Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

To mój pierwszy post na forum - Siemano Wszystkim :D!

 

Jak wielu potrzebuję nowego komputera, jak najtańszego do gier. Budżet to maks 800zł, ale oczywiście im taniej tym lepiej. Nie jestem osobą pracującą, więc mam problem z pieniędzmi. W pełni pewny nie jestem co do tej kwoty; może być tak, że będzie to 700, albo i nawet śmieszne 500zł (w co wątpie, że aż tak spadnie). Temat powinienem napisać, wtedy gdy byłbym pewny swojej kwoty, ale niestety aktualny komputer zaczyna bardzo szwankować i im szybciej nabyje nowy tym oczywiste, że lepiej. Teraźniejszy sprzęt to jeszcze legendarny APG, którego karty graficzne są w przyzwoitych cenach. Dokładna specyfikacja to:

 

- Intel Pentium 4 CPU 3.00GHz (2 CPUs)

 

- 1024MB RAM DDR

 

- NVIDIA GeForce 7300 GT 256MB Palit

 

- Delta 400W + przejściówki do AGP (jedna się dziś mi spaliła xD)

 

- Maxtor 76GB (dysk)

 

- Fujitsu Siemens D1627-C (tak, płyta główna)

 

Wszystko śmiga na Windows XP Professional 32 bity.

 

Ten sprzęt jak pisałem przestaje sprawować się dobrze, więc potrzebuje nowego, lepszego zestawu. Budżet ograniczony i zamierzam zmienić wszystko. Jako priorytet stawiam sobię cpu, gpu, mobo, ram oraz obudowę. Nie wiem czy do nowego zestawu, którego nabyje przyda mi się dysk, albo zasilacz. Po godzinach analizowania, oraz zdobywania wiedzy z lektur na temat podzespołów (kupuje komputer na częsci i nie ważne czy nowe, czy używane), skonstruowałem zestaw, którego chciałbym, abyście potwierdzili jako słuszny:

 

- Procesor Intel Celeron G530 za 170zł (nowy, ponieważ używanych jest mało i są nie opłacalne).*

 

- Płyta główna Gigabyte GA-H61M-D2-B3 185zł (też nowa, mało używanych i raczej nie opłacalne). Ponoć najlepiej z rewizją B3 - dlaczego?*

 

- Pamięć x2 Good Ram 2048MB DDR3 PC1333 CL9 78zł (również nowe). Lepiej 1 czy 2 kości? Ja tu wybrałem 2 ponieważ każdy jakoś chyba tak robi i pozatym 2zł taniej 8). Ogólnie zamierzam uzyskać efekt 4GB.*

 

- Zasilacz Delta 400W (na razie zostawiam, jeżeli zajdzie potrzeba zakupu nowego to jako rzecz drugorzędna, ze względu na koszty) lub kupić używany za 70zł.

 

- Dysk Maxtor 76GB (też chcem zostawić, a zakup pojemniejszego zostwić jako rzecz drugorzędna) lub używany jakiś 160-200GB na allegro za 80zł.

 

- Karta graficzna stanowi kłopot, ponieważ jak wiele osób mam problem z jej wyborem. Coś najlepszego do dwurdzeniowego G530, tak aby procesor nie ograniczał karty, ani karta nie ograniczała procesoru :D! Chodzi tu o to, aby znaleźć jak najlepszą kartę (opłacalność=wydajność), która nie bedzie ograniczana przez procesor. Kwota to jakieś 200zł za używanego GPU. Ponoć HD 4850 z dwuslotowym chłodeniem się nada.

 

- ''Obudowa ATX (minimum 2 miejsca na wentylatory)'' - taką ponoć obudowę trzeba do tego zestawu. Zaznaczę, że właśnie ten zestaw edytowałem po swojemu z konkurencyjnego forum. Użyłem do tego nowej nabytej wiedzy :). Jaką polecacie najlepiej czarną, używaną, tanią na allegro?

 

*Procesor, pamięć i płyta główna pochodzą z serwisu internetowego Morele (chyba nie reklamuje :D?).

