Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

poszukuję w miarę dobrego zestawu do zastosowań biurowych (zarządzanie fakturami, klientami, zamówieniami etc.) oraz internetu. Na ten cel mogę przeznaczyć do 1200zł (max 1400zł), bowiem planuję również zakup systemu (prawdopodobnie XP Professional lub Home OEM). Przeglądałem gotowe zestawy na allegro, ale nie znalazłem nic dla siebie, dlatego też postanowiłem złożyć coś na szybko na morele.net:

 

Płyta główna: Gigabyte GA-H61M-S1

Procesor: Intel Core i3-2120 3.3GHz (BX80623I32120) BOX

Pasta termiczna: Pasta termiczna BlueFrost ( SP-802/0.5G )

Chłodzenie procesora: Cooler Master Geminii M4 (COLWIA42133)

Pamięć: Pamięć Crucial 4GB, 1333MHz, DDR3, NON-ECC, CL9 DIMM (CT51264BA1339)

Dysk twardy: Seagate ST320DM000 OEM - a może jakiś dysk SSD 64GB w tej cenie?

Obudowa: Tracer TRAOBU42229

Zasilacz: Chieftec GPA-400S8 (80+) 400W - BULK (GPA-400S8)

Wentylator: SilentiumPC Zephyr 80 - 13,9 dBA

 

Podsumowanie - obrazek

 

Proszę o ewentualne poprawki i rady co zmienić, a co zostawić, bądź też propozycje konkretnych zestawów. Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

chlodzenie i pasta sa zbedne- z prockiem dostaniesz.

i3 do tych zastosowan to zbedny wydatek.

http://www.morele.net/inventory/info/toADsj/ na intelu

http://www.morele.net/inventory/info/pyVWu/ na amd pare zlotych wiecej, ale z wiekszymi mozliwosciami multimedialnymi. mocniejsza karta graficzna, w razie jak bys chcial czasami w cos starszego zagrac.

dalem najsprawniejszy i najlepszy elektrycznie zasilacz w tej cenie. caly komputerek jest w malej obudowie, by nie zajmowal duzo miejsca

 

oczywiscie oba zestawy posiadaja usb 3.0 z tylu plyty glownej.

Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się właśnie nad tym procesorem i3, bo korzystamy w pracy z trochę wymagającego programu do zarządzania fakturami, który potrafi wczytywać 10 tysięcy produktów na jednej stronie, do tego dochodzi wyszukiwanie konkretnego przedmiotu etc. - dlatego właśnie zastanawiam się czy procesor podany przez Ciebie poradzi sobie z tym wszystkim (do tego dochodzą jeszcze inne włączone aplikacje w tym czasie). Obecnie na starym (zastępczym) sprzęcie (pentium 4 3.0 Ghz, 1GB RAM) trzeba odczekać parę sekund, aby wszystko się wczytało i jest to niestety męczące, a chcemy, żeby to działało w miarę płynnie. Jak myślisz, lepiej dorzucić trochę grosza do i3 czy jednak pozostać przy celeronie G540, ewentualnie tym drugim procesorze - AMD?

 

Jeżeli chodzi o paste, to gdzieś w opiniach wyczytałem, że używają jakiejś byle jakiej pasty (bodajże ceramicznej), dlatego wolałem dorzucić coś, co będzie się trochę lepiej sprawować. A jak się ma sprawa z tym chłodzeniem procesora, który dają w "pakiecie", nada się?

 

Bardzo spodobała mi się zaproponowana przez Ciebie obudowa.

 

Zastanawiam się jeszcze nad dyskiem - 500GB na pewno nie zostaniesz wykorzystane, myślałem o jakimś SSD 64GB (np. ten: http://www.morele.net/dysk-ssd-ocz-petrol-ptl1-25sat3-64g-450824/), co o tym sądzisz?

 

Dzięki za zainteresowanie tematem.

Link to post
Share on other sites

Tak w ogole, to nie kupuj XP, tylko Windows 7 64 bit ;)

a teraz cala reszta.

tak to wyglada po poprawkach: http://www.morele.net/inventory/info/5GTMjR/

dolozylem pare groszy do pentium g, ale jak te 50 zł robi roznicy, to mozesz wziac celerona. nawet ten celeron jest kilka razy wydajniejszy niz pentium 4, a to jak dlugo jest wczytywana ta baza danych zalezy tez od szybkosci dysku twardego. watpie by ten program potrafil wykorzystac potencjał i3.

pasta dodawana do cpu jest dość cieńka, ale ta dana przez Ciebie nie bedzie wcale lepsza. Te procki bardzo mało się grzeją i chlodzenie boxowe sobie z nim spokojnie poradzi. Sens wymiany pasty bylby taki, ze lepsza pasta nie stracilaby tak szybko swoich wlasnosci jak ta intelowska. jak juz kupowac, to tą http://www.morele.net/arctic-cooling-mx-2-pasta-termoprzewodzaca-159740/ a lepsze chlodzenie mozna sobie darowac. raz na 1-2 miesiace wyczysc w srodku komputer z kurzu i nic nie powinno sie nigdy przegrzewac. Na przodzie obudowy jest zainstalowany filtr przeciw kurzowy, ktory tez wymaga czyszczenia. Przedni wentylator obudowy moglbys zmienic na jakis troche cichszy albo podlaczyc go pod byle jaki kontroler obrotow by stal sie nieslyszalny. Ten komputer z dyskiem ssd i obnizona prdkoscia wentylatora na obudowie powinien byc praktycznie nieslyszalny.

co do dysku. SSD na pewno sie przyda jezeli chodzi o ten program z wielka baza danych, tylko pytanie czy taka pojemność Ci wystarczy. Windows 7 plus pare programow i polowa dysku bedzie zajeta. Gdyby to byla za mala pojemność, to mozna pomyslec o jakims szybki dysku talerzowym o wiekszej pojemnosci. Wspolczesne Hdd sa sporo szybsze niz dyski z czasow Pentium 4.

