Skocz do zawartości

OC E5200 - zablokowałem się.


Recommended Posts

Konfiguracja sprzętowa:

Intel Pentium Dual Core E5200 @ 2,5GHz BOX,

Radeon HD 4850,

RAM Patriot PVS24G6400LLK, DDR2, 800Mhz, 2x2GB,

Płyta główna: Gigabyte p31-es3g ,

Zasilacz: MODECOM FEEL 500 (ale nie jest to Feel 1, tylko seria nowsza od Feel III, z działającymi zabezpieczeniami)

 

Postanowiłem nieco podkręcić procesor, udało mi się dojść do poziomu 3,00GHz bez zmiany napięcia - wyżej ORTHOS wyrzuca błędy. Chciałbym osiągnąć 3,5GHz, jednak w żaden sposób nie potrafię pokonać granicy 3,00GHz - zmiana napięcia nic nie daje i orthos dalej wyrzuca błędy. Nie jestem doświadczony, pierwszy raz podkręcam procesor - proszę o poradę co dalej robić.

 

Temperatura przed OC: 46 IDLE, 58 STRESS

Temperatura po OC (przy 3,00GHz): 46 IDLE, 61 STRESS

 

Chłodzenie BOX, świeżo nałożona pasta MX-2.

 

Po OC do 3,00 testowany ORTHOSEM, 2h BLEND test. Bez błędów.

Gdy ustawiłem 3,06, 2h Small FFTs CPU stress test - bez błędów, Blend - wyrzuciło po prawie godzinie.

Priority: 9

 

Ustawienia BIOS:

Mnożnik = 12,5x,

FSB = 240,

CPU Fraquency = 3,00GHz,

PCI Express Frequency = Auto,

Performance Enhance = Standard,

System Memory Multiplier = 3,33,

Memory Frequency = 800 (800),

CPU Voltage Control = 1,20000V (standardowe)

Edytowane przez rAge.
Link to post
Share on other sites

Pozmieniałem tak jak zasugerowaliście, PCI-E na 100, napięcie podbiłem do 1,30000V, obniżyłem System Memory Multiplier. Niestety dalej wysypuje błędy. O dziwo OCCT pokazuje mi vcore 1,15...mimo, że w biosie ustawiłem 1,30v.

Link to post
Share on other sites

Hm, to faktycznie dziwne... a próbowałeś z napięciem 1.35V? Więcej nie radzę na boxie.

 

Jak miałem płytdę Gigabyte X48 DS4 to czasami pomagało zmienianie parametru Performance Enhance. I to wcale nie na najmocniejsze bo czasami zwieszało system. Sądzę że ten procesor powinien się bez problemu podkręcić do 3.5GHz. Może nawet poszedłby na lepszym chłodzeniu ponad 3.7GHz. Ale Twoja płyta główna to (bez obrazy) tani szajs gdzie sekcja zasilania "prawie nie istnieje" By napięcie nie miało V-dropów trzeba je stosować wyższe niż zazwyczaj. Cóż, popróbuj zabawy z opcjami ale ta płyta to taki strzał w stopę...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podnoszenie napięcia daje zerowe efekty, przy 1,35V orthos też wywala błąd. Próbowałem działać z opcjami Performance Enhance, niestety na wszystkich jest to samo. Nie wiem o co chodzi, wygląda na to że więcej nie wyciągnę... Zdaję sobię sprawę, że płyta jest kiepska, komputer mam od kolegi, a on nie miał zamiaru go kręcić.

 

Próbowałem dzisiaj coś zdziałać, wyłączyłem EIST i C1E, resetowałem BIOS, kombinowałem z mnożnikami.. na darmo, nic nie pomogło. Zastanawia mnie, dlaczego programy typu OCCT czy CPU-Z nie pokazują mi zmiany napięcia... W BIOSie ustawiam 1,35V, monitor w biosie pokazuje mi 1,32V (v-drop, tak?), lecz programy nie pokazują żadnej zmiany, temperatury też się nie zmieniają (a przy wyższym napięciu chyba powinny). Możliwe, że coś mnie blokuje i BIOS oszukuje, że zmienił napięcie ? To by w sumie wyjaśniało, dlaczego zmiany nie pomagają w OC.

Link to post
Share on other sites

Podawane przez płytę napięcia na pewno są oszukane w stosunku to prawdziwych. Przy tak słabym zasilaczu, który daje niestabilne i wahające się napięcia to i tak cud, że jakoś komp działa po oc. Na pewno nie będzie stabilnie i grzebanie w biosie nie pomoże, po prostu to wina sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Problem rozwiązany - miałem starą wersję BIOSu , po aktualizacji do wersji F6 zmiana napięcia przynosi efekty. Przy lekko podbitym napięciu (1.25V), do tej pory wyciągnąłem 3,2GHz.

 

Ostatecznie zatrzymałem się na 3,4GHz (vcore 1,35), testowane OCCT: Linpack przez 4 godziny, max temperatura rdzeni to 71 stopni.

Dzięki wszystkim za pomoc!

Edytowane przez rAge.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...