Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Chciałem kupić kartę muzyczną ASUS Xonar Essence ST, lecz jest też model STX (nieco droższy). I teraz moje pytanie, która karta lepsza?

 

ST ma PCI i można ją upgradedować do 7.1. STX jest droższa ale ma PCIe (które PONOĆ generuje szumy) i ma brak możliwości rozbudowy do 7.1.

Link to post
Share on other sites

Miałem ten sam dylemat - wziąłem ST. Niby są jakieś różnice pomiędzy nimi, ale czy jesteś aż takim audiofilem żeby usłyszeć malutkie różnice ? Ja jednak żałuję, bo żadna nowa płyta główna nie ma już PCI (oprócz tych tańszych modeli).

Edytowane przez Piospi
Link to post
Share on other sites

STX ma bardziej wygładzona górę(dla niektórych to +) i nie jest tak szczegółowy jak ST. Nie trzeba być żadnym audiofilem, by odczuć różnice. Ogólnie, to te same karty z tymi samymi parametrami. A że coś generuje szum, to w znacznych przypadkach problemy z systemem, zasilaczem, płytą główną.

Link to post
Share on other sites

STX ma bardziej wygładzona górę(dla niektórych to +) i nie jest tak szczegółowy jak ST. Nie trzeba być żadnym audiofilem, by odczuć różnice. Ogólnie, to te same karty z tymi samymi parametrami. A że coś generuje szum, to w znacznych przypadkach problemy z systemem, zasilaczem, płytą główną.

 

Czyli STX ma płytszą górę? To wtedy musi być bardzo basowa karta skoro ST i STX nisko schodzą a STX jeszcze ma słabą górę :D

 

Chociaż to dziwne bo ST można rozbudować o H6 a STX nie, a jest droższa(a PCIe ma ponoć szumy a tego nie chcę) Chyba wezmę ST bo zależy mi na szczegółach.

 

Dodatkowe pytanie: Która karta jest lepsza dla słuchawek?(Sennheiser HD558)

Edytowane przez Czajniczek
Link to post
Share on other sites

W Essence nie ma za dużo basu, ani za mało jest go tak w sam raz. ST ma więcej wysokich tonów od STX ale są, to małe dość różnice.

Do senek z tych dwóch wymienionych, to bez różnicy, bo jakość dźwięku w przetwornikach będzie niemal identyczna. Jeszcze jest co prawda Prodigy HD2, nieco gorszy ale wciąć świetna karta stereo , choć z niej nie wyciśnie się tyle, co z ST za pomocą opamów, które polecam od razu wymienić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Różnice pomiędzy tymi kartami to:

 

Inne złącze, chipset karty natywnie obsługuje PCI, do PCI-E w STXie jest dedykowana kość - wpływ na dźwięk żaden. Obie wersje i tak biorą zasilanie z molexa.

 

ST posiada "Grzebień" do karty rozszerzeń 7.1 - różnica funkcjonalna, wpływ na dźwięk żaden.

 

ST posiada dedykowaną kość do regeneracji impulsu zegarowego, master clocka. Wpływ na dźwięk - zasadniczy, to od tego są słyszalne różnice w dźwięku. A na korzyść której karty, to kwestia do dyskusji. Są zwolennicy obu opcji. Osobiście wolę STXa. Dźwięk w ST jest sterylnie kliniczny na górze i generuje dość specyficzną przestrzeń, takie świdrujące w mózgu, aż do przesady, umiejscowienie pozornych źródeł dźwięku. Co z czasem może być dość męczące. Stąd ta mowa o większej ilości góry w ST, co akurat niektórzy tak odbierają właśnie.

Edytowane przez SlawekR
Link to post
Share on other sites

No, na pewno taka idea im przyświecała. A przynajmniej choćby na tyle, żeby móc się tym chwalić w folderach marketingowych. Bo czy realnie jest to, w tym konkretnym przypadku, poprawa, czy też może niekoniecznie, to już kwestia dyskusyjna. A dyskusje na ten temat były zresztą dość burzliwe na zagranicznych forach. Fakt pozostaje faktem, jest tam dodatkowa kość, tzw. regenerator impulsów zegarowych. Asus pisze o precyzyjnym tuningu przebiegu zegara, w celu zmniejszenia jittera. W STXie niewątpliwie tego nie ma.Ale akurat, tu moja opinia prywatna, STX na moje ucho brzmi bardziej naturalnie. Przynajmniej na Sennheiserach HD600.

Link to post
Share on other sites

Co do senków, to wszystkie z serii HD... brzmią naturalnie ;) Dalej jednak się uparłem na tego ST, nie wiem czemu ale przeczucie mi mówi, że jest lepszy. Jak go kupię to spróbuje się podzielić informacjami na forum.

Edytowane przez Czajniczek
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
  • 4 miesiące temu...

Ja tak jakby odświeżam temat, bo zależy mi jedynie na porównaniu STX'a i Audiotraka Prodigy HD2. Jeśli chodzi o zastosowanie to jedynie do słuchawek (M50x). Jeśli ktoś będzie chciał się pofatygować to będę jak najbardziej wdzięczny :D.

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Odświeżam temat , takie szybkie pytanie spasuje mi Xonar Essence ST do mojej obudowy i płyty głównej ? Płyta to MSI Z97 Mpower a obudowa to Fractal Design Define R5 :) A i czy pózniej jak bym chciał SLI z 980 czy wszystko się pomieści :menda: ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...