 

Co sądzicie o takim zestawie? Co byście zmienili? Do czego będzie służył zestaw - internet, filmy, ale głównym celem są gry. Najważniejszym wręcz. Zależy mi na tym, aby uruchomić nowe tytuły, chociażby na najniższych detalach. Po moim sprzęcie łatwo wywnioskować, że jestem raczej przyzwyczajony do tandetnej grafiki, ale nie tylko ona się liczy :D! Wielu powie, żebym kupił konsole, tyle że ja już posiadam Xbox'a 360, który ma ROD'a i kolejna już z kolei naprawa nie wchodzi w rachube. Ogólnie to niektóre części do komputera używane są w sumie nie opłacalne w zakupie, kiedy za 10zł drożej mamy nowy sprzęt. Chyba wkońcu trzeba coś podsumować, jakiej pomocy od Was oczekuję (bedę nagradzał punktami :D!):

 

1. Czy dobry zestaw przedstawiłem? Jak nie, to proszę o pomoc w złożeniu taniego, nawet używanego zestawiczka (oczywiście części rzecz jasna).

2. Do gry w Battlefield 3 MP (mogą być te 25-30 klatek, ponieważ widziałem na YT, jak koleś pykał właśnie tak) nada się chociaż minimalnie? Oczywiście Low Detale. Czy internet z neostardy (tak, ktoś tego używa :D!) przy prędkośći 7,4 MBS na najbadziewniejszym kablu telefonicznym za 8zł nie bedzię powodował lagów tzn. opóźnień? W innych grach oprócz jednej zlagowanej problemów takich nie miałem.

3. Jeżeli zakupię płytę główną, która ma USB3, to czy mój modem neostrady z USB 2.0 będzie miał problemy? Czytałem właśnie, żę modemy ZTE ZXDSL 852 mogą rozłąnczać internet w połączeniu z portem USB3, z powodu no chyba starej technologi. To prawda?

4. Jaka karta graficzna? Kompa kieruje pod Bf 3, bo ma jedne z najwiekszych wymagań jeżeli chodzi o multi, a jak pójdzie i on to prawie wszystko inne też :D!

6. Zamiast wymieniać monitor, mam w pokoju TV 22' LCD Szajsung, który zamierzam połączyć z nowym komputerem. Chcem np. grać na monitorze, a ogladać film na TV (nie równocześnie oczywiście - chyba, żę się jakoś da). Trzeba kabel, ale czy na pewno będzie dobrze? Dobrze - to znaczy, że ja mam monitor 4:3, a TV 16:9. Co daje kwadrat i prostokąt, a nie chcem mieć oczywiście w TV obrazu kwadratowego, tylko wide. Pewnie wystarczyłoby w TV ustwić inny obraz i po kłopocie. Jednak czy nie będzie wtedy rozciągnięty obraz? Jak wtedy zrobić, że przy monitorze 4:3 mieć oryginalny, nie rozciągnięty obraz na TV 16:9? Czy zrobić nowy wątek odnośnie tego w innym dziale?

7. Ten procesor to ma taktowanie 1066, a pamięć RAM ma 1333. http://www.g530.yoyo.pl/ - ten koleś timingował pamięć RAM do 1066 i ponoć dużo polepszyło wyniki. Jak zmijszyć i czy się opłaca?

 

 

Ogólnie chcem grać w Bf 3 MP, ale do tego potrzeba 4 rdzeni. Nie mam kasy na AMD x4 631, więc musi wystarczyć to. Proszę na odpowiedzenie na te 7 pytania, a będę bardzo wdzięczny :D ! Jak sobie przypomnę resztę to dopiszę. Zaznaczę, żę wolę na razie z powodu kosztów zostawić monitor, dysk, zasilacz, biurko, krzesło, głośniki, mysz, klawiaturę i inne bajery xD! Pierw kupię GPU, CPU, MOBO, RAM, obudowę, kartę, a potem może dysk, zasilacz. Raczej nie chcę bawić się w podkręcanie, ale jak będzie trzeba... Proszę nie pisać, zę Bf 3 MP nie pójdzie, bo pujdzie, ale jak wygodnie?! To już inna sprawa, ale jednak widziałem dowód, że przy 64 graczach koleś miał 30 klatek na karcie HD 4850 z tym G530. Mogę dać link do YT, ale wielu pewnie samemu łatwo znajdzie.

