Skocz do zawartości

Turbo Pascal 7.0 - pomoc w zadaniach


Recommended Posts

Witajcie,

 

Zwracam się z prośbą pomocy w napisaniu 3 krótkich programów w Turbo Pascalu 7.0

 

Zad.1

Napisać program, który oblicza ile lat pozostało ci do setki. Program wczytuje imię, nazwisko i wiek. Jako wynik zwraca "witaj imię i nazwisko do setki pozostało ci ... lat".

 

Zad.2

Program, który wczytuje cztery liczby i oblicza ich średnią arytmetyczną.

 

Zad.3

Napisz program obliczający sumię liczb zakresu od 14 do 19.

 

Za każdy pomocny post oczywiście będzie +

Link to post
Share on other sites

Pierwsze zadanie, nie sprawdzałem czy działa, ale powinno:

uses crt;
var imie:String;
var nazwisko:String
var wiek:integer;
Begin
   writeln('Podaj imię:');
   read(imie);
   writeln('Podaj nazwisko:');
   read(nazwisko);
   writeln('Podaj wiek:');
   read(wiek);
   wiek := 100 - wiek;
   writeln('Witaj ' + imie + ' ' + nazwisko + ' do setki pozostało Ci ' + wiek);
End;

Zadanie drugie:

var liczba1, liczba2, liczba3, liczba4:integer;
var srednia:double;
Begin
   writeln('Podaj pierwszą liczbę');
   read(liczba1);
   writeln('Podaj drugą liczbę');
   read(liczba2);
   writeln('Podaj trzecią liczbę');
   read(liczba3);
   writeln('Podaj czwartą liczbę');
   read(liczba4);
   srednia:= (liczba1 + liczba2 + liczba3 + liczba4)/4;
   writeln('Średnia to ' + srednia);
End;

Powinno działać. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pierwsze zadanie, nie sprawdzałem czy działa, ale powinno:

uses crt; var imie:String; var nazwisko:String var wiek:integer; Begin writeln('Podaj imię:'); read(imie); writeln('Podaj nazwisko:'); read(nazwisko); writeln('Podaj wiek:'); read(wiek); wiek := 100 - wiek; writeln('Witaj ' + imie + ' ' + nazwisko + ' do setki pozostało Ci ' + wiek); End;
Zadanie drugie:
var liczba1, liczba2, liczba3, liczba4:integer; var srednia:double; Begin writeln('Podaj pierwszą liczbę'); read(liczba1); writeln('Podaj drugą liczbę'); read(liczba2); writeln('Podaj trzecią liczbę'); read(liczba3); writeln('Podaj czwartą liczbę'); read(liczba4); srednia:= (liczba1 + liczba2 + liczba3 + liczba4)/4; writeln('Średnia to ' + srednia); End;
Powinno działać. ;)

Dziękuje bardzo :) Jak tylko będę miał spowrotem swój PC to sprawdzę. Za post oczywiście +

Link to post
Share on other sites

Te zadania przypominają mi moje z początku roku :D a średnią można zadeklarowac jako longint przynajmniej będzie orbik wiedział oco chodzi bo double może nie ogarnąć. Po begin w każdym programie daj slrscr będzie przynajmniej czysto po każdym odpaleniu

Edytowane przez blacnik
Link to post
Share on other sites

o co Ci chodzi blancik jelopie ? jaki to ma zwiazek z tematem ? zgrywasz cwaniaka a pewnie nic tak naprawde nie potrafisz - moje pytanie o szkole wiaze sie z tym czy poszedl na kierunek techniczny i teraz chce zeby akzdy mu zadania robil czy ma po prostu informatyke i chce to miec z glowy. Dla Twoich inforamcji pracuje w duzej korporacji na stanowisku informatycznym - jezyki jakimi sie posluguje to c++, c# , troche javy oraz AS3. Wiec wsadz sobie swoje komentarze gleboko w d**e ;-)

Edytowane przez orbik
Link to post
Share on other sites

o co Ci chodzi blancik jelopie ? jaki to ma zwiazek z tematem ? zgrywasz cwaniaka a pewnie nic tak naprawde nie potrafisz - moje pytanie o szkole wiaze sie z tym czy poszedl na kierunek techniczny i teraz chce zeby akzdy mu zadania robil czy ma po prostu informatyke i chce to miec z glowy. Dla Twoich inforamcji pracuje w duzej korporacji na stanowisku informatycznym - jezyki jakimi sie posluguje to c++, c# , troche javy oraz AS3. Wiec wsadz sobie swoje komentarze gleboko w d**e ;-)

ty spokojnie nie napinaj ten tekst z clrscr to poprostu uzupełnienie do programu użytkownika Tartut. Do tego nie jełopie bo nawet przeczytać nicku nie potrafisz. A o szkole tak mi się jakoś przypomniałem bo miałem to i tyle. A tak w ogole to sory bo nie na ten nick nie miałem w tamtym tekscie napisać orbik tylko wandal Edytowane przez blacnik
Link to post
Share on other sites

wandal , do jakiej szkoly chodzisz? jaki profil ?

Sorry, że odpisuje z opóźnieniem, ale mam zasilacz w serwisie i czekałem na zastępczy kilka dni. Chodzę do pierwszej klasy Technikum Informatycznego. Nie chciałem tego na gotowe, tylko do sprawdzenia czy mam mniej więcej dobrze :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...