Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję programu do montażu wideo... pracuję teraz na Corel Video Studio X4... sprawuję się bdb...

 

ale szukam takiego, który przy składaniu filmu w całość - podczas tego procesu będzie używał pełnej mocy mojego sprzętu.

 

Corel używa max 40% procesora 1% karty graficznej :/ (mam Quada Q8200 4x3GHz i GTX260).

 

Czy są programy, które potrafią wykorzystać 4 rdzenie i kartę graficzną do tego procesu?? Co polecacie i dlaczego?

 

Głównym celem jest przyspieszenie procesu składania filmów.

Link to post
Share on other sites

Ja montuję na Adobe Premiere CS 5.5

 

Czwórka też była dobra ale dopiero ta wersja ma poprawnie zrobiony efekt spowolnienia obrazu (bez użycia Twixora)

No ale nie wiem czy tak drogi program Ci polecać.

 

Tak czy inaczej jak odpalisz potężny projekt to zajedzie Ci 8GB RAMu i wszystkie dostępne rdzenie procesora podczas renderingu. Premiere Pro przy After Effect to nic. Do niektórych efektów w Afterze i 32GB RAMu to za mało a render na 4 rdzeniach może trwać kilka godzin.

Link to post
Share on other sites

Zgodzę się z przedmówcą, Adobe Premiere będzie idealny w tej sytuacji. Tylko nie wiem dlaczego wyżej znalazł się After Effects, który służy jedynie do dodawania efektów, niż jeżeli montażu dłuższych klipów, ale jest kompatybilny z Premierem, więc praca z tymi dwoma programami to istna bajka.

Co do Vegasa 11, to niby wspiera akceleracje sprzętową, ale nie działa to na każdej karcie graficznej (np. u mnie radeon...), podobnie jest w przypadku After Effects, bo głównie chodzi tu o technologię CUDA, także GTX w tym przypadku będzie idealny.

Link to post
Share on other sites

Wszystko też zależy od pluginów z jakich korzystasz, cóż z tego że dany program wykorzystuję wielowątkowość jak nie dany plugin jest napisany pod np jeden wątek.

 

Sony Vegas wspiera trochę inaczej rendering przy pomocy karty graficznej bo korzysta z innych bibliotek - OpenCL

krótkie info z strony vegasa jak to wygląda:

Requires a CUDA-enabled GPU and driver 270.xx or later. GeForce GPUs:

GeForce GTX 4xx Series or higher (or GeForce GT 2xx Series or higher with driver 285.62 or later).

Quadro GPUs: Quadro 600 or higher (or Quadro FX 1700 or higher with driver 285.62 or later).

 

NVIDIA recommends NVIDIA Quadro for professional applications and recommends use of the latest boards based on the Fermi architecture.

 

AMD/ATI

 

Requires an OpenCL-enabled GPU and Catalyst driver 11.7 or later with a Radeon HD 57xx or higher GPU. If using a FirePro GPU, FirePro unified driver 8.85 or later is required.

Natomiast Adobe Premiere wspiera tylko CUDA i to w wybranych kartach (470,480,490,570,580,590). Jest sposób żeby też działały inne karty nvidii ale nie wszystkie na to pójdą

 

Ale czy warto przechodzić i płacić tyle kasy na takie programy to już sam sobie musisz odpowiedzieć.

Edytowane przez maden
Link to post
Share on other sites

Tylko nie wiem dlaczego wyżej znalazł się After Effects, który służy jedynie do dodawania efektów, niż jeżeli montażu dłuższych klipów

Niekoniecznie, AAE jest programem używanym także do montażu video. Fakt jest wolniejszy od Premiere, ale posiada dużo funkcji i naprawdę jest w stanie upiększyć nasz film. Wszystko zależy od tego na czym Ci zależy, jeśli chcesz program po prostu do sklejania klipów stricte i dodania kilku mniejszych efektów to zdecydowanie Premiere, on spisuje się o wiele lepiej niż After Effects, jeśli chodzi o składanie długich klipów. Ponadto AAE jest naprawdę uniwersalny, często służy mi w roli Photoshopa.

Montujesz dłuższe filmy (powyżej 30min), nie interesują cię efekty - bierz Premiere

Montujesz filmy do 30min, podobają ci się efekty - AAE jest