Skocz do zawartości

Toslink ,a Częstotliwość próbkowania


Recommended Posts

Witam,

 

Poruszałem podobne tematy już wiele razy, więc Bóg wie, czy komuś będzie się jeszcze chciało pisać :D

 

Tak czy inaczej :

 

Kupiłem sobie przewód spdif toslink, optyczny, żeby połączyć denona avr 1509 z laptopem i teraz szukam karty dziękowej zewnętrznej ze złączem otpycznym.

 

Szukając natknąłem się na pewną różnicę, mianowicie wewnętrzne dźwiękówki nieżadko mają częstotliwość próbkowania 192KB/s, a te zewnętrzne max 48. Czy jest to podyktowane wąskim gardłem złącza USB ?

 

No i jak to wpływa na ogólną jakość muzyki przesyłanej przez toslinka, bo jak wiem jest to transmisja bezstratna (Swoją drogą ostanio przetestowłem , podłączyłem do znajomego który ma wyjście SPDIF w PC i niebo , a ziemia w porównaniu z połączeniem które do tej pory używałem - zwykłych Chinch)

 

Tak więc szukam jakiejś mądrej głowy, która powie mi na czym te różnice polegają i czy wpływają na jakość tego co słyszę , czy też nie.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Gonzo
Link to post
Share on other sites

Właśnie wczoraj jeszcze edytowałem posta zmieniając KHz na KBs, ciekawe co mnie pokusiło :D

 

Wracając do tematu, ok załóżmy , że różnicy nie słychać i ,że kupię jakąś tam dźwiękówkę (załóżmy również , że tą Maya) , ale z czego wynika to ograniczenie w próbkowaniu ? No i czy nie jest tak, ze ono nie jest istotne bo dźwięk nie jest w żaden sposób przetwarzany tylko od tak idzie światłowodem do amplitunera ???

 

Mógłbmy mi też ktoś powiedzieć czy Asus Xonar U3 ma w końcu SPDIF elektryczne , czy optycznego toslinka ??? Bo po dodanej końcówce wynika, że to optyk, ale w opisach piszą , że elektryk no i jak to w końcu jest ?

Link to post
Share on other sites

Jak elektryczny to wydaje mi się, że jest wyjście na kabel koncentryczny. Dźwięk (muzyka, ścieżki filmów itd) masz zapisane w 44,1-48kHz, tak więc więcej na wyjściu nie potrzeba :P Zresztą przy podłączeniu optykiem karta tylko przekazuje czysty sygnał, dopiero DAC do którego trafia sygnał go przerabia ;)

Link to post
Share on other sites

Z tego, co znalazłem w "sieci" to jest to optyk.

Co do częstotliwości i rozdzielczości próbkowania to rozumiem, że masz muzykę w formacie CD-Audio

"

2 kanały

kwantyzer równomierny 16-bitowy ze znakiem

próbkowanie z częstotliwością 44 100 Hz.

"

Także do szczęścia potrzebujesz tylko i wyłącznie: "częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i rozdzielczości 16 bitów na próbkę".

No chyba, że zajmujesz się tworzeniem muzyki - w co wątpię skoro nie znasz podstawowych pojęć.

Najlepszym rozwiązaniem było by posiadanie karty z asynchronicznym konwerterem USB-S/PDIF.

Uważam jednak, że wystarczy Ci zaproponowana Maya, jeśli ma być to bardziej użyteczne np. chciałbyś też czasem na słuchawkach posłuchać czegoś z PC-ta to doinwestuj np. do Audiotrak PRODIGY CUBE.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dobrze, czyli ustaliliśmy, że wartości próbkowania oferowane przez zewnętrzne dźwiękówki wystarczą, ale co ważniejsze nie są istotne bo i tak owa dźwiękówka nie będzie miała nic wspólnego z obórką muzyki, a jedynie wypuści optykiem nieobrobione info prosto do DACa Denona.

 

Co do DAC'a i słuchania czegokolwiek - nie po to stoi tam ten Denon żeby słuchać muzyki na zenwnętrznych dźwiękówkach i ich DAC'ach , bo cała filozofia bierze wtedy w łeb ;) Zależy mi tylko na wypuszczeniu dźwięku optykiem do Denona i tym by nic tego dźwieku podczas przesyłu nie zniekształciło - stąd moje pytania odnoście próbkowania itd.

 

Dziękuje za wszystkie informaje :)

 

 

Teraz tylko kwestia tego czy rzeczywiście ten Xonar ma optyka, bo jeśli tak to inwestowanie w coś droższego i większego (co jest minusem) nie ma sensu. Bo skoro optykiem pójdzie to w czystej postaci prosto do DAC'a Denona to ten Xonar jest idealny, mały i stosunkowo tani :)

 

Mógłby ktoś potwiedzić to info na 100%, a byłoby już w ogóle świetnie ! :)

Edytowane przez Gonzo
Link to post
Share on other sites

Powiedz mi tylko co da mi coax ? :) Skoro optykiem sygnał 'idzie' nieobrobiony i dopiero DAC z nim działa :) Oczywiście jestem otwarty na propozycje i ogólnie na temat, zależy mi na wykorzystaniu sprzętu w 100% :)

Link to post
Share on other sites

Nawet najlepsze światłowody nie gwarantują 100% przekazu sygnału bez zauważalnych strat. Średnie jakościowo coax-y pod tym względem są nieporównywalnie lepsze/stabilniejsze. Tak czy siak, wszystko przejdzie przez DAC. Pozostaje tylko kwestia czystości dostarczonego sygnału. Proponuję poczytać periodyki poświęcone technikom Hi Fi, i relacje z targów Hi End, jak również testy w czołowych miesięcznikach światowych, poświęconych temu zagadnieniu.

Pozdrawiam. :-)

Link to post
Share on other sites

Jemu z pewnością chodzi o to, że dźwięk jest przetwarzany nim zostanie 'wpuszczony' do optyka, następnie leci optykiem i znów jest przetwarzany na elektro. W przypadku coax'a tego zjawiska nie ma i od razu leci elektrykiem. Tak więc, no fakt, mogą być zniekształcenia, ale czy rzeczywiście są słyszalne ? Jeśli tak to pomyślę o zmianie na coax

Link to post
Share on other sites

;) optyk jak optyk, ma tam swoje standardy i chyba każdy jest taki sam, nie licząc nadruków na kablu ;p choć, nie, mój nie był za 10zł :)

 

Dobrze, czyli mam rozumieć, że słyszalnej od tak różnicy między optykiem a coaxem nie uświadcze i zostać przy xonarze który tak jak mówicie wyjście optyczne posiada ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...