 

PRZEPRASZAM za tak długi tekst - po prostu chciałem wyrazić to jakiej najbardziej odpowiedźi oczeuję. Niestety to pewnie u niektórych obós wygląda na odwrut...

 

Pozdrawiam i przepraszam za błędy!

Edytowane przez Grzesiex
Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

dobra,

 

grafika do dwujajecznego CPU, to tak hd4850/70 -- wydajność będzie, ale PSU!

 

modem będzie działał bez problemu na usb3

 

e:

ad 7.

ze zmniejszenia właściwie są tylko same zyski -- można mocno zjechać timingi -- nie powinno być problemu (to już jednak zabawa w bios -- indywidualna dla każdego zestawu -- trzeba będzie eksperymentować)

Edytowane przez DANNY__79
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że też zmiejszyć to coś do 6-6-6-14 CR1? A jakaś karta, wydajna nie prądożerna? Do 4850/70 potrzeba czegoś lepszego niż Delta 400W?

 

PS - mocno skomplikowane jest ten timing? Ogarniam troszkę angola i kompy, ale instukcja zawsze się przyda ;).

Edytowane przez Grzesiex
Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

delta to raczej bomba w komputerze -- zasilacz proponowałbym Ci zmienić bez zastanowienia i kupić 4870 1gb -- będziesz zadowolony

 

http://allegro.pl/niewiarygodne-ati-radeon-hd4870-1024mb-ddr5-299zl-i2486715519.html

 

gdzieś był temat z czarną listą zasilaczy -- poszukaj

 

 

e:

post #23 odnośnie zasilacza -- sam już nie wiem która delta jest jaka :?:

Edytowane przez DANNY__79
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie będę się sprzeciwiał, ale chyba Delta to nie jest właśnie bomba (chyba). Na innym forum z rok temu czytałem, listę i tam go nie było - inne forum, inne zwyczaje. Tak czy siak i tak pewnię zmienię go. Jeżeli chodzi o kartę to dość tania nie jest :/. A co powiesz na to http://allegro.pl/gigabyte-nvidia-geforce-gt440-1gb-ddr3-pcie-box-gw-i2494854145.html ? Zobacz jak typek gra . On jednak dokładnie ma GT440-OEM nachipie GF106 - 1,5GB DDR3 192bit 24ROP 144shaders o tatkowaniu GPU 600MHz MEM 1600MHz - czy dużo się różni od tej co podałem?

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

gt440 to słaba grafika -- ale o wiele nowocześniejsza, tańsza, mniej obciążająca psu i chłodniejsza. Poszukaj tylko wersji z ddr5

 

e:

ta ma dwie kostki więcej ddr3. Przez to więcej pamięci i szerszą (192bit) magistralę. Tak jak mówiłem weź 512/1024MB ale ddr5

 

e1:

od kiedy to gt440 ma 24 rop i 144sp? http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-440-channel/specifications co to za twór podałeś ?

Edytowane przez DANNY__79
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Aha, kumam, ale czy ten link warty jest swej uwagi? Zamawiać go jutro, czy isnieje odpowiednik, który jest lepszy (najważneijsza niska cena xD)? Jeszcze czy mógłby ktoś odpowiedzieć na punkty, takie jak nr 2 i 6? Chyba, że ktoś ma jeszcze swoje zdanie to chętnie przeczytam.

Link to post
Share on other sites

Się nie dziwię, ładną nudę zapodałem :D. Chodzi mi dokładnie o to czy mój zestawik z tym GT440 da rade Bf 3 MP? Ten filmik pokazuje, że się da, ale nie wszystko złoto co się świeci. Ogólnie te karty z DDR5 to za drogie, już wolę tego Radeona co zapodałeś. Aha i jeszcze ten 6 punkt :D - chodzi w nim o podłaczenie screena do TV, zresztą przeczytaj.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

Skoro cena jest tu No1 niestety nie da się tej karty w wersji ddr5 zrobić. Właśnie sprawdziłem ceny -- nie sądziłem nawet, że 440 mają takie ceny!

