem" w głośnikach oraz czarnym lub szarym (w paski) ekranem. Nie pomaga nic poza resetem. Parę razy zdarzyło się, że przy takim zwisie wyłączył się monitor (tak jakby komputer był wyłączony). Na początku myślałem, że to kwestia samego Battlefielda - znalazłem temat, że miał problemy z kartami dźwiękowymi na chipsecie Realteka. Jednak wyłączenie karty dźw. nic nie dało. Później szukałem przyczyn w płycie głównej - jest temat na forum Gigabyte o płytach z chipsetem z77 - niektórzy użytkownicy skarżą się właśnie na losowe zwiechy systemu.

 

Próbowałem zastosować kilka rozwiązań z tematu na tamtym forum (m.in. update BIOSu i zmiana kilku ustawień), ale to nic nie zmieniło. Temperatury są w porządku - nie przekraczają 65 stopni w stresie (grafika). W tej chwili moje podejrzenia skłaniają się właśnie na karcie graficznej. Dzisiaj wymienię ją na starą 4850 i zobaczę czy problem będzie dalej występował.

 

Z tego co widzę, to kilku z Was ma inne płyty główne, więc może rzeczywiście jest to problem z 7850, a nie płytą główną czy zasilaczem.

 

/edit

Znalazłem temat na elektrodzie, gdzie właściciel 7850 mówi, że pomogło mu podkręcenie zasilania:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2003113.html#11119204

Tylko pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność.

 

Edytowane przez dawidlp
Link to post
Share on other sites

Dziś zaopserwowałem takie zjawisko że jak grałem to zrobił się czarby ekran ale w słuchawkach przez jakieś 20sekund słyszałem dialogi z gry dopiero po chwili zgrzyt w słuchawkach, wiatraczki na karcie się zatrzymały nawet. Wy też tak macie??

Link to post
Share on other sites

Dziś zaopserwowałem takie zjawisko że jak grałem to zrobił się czarby ekran ale w słuchawkach przez jakieś 20sekund słyszałem dialogi z gry dopiero po chwili zgrzyt w słuchawkach, wiatraczki na karcie się zatrzymały nawet. Wy też tak macie??

 

Też tak mam :[

Dałem zasilanie +10% i narazie nic sie nie stalo, ale nie mam czasu teraz dluzej pograc zeby to dokladniej sprawdzic

Link to post
Share on other sites

Nie grzebałbym przy zasilaniu, bo możesz przekombinować. Nie masz możliwości sprawdzenia u jakiegoś znajomego samej karty?

 

To wszystko można ustawiać w wąskim zakresie w samym menu Catalysta, więc myślę, że producent i tak ustawił jakieś bezpieczne progi.

 

Dzisiaj przetestowałem kompa ze starym radkiem 4850 i nic się nie zacinało. Następnie spróbowałem rozwiązania z podniesieniem napięcia i zwiechy występowały dalej. Skręciłem taktowanie procesora graficznego z 975 do 900 i póki co nie było żadnej zwiechy.

 

Podejrzewam, że ta wersja OC po prostu jest przetaktowana za mocno, albo niektóre egzemplarze są słabej jakości i takiego przetaktowania zwyczajnie nie wytrzymują.

 

/edit

900 nie zadziałało jednak zbyt długo... Chyba jednak wymienię tego radka na coś innego niż Gigabyte.

Edytowane przez dawidlp
Link to post
Share on other sites

I ja się podłączam. Ten sam problem. Wywala z BF3 po 15 min. Czarny ekran i nic...

U mnie zdaje się działać, kiedy obniżę taktowanie procesora graficznego znacząco, np. do 800MHz. Ale w takim wypadku nie ma sensu kupowanie fabrycznie podkręconej grafiki, żeby jej obniżać taktowanie...

 

//edit

 

Poszperałem trochę w necie i znalazłem temat, w którym mają podobny problem również z innymi kartami z serii 78xx. Możliwe jednak, że jest to kwestia sterowników/biosu. Dodatkowo na http://www.tomshardware.co.uk/forum/361632-15-7850-freezing piszą o podobnym problemie i po zmianie ustawień grafiki, by korzystały z DirectX 9, problem znika. Może póki co te karty mają jakieś problemy z DirectX 11?

Spróbuję dzisiaj też ze sterownikami 12.7 beta i dam znać.

Edytowane przez dawidlp
Link to post
Share on other sites

Może póki co te karty mają jakieś problemy z DirectX 11?