Proponuje windowsa 7 64 bit a nie xp, bo jednak ten nowy lepiej radzi sobie z SSD i wszelkimi nowinkami. XP to juz przezytek.

 

SSD podlaczasz do SATA 3 na plycie glownej. Plyta jest taka a nie inna, bo byla najtansza z tym zlaczem.

Edytowane przez wujashek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nad wyborem systemu się jeszcze zastanowię, ale na pewno będzie to wersja 64 bitowa.

 

Jeżeli chodzi o procesor, to chyba wybiorę tą pośrednią opcję, czyli tego pentiuma G630. Zauważyłem, że różnica pomiędzy tym pentiumem, a celeronem jest niewielka - chyba tylko w taktowaniu zegara, no i ceną, ale i tak się raczej na niego zdecyduje. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie procesora - jak się sprawuje ten pentium w porównaniu do AMD, którego zaproponowałeś wcześniej - jest wydajniejszy czy może są na podobnym poziomie?

 

Odnośnie pasty, to wezmę tą, którą poleciłeś, a zakup chłodzenia sobie daruję, skoro mówisz, że to zbędny wydatek. Przedni wentylator na razie zostawię - jeżeli okaże się nad wyraz irytujący, to go wymienię lub zrobię tak jak radzisz, czyli podłączę go pod jakiś kontroler obrotów.

 

Na dysku będzie zainstalowany system i góra 5-6 programów firmowych, poza tym przeglądarka i parę innych pomniejszych aplikacji, więc myślę, że 64GB powinno wystarczyć, ewentualnie później dokupi się jeszcze jakiś drugi dysk HDD, na którym będą przechowywane dane.

 

Nawiązując jeszcze do płyty. Jeżeli jest "byle jaka", to mogę dorzucić trochę grosza, żeby wybrać coś lepszego, no chyba, że się nada?

 

Podsumowując, powyższy zestaw mi chyba najbardziej odpowiada z tych wszystkich podanych wcześniej, tylko rozważam jeszcze zmianę dysku na jakiś odpowiednik o większej pojemności, ale liczę się z tym, że to dodatkowy wydatek.

Link to post
Share on other sites

windows 7 tylko 64 bitowy a xp to 32 bitowy- 64 bit xp byl niedopracowany.

ten pentium w stosunku do celerona posiada wiecej pamieci cache.

pentium w porowaniu do amd jest troche szybszy, ale karta graficzna w intelu jest wolniejsza niz w amd. jezeli zadne gierki nie beda odpalane na tym, to wez intela.

ta plyta calkowicie wystarczy i nie trzeba nic lepszego.

dysk ssd oczywiscie mozna wziac wiekszy, ale rowna sie to wyzszej cenie

http://www.morele.net/dysk-ssd-ocz-agt4-25sat3-128g-478255/ szybkie 128 GB w dobrej cenie

 

http://www.morele.net/inventory/info/sCMBk6/ tylko cena wzrosla ponad budzet

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

Zgadza się, ten pentium posiada także więcej cache (moje niedopatrzenie).

 

Raczej żadne gry nie będą odpalane, więc można uznać, że ten pentium lepiej się sprawdzi.

 

Natomiast jeżeli chodzi o dysk, to chyba zostanę na razie przy wersji z 64GB (a kiedyś w razie czego dokupię jakiś drugi dysk HDD) i zainwestuję w lepszy system (windows 7).

 

Myślałem też, by zakupić usługę montażu sprzętu, podobno razem z kodem rabatowym, usługa ta wyniesie jedynie 1zł. Co prawda, wcześniej wymieniałem różne podzespoły w komputerze, ale jeszcze nie miałem okazji składać wszystkiego od podstaw, a to by była dobra okazja, żeby czegoś nowego się nauczyć. Chociaż obawiam się trochę, że coś spieprzę :)

 

Jeszcze wracając do tej pasty. Zakładając nową pastę, musiałbym pewnie zdjąć chłodzenie procesora, żeby do niego się dostać, a później dodatkowo "zedrzeć" starą pastę. Chyba będzie za dużo z tym zabawy, więc zostawię to tak jak jest - mam nadzieję, że ta intelowska pasta nie straci zbyt szybko swoich właściwości.

 

Ostatecznie skłaniam się najbardziej ku temu zestawowi: http://www.morele.net/inventory/info/5GTMjR/

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

daj znac jak to wszystko sie spisuje

Po prawie miesiącu czasu, muszę napisać, że sprzęt sprawuje się naprawdę nieźle (o niebo lepiej, niż poprzedni rzęch). Szczególnie przypadł mi do gustu dysk SSD, który przetwarza dane w imponującym tempie. W niedługim czasie sprawie chyba sobie jeszcze jeden taki, tylko tym razem do laptopa.

 

Na początku miałem małą zagwozdkę podczas składania zestawu, jednak jakoś wybrnąłem i jak dotąd wszystko działa, na szczęście =) Przyznam, że były momenty kiedy miałem dość, np. wtedy gdy coś tam rzegotnęło - obawiałem się, że coś spieprzyłem.

 

Ostatecznie nie zastosowałem kupionej pasty, zostawiłem tą intelowską.

 

W razie gdyby ktoś rozważał zakup podobnego zestawu i miał jakieś pytanie - służę pomocą =)

Edytowane przez devbazy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...