 

Nie mogę Ci powiedzieć, że zamawiaj -- sam musisz wybrać. Karta ze słabymi pamięciami będzie mocno zwalniać w wyższych rozdzielczościach. Co do codziennej pracy i wspomagania flash (i podobne) możesz być pewien, że 440 zapewni komfort -- gry -- cóż, może być różnie.

 

//pozrawiam

 

e: odnośnie zaś punktu 6. Dzisiejsze sterowniki zapewniają bezproblemową konfigurację dowolnej rozdzielczości na każdym z ekranów. Bawiłem się tym -- jeden FHD, a inny stary grat 1280x1024 -- działa

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy anonimowość jest w necie, ale pewnie nie ma, a was pewnie to nie obchodzi, że mam 16 lat :D! Po co to piszę - chcę zaznaczyć, że nie mam jak skołować hajsu, od rodziców już dostałem, więc lipton. http://www.g530.yoyo.pl/ dużo wzorowałem się według tej strony i przepisałem tą kartę od niego. Wygląda na to, że ten jego GT440 na medium leci na 64 osobowej mapce z najmniejszymi średnimi 30 klatkami. Ja tam też chcę grać na TV, więc grafikę jakoś przeboleję, ważny komfort i wydajność, a skoro GT440 go nie oferuje w wysokiej rozdialce (nie zupelnie ze nie oferuje, ale nie wiadomo co się może wydażyć). Oczywiście chcem też śmigać na Win 7 32 bity i jaką tu kartę wybrać za 2 paczki?

 

PS - żadnego nie będzie problemu, z tym, że TV ma HD Ready, a monitor 1024x768? Obraz w TV będzie wyglądał jak na monitorze przy kwadratowym kompie równocześnie?

Edytowane przez Grzesiex
Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

Ad PS: nie -- każdy wyświetlacz można regulować oddzielnie.

 

za te 200zł właściwie trudno jest zrobić aby było wydajnie -- taka prawda. Ta 440 powinna jednak przy tych rozdzielczościach zdać egzamin.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To z wyświetlaczem bardzo mi się spodobało :D! Rozumiem, jeszcze może ktoś o kartach się wypowie. A jeszcze pytania to:

 

1. Dlaczego do płyty głównej brać rewizje B3?

2. Lepiej pamięc 2x2GB, czy 1x4GB? Zaznaczę, czego wczesniej nie napisałem, że ten komputer co kupie, nie będe go modyfikował przyszłościowo. Jak już to następnym razem kupie nowy komp, więc nie wiem czy lepiej 1 czy 2 kośći...

3. Przeczytałem, że potrzeba do tego zestawu obudowę ATX z 2 miejscami na wentylator. Polecisz jakieś? Oczywiście allegro->używane->cenaja:najniższa :D.

 

 

Zobacz, to akurat z innego forum:

 

800zł:

Intel Celeron G530 LGA 1155 (160zł)

Płyta główna oparta o chipset H61 (dowolna, rewizja B3) (160zł)

2 GB RAM DDR3 1333-CL9 (30-35zł)

Używana karta graficzna HD 4850 (dwuslotowe chłodzenie) (160-180zł)

Używany dysk twardy (smart OK) 7200RPM 160GB~ (80-100zł)

Używany zasilacz 400w (Chieftec GPS, Fortron MDN/HLN/GLN/PFN) (70-90zł)

Używana obudowa ATX (minimum 2 miejsca na wentylatory) (50-70zł)

 

 

Co o tym sądzisz?

Edytowane przez Grzesiex
Link to post
Share on other sites

delta to raczej bomba w komputerze

Pewny jesteś? Bo mi się wydaje że np. taka delta DPS to dobry markowy zasilacz.