Nie jestem zwolennikiem kupowania czegoś krótko po premierze bo na ogół terminy naglą to wypuszczają niedopracowany prodkt aby nie zostać w tyle za konkurencją a później czekamy pół roku albo więcej aby sprzęt zaczął działać jak należy, pokusiłem się kiedyś o kupno 4850 asusa zaraz po premierze i dostałem model z jednoslotowym kiepskim chłodzieniem, które w idle miało 79 stopni na pełnych obrotach a po włączeniu gry po 5 min komp się wyłączał z powodu przegrzania karty. Pewnie tu problemem będą niedopracowane jeszcze sterowniki lub za wysoki o/c, spróbuj może ustawić zegary i napięcie jak w standardowym modelu i sprawdź jak wtedy działa

Link to post
Share on other sites

Chyba znalazłem rozwiązanie :rotfl: Gigabyte przesadził z OC i teraz zasilacz 550W to za mało. Jeszcze jedno jak miałem 600W na próbę to przy zegarach 975/1200 nie robił się czarny ekran tylko artefakty były ale działało, teraz kupię OCZ'ta jakiegoś ale 700W i powinno działać jeśli moja teoria jest słuszna.

 

 

PS: Cofnę zegary taj jak były przed OC czyli 860/1200 i będę testował na 600W.

Link to post
Share on other sites

Chyba znalazłem rozwiązanie :rotfl: Gigabyte przesadził z OC i teraz zasilacz 550W to za mało. Jeszcze jedno jak miałem 600W na próbę to przy zegarach 975/1200 nie robił się czarny ekran tylko artefakty były ale działało, teraz kupię OCZ'ta jakiegoś ale 700W i powinno działać jeśli moja teoria jest słuszna.PS: Cofnę zegary taj jak były przed OC czyli 860/1200 i będę testował na 600W.

Kurczę... To nie powinien być tak prądożerny sprzęt, żeby dławił zasilacz 550W.

 

http://www.tomshardware.co.uk/forum/362058-15-gigabyte-7850-black-screen

 

Tutaj gość ma 700W i też mu ten problem występuje

Edytowane przez dawidlp
Link to post
Share on other sites

Kurczę... To nie powinien być tak prądożerny sprzęt, żeby dławił zasilacz 550W. http://www.tomshardware.co.uk/forum/362058-15-gigabyte-7850-black-screen Tutaj gość ma 700W i też mu ten problem występuje

Właśnie że duże OC zżera prąd, u mnie to pomogło nie wiem jak u was ale przynajmniej wykluczyłem uszkodzoną kartę.

Link to post
Share on other sites

zmniejszylem taktowanie na800 jak tu ktos podal ale nadal problem wystepuje. Jutro ja daje na gwarancje. Dam wam znac (o ile) dostane nowa. Z nvidii narazie zrezygnuje :)

 

moj zasilacz 600wat w tym proc ktory zre 125 wat (amd x8) i 1dysk, 1 cdrom i 8gb pamieci

 

wg tego kalulatora http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine

 

moj zestaw pozre kolo 500 watow wiec to raczej nie wina zasilania

Edytowane przez bagi1818
Link to post
Share on other sites

zmniejszylem taktowanie na800 jak tu ktos podal ale nadal problem wystepuje. Jutro ja daje na gwarancje. Dam wam znac (o ile) dostane nowa. Z nvidii narazie zrezygnuje :)

 

moj zasilacz 600wat w tym proc ktory zre 125 wat (amd x8) i 1dysk, 1 cdrom i 8gb pamieci

 

wg tego kalulatora http://www.extreme.o...n.com/PSUEngine

 

moj zestaw pozre kolo 500 watow wiec to raczej nie wina zasilania

 

Tylko nie zapomnij dać znać czy wymiana karty coś dała ;)

Link to post
Share on other sites

zmniejszylem taktowanie na800 jak tu ktos podal ale nadal problem wystepuje. Jutro ja daje na gwarancje. Dam wam znac (o ile) dostane nowa. Z nvidii narazie zrezygnuje :) moj zasilacz 600wat w tym proc ktory zre 125 wat (amd x8) i 1dysk, 1 cdrom i 8gb pamieci wg tego kalulatora http://www.extreme.o...n.com/PSUEngine moj zestaw pozre kolo 500 watow wiec to raczej nie wina zasilania

Nie sugeruj się tymi kalkulatorami bo to ścierwo.

