Skocz do zawartości

Problem ze SLI, Ramem i Biosem.


Recommended Posts

W zasadzie ciezko zintepretowac moj problem, tzn do jakiego dzialu on powinien isc, daje go tutaj, moderator ew. przeniesie :(

trzeba doczytac do konca :P

 

Historia zaczela sie od dodatkowych 2 kosci po 1 gb kazda laczenie mam ich 4 = 4 GB czyli: Kingston HyperX DDR2 2x 1GB 800MHz CL4 Low-Latency (NVIDIA SLI-Ready), jaki jest tego efekt? Bios widzi 3,5 GB :P

 

wiec ogolnie zecz opisujac:

 

Moduły pamięci SPD

DIMM1: Kingston KHX6400D2LL/1GN 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM2: Kingston KHX6400D2LL/1GN 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM3: Kingston KHX6400D2LL/1GN 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM4: Kingston KHX6400D2LL/1GN 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

 

zeby byla jasnosc... w biosie wyskakuje mi installed memory 4096 a used 3583, podczas uruchamiania komputera jest test pamieci (chyba ze go ktos wylaczy) wiec wychodzi mi memory testing 3668992 a installed 4194304... co naturalne vista 64 bitowa widzi rowniez 3582 mb ramu...

 

na pytanie dlaczego odpowiadam: poniewaz sa zainstalowane 2 karty graficzne w trybie SLI. Odkrylem to bawiac sie biosem, tak na grzebalem ze byl potrzebny reset wiec wyciagnolem CMOS a zeby sie tam dostac potrzebowalem zdjac jedna z kart graficznych. Kiedy wiec walnolem reseta Biosu oczywiscie komputer nagle ni stad ni z owat odnalazl 4 GB.

 

po zainstalowaniu: GeForce 8500 GT Gigabyte 512MB HDTV & DVI (PCI-E) widzi ponownie 3,5 GB, podpowiem druga karta jest dokladnie taka sama (inaczej SLI nie bedzie dzialac prawda?).

 

jakas podpowiedz? bo chyba tak nie powinno byc ;(

 

pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

* ale to nie jest kwestia SLI, bo karty ze soba wspolpracuja lecz raczej jest to kwestia czegos innego, ale milo wiedziec ze dzialaja z roznymi bo ta technologia ogolne PIERWSZE zalozenia miala inne.

 

takze zebym dobrze zrozumial artykul, sa ograniczenia systemowe [ok to wiem] rozne systemy obsluguja rozne wielkosci danych RAM [ok to wiem] ale dlaczeg BIOS widzi jak widzi? tez ma nalozone ograniczenie? czy to jest matematycznie uwarunkowane i obsluzy max 4,5 gb [0,5 gb na grafike] 4 gb na ram i fine. u mnie to jest 1 gb na grafike wiec zostalo 3,5 gb na ram?

 

pozatym, tutaj jest napisane ze maksymalnie obsluguje 8 gb.

 

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/ ... 29643,s,1/

 

jezeli dobrze wyciagnolem wnioski z arta to jest to nieco wprowadzanie w blad, bo miedzy Bogiem a Prawdą to nikt nie bedzie instalowal Win Servera celem obslugi 8 Gb ramu.

 

ale wlasnie zastanawiam sie czy wyczasne gdzies z firmy server 2008 na wyprobowanie. jednak instalacja nic nie powina dac bo winda bierze z biosu 3,5 gb ramu i fine. no ogarniam momentami tego :(

Link to post
Share on other sites

Najkrócej - część adresacji - do 1,25GB - jest rezerwowana przez płytę - dobrze to pokazuje przykład z linku podnego, a do kart graficznych (tam są inne niż Twoje, ale o zasadę chodzi) się odnoszacego i tego nie da się przekoczyć, bo jeżeli komponenty na płycie to zagospodarują to nie ma znaczenia ile system zobaczy - wykorzystać będzie mógł i tak tylko to poza zarezerwowanym/używantm zakresem.

 

PS.

Prozaiczne sprawy związane z ustawieniami BIOS-u, przełacznikami boot.ini i bcdedit pomijam, bo one zasady nie zmieniają, a tylko "protezują" możliwości.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...