Skocz do zawartości

Podkręcanie mobilnych Sandy Bridge!


Recommended Posts

Witam! Czy ktoś z was próbował podkręcania mobilnych procesorów Sandy Bridge i czy w ogóle jest taka opcja. Mam miesięczny laptop, w nim i5 2410m i GPU GT 525M - jako, że to Toshiba, to takty musiałem ręcznie podbić do referencyjnych ;] Pytanie, czy można podbić maksymalny mnożnik CPU? Normalnie jest od 8 do 29. I to głównie mnożnikiem te procki się różnią. Wiem, że to raczej nie historia z prockami AMD w stacjonarkach, że można było odblokować nawet 2 rdzenie, cache, wybujać zegar ;] Również te 100 czy 200 MHz mnie nie zbawią, co najwyżej dadzą lepszy wynik w obrabianiu video, kompresji, renderingu itp. Ale? Może jednak? Czekam na odpowiedzi i relacje.

Link to post
Share on other sites

Zacznij od XTU, jeżeli Ci się poszczęści to pokręcisz jeżeli nie to szukaj "robionego" bios. Ogólnie jeżeli chodzi o lapiszony to droga przez mękę i nieustanne szperanie u wujaszka. Często trzeba się uciekać do pin moda itp. %-)

 

Najważniejsza zasada -> google ;)

 

P.S. Jest jeszcze trochę softu więc jak będzie problemos to skrobaj śmiało ;)

 

<pozdro>

Link to post
Share on other sites

emdziej, po co takie lakoniczne oczywistości w ogóle wrzucać na forum?

 

Laptopów nie podkca się w BIOSie i bios nic nie da, bo wszystko sprowadza się do mnożników. Toshiba zawsze miała bardzo biedne BIOSy i nawet HT nie da się w nich wyłączyć. Jedyne co Ci zostaje to ustawienie najwyższego mnożnika na sztywno lub manimulacja trybem turbo ale generalnie najlepiej się zaopatrzyć w model XE, który pozwala na pełną swobodę konfiguracji. U mnie beż problemu podkręca się do 3,8GHz, a nawet 4GHz przy pomocy odblokowanego mnożnika. Polecam ThrottleStop.

 

Pin modów nie stosuje się od bardzo dawna, bo SB ma zablokowaną manipulację BLCK, a ostatni pin mod był dla penrynów na podbicie FSB z 800 na 1066 więc wieku temu.

Link to post
Share on other sites

Witam! Na szybko pobawiłem się XTU i ThrottleStop - interesujące i przydatne aplikacje na przyszłość. Jeżeli chodzi o CPU - nic powyżej referencyjnych - wszystko niżej (co najwyżej) ;] Więc "OC" jest ale w "drugą stronę". Do GPU użyłem MSI Afterburner i jest przyjemnie. Ja się szczerze fajerwerków nie spodziewałem. Notebook ma zapewniać mobilność i w miarę dobrą wydajność - nie to co pierdziawki w stylu netbooków. Dla mnie ok! Jego mobilność + WiFi i UPS (bateria :D) dobrze się spisują na uczelni (studia) i poza nią. Dobre również w amatorskiej pracy dziennikarskiej. Wydajnościowo i5 to nie i7 (chociaż poprzednią generację nie raz bije) ale potrafi przyjemniej i szybciej obrobić video - 2 rdzenie, 4 wątki i turbo się przydają ;]

 

Na razie desktop ma sens dla mnie jakbym się zabrał za może poważniejsze poczynania video ale do tego potrzeba też lustrzanki z nagrywaniem video by mieć co obrobić (w sensie dobrej jakości obrazu) - a przede wszystkim pieniędzy. Zapalonym graczem nie jestem, więc potrzeba i magia FPS mnie nie ciągnie... Wot i tak wróciliśmy do początku. Blokowanie ustawień na sztywno dla mnie mija się z celem i nic nie wnosi. W praktyce jeżeli czegoś nie widać, to nie warto tego brać pod uwagę. Wydajności nie zyskam, a podbiję TPD. Szczególnie, że taktowanie i tak zmienia się dynamicznie w stosunku do potrzeb.

 

W stacjonarkach to jest inna bajka z OC, wiem. Przyjemnie kiedyś było na LGA 775. Kupujesz tani C2D typu E2200 itp (lub model z większym cache) na szynie 800 i lecisz do 1333. Nie mówiąc o zabawach z innymi wartościami, napięciem itp. Wspomniane AMD i Phenomki też fajna sprawa. I takie zestawy - również quad chodzą z OC dobrze, że ludziom pasuje ;] A zwykły śmiertelnik to zwykły śmiertelnik. Chce, to może wydać 50, 100, 250 zł więcej, by otrzymać ten sam procek, z tego samego wafelka tyle, że o odblokowanych, zwiększonych przez producenta parametrach.

 

Z tym OC biosu, to też pytanie o gwarancję - wiadomo, w razie czego mogą dojść co i jak - przynajmniej standardowa. Gdyby aplikacją można było w razie potrzeb zwiększyć maksymalne takty (zarówno normalne jak i turbo o te 200 - 400 MHz przy dobrej kondycji CPU) - byłoby super. Bo w praktyce to i tak jest przydatne (widoczne) w pewnych ograniczonych zachowaniach a nie standardowym użytkowaniu PC. Oczywiste oczywistości - wiem! Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Cześć wszystkim. sorry za offtop jednak nie chciałem tworzyć nowego wątku

Mam taki sam config i5, 525m toshiba,

Chciałbym podwyższyć GPU częstotliwość do chociaż to trochę lepszych bo jak mniemam toshiba obniżyła taktowanie..

Jak masz ( lub ktoś ) jeszcze laptopa to mógłbyś mi pomóc coś z tym MSI AFTERBURNED czy jakoś tak albo jakiś screen z ustawień jak masz jeszcze jak nie to napisz jak i na jakie wartości ustawić ,żeby nie spalić ani tym bardziej jej nie uszkodzić...

2. pytanie czy to ma wpływ na gwarancje ?

Dziękuje z góry i pozdrawiam,

Imperatus

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...