 

Przy takim budżecie szukaj core i3 530/540(ostatnio widziałem za 200-220zł parę razy) i pod niego jak najtańszą płytkę pod s1156.+4gb ddr3 w 1 kości,dual nic ci nie da,

Grafika HD4870 1gb ale z jakimś normalnym chłodzeniem.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Plan masz ogólnie dość dobry w swoim ostatnim poście. Ale ciężko Ci będzie znaleźć to wszystko w takich cenach. Bardzo ograniczony budżet i spore wymagania (BF jest bardzo wymagający).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

odnośnie pamięci-piszesz ,że nie będziesz modernizował ...więc 2x2GB-bedą pracowały w dualu-przynajmniej w testach syntetycznych wzrost o ok 40-50% dla lepszego samopoczucia...oraz niewielki w innych zastosowaniach, i zabezpieczenie- padnie jedna kość - zostaje ci sprawne 2 GB:), chociaż później zapewne będzie problem ze sprzedażą , a pamięci sa dosyć tanie więc może zastanowisz się nad 4 GB i za jakiś czas dokupisz dodatkowe 4GB?obudowa? po co 2 wentylatory??to jest bardzo chłodny zestaw i mało prądożerny( no chyba ,że kartę wstawisz jak piec)- obudowa byle jaka!zasilacz też, cały zestaw bez karty pociągnie ci jakieś 60 W- masz spory zapas...a czarne listy , białe listy ..to nie te czasy!albo zasilacz działa , albo nie -nowe płyty mają takie zabezpieczenia ,że ciężko coś uwalić ...ekrany wyregulujesz rozdzielczość jak chcesz w okienku - nie ma problemu...aha , a dysk masz chociaż na SATA?to samo nagrywarka- bo mogą być dodatkowe koszty..

Edytowane przez jacent
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

Pewny jesteś? Bo mi się wydaje że np. taka delta DPS to dobry markowy zasilacz.

No właśnie nie, a dlaczego:

 

Made In U.S.A

Made In China

Made In Mexico

Made In Thailand

 

O różnych różne opinie można znaleźć. Zatem sam już nie wiem :/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy można powiedzieć, że ten Radeon 5670 DDR5 to odpowiednik wydajności 4850?

 

Ogólnie o te procesory i3 530/40 będzie ciężko, choć w sumie teraz widze za 285zł i3 540, tak czy siak to jednak już zdeka za drogo :/. Tego 4870 widze w przyzwoitych cenach, ale wątpie, żeby o to właśnie tego chodziło http://allegro.pl/amd-ati-radeon-sapphire-hd4870-x2-i2469607978.html . To jest sklejka tak? Czyli prądożerne, szczególnie chodzi tu o zasilacz. O jakie modele chodzi, a jakich unikać?

 

Ten GTS250 to jaki model ma być?

 

Jak piszecie karty, to proszę, aby nie robić przedstawienia ślepemu, a dokładniej tych GTS250 jest wiele modeli i w sumie, ten komentarz trochę wnosi, ale nie pomoga :/.

 

PS - jacent, szkoda że nie mogę dać ci więcej punktów :D! Ogólnie, wezmę te 2x2GB, ale jedni piszą, że jest przyrost drudzy nie, więce jak to wkońcu? Ojjj muszę sprawdzić dysk (jeżeli da się to w Everest), ale ja mam kompa ogólnie APG, więc myśle ze starszy, a model dysku to Maxtor 6Y0800PO

 

PS PS - dysk ATA, niepotrzebnie pisałem, że sprawdzić, w Everest, ale już nie będę tego usuwał xD! Nagrywark aniedawno kupowana przez ojca Asus DRW-22B3S, też ATA.

Edytowane przez Grzesiex
Link to post
Share on other sites

no to masz problem..te płyty nie mają IDE , więc nici z dysku czy nagrywarki-są co prawda kontrolery na PCI , ale większość z nich nie bootuje-to ostateczność najlepiej po zainstalowaniu systemu aby podłączyć coś na IDE.Radeon 5670 nie jest odpowiednikiem 4850 tylko jest lepszy od GT440..od 4850 jest słabszy , ale ma Dx11,eyefinity, pobiera połowę prądu co 4850.Wydajność w dualu tak jak pisałem jest w testach - w takim evereście to nawet 50%-przykładowo zapis do pamięci dual ok 13 tys , bez dual ok 9 tys..w innych zastosowaniach problematyczna - testy dowodzą na nowszych konstrukcjach ,że bardzo niewielka-ale zawsze jakaś jest

Edytowane przez jacent
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...