 

//edit

 

Może to wina zabezpieczenia

przeciw przeciążeniowego, mój OCZ't miał to, pewnie odcinał karcie prąd.

Edytowane przez AreoMaxx
Link to post
Share on other sites

Nie sugeruj się tymi kalkulatorami bo to ścierwo.

 

Mam w domu watomierz. Podłączyłem wczoraj pod samego PCta i włączyłem BF3 (na zegarach 975/1200). Zużycie energii jakie mi pokazywał podczas gry to 230W (i5-2500K, Gigabyte 7850, z77-d3h, 2 dyski HDD, 1 SSD). W idle na pulpicie miałem około 80-100W.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-7870-review-benchmark,3148-19.html

Tutaj na wykresach też można zobaczyć jaki pobór ma ta karta.

 

Coś już wiadomo? Bo ja już szału dostaje...

 

Ja wczoraj odpalałem ze sterami 12.7 beta, ale to nic nie dało. Później obniżyłem taktowanie do stockowego (860/1200). To też nie poskutkowało - wystąpiła zwiecha, chociaż zdawało mi się, że nieco później (nie mierzyłem czasów, ale zwiecha występuje zazwyczaj 10 minut po odpaleniu np. kampanii w BF3). Później w Catalyst Overdrive podbiłem napięcie o 20% (ostatni suwak) zostawiając jednocześnie obniżone taktowania (860/1200). Po tym zabiegu nie zaobserwowałem zwiechy przez dość długi czas (jakieś 40 minut).

 

Niestety nie przeprowadziłem dłuższych testów, bo zapomniałem, że uśpiłem kompa zamiast go wyłączyć i wypiąłem watomierz. Nie spodziewałem się, że taka błahostka może spowodować awarię dysku, ale tak się właśnie stało - padł mi jeden z dysków (akurat ten na którym miałem BF3)...

Link to post
Share on other sites

zainstalowalem trixxa i wentylatory ustawilem na 100%, chodzil 2 godz. bez problemu, a pozniej musialem do robotypozostale testy moge zrobic dopiero wieczorkiem.potestujcie i dajcie znac ;)

To sprawdzałem na początku ;) Niestety nic nie dało (oprócz okropnego szumu w pokoju)...

 

//Edit

 

Na forum Guru3D ktoś zamieścił odpowiedź AMD w sprawie identycznego problemu z 7870:

http://forum.guru3d.com/showthread.php?p=4371105

 

"I will admit that AMD is aware of a number of issues with the HD7000 series products, and AMD is working very hard to resolve them as quickly as possible"

 

Mam nadzieję, że się zepną dość szybko i naprawią ten błąd. Tych co znają angielski zachęcam do wypełnienia ankiety:

http://www.amdsurveys.com/se.ashx?s=5A1E27D20B2F3EC4

Edytowane przez dawidlp
Link to post
Share on other sites

Mam w domu watomierz. Podłączyłem wczoraj pod samego PCta i włączyłem BF3 (na zegarach 975/1200). Zużycie energii jakie mi pokazywał podczas gry to 230W (i5-2500K, Gigabyte 7850, z77-d3h, 2 dyski HDD, 1 SSD). W idle na pulpicie miałem około 80-100W. http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-7870-review-benchmark,3148-19.html Tutaj na wykresach też można zobaczyć jaki pobór ma ta karta. Ja wczoraj odpalałem ze sterami 12.7 beta, ale to nic nie dało. Później obniżyłem taktowanie do stockowego (860/1200). To też nie poskutkowało - wystąpiła zwiecha, chociaż zdawało mi się, że nieco później (nie mierzyłem czasów, ale zwiecha występuje zazwyczaj 10 minut po odpaleniu np. kampanii w BF3). Później w Catalyst Overdrive podbiłem napięcie o 20% (ostatni suwak) zostawiając jednocześnie obniżone taktowania (860/1200). Po tym zabiegu nie zaobserwowałem zwiechy przez dość długi czas (jakieś 40 minut). Niestety nie przeprowadziłem dłuższych testów, bo zapomniałem, że uśpiłem kompa zamiast go wyłączyć i wypiąłem watomierz. Nie spodziewałem się, że taka błahostka może spowodować awarię dysku, ale tak się właśnie stało - padł mi jeden z dysków (akurat ten na którym miałem BF3)...

 

Te wykresy nie uwzględniają OC od Gigabyte które jest dość wysokie. Napisałem do gigabyte i napisali że mam za słaby zasilacz jak na to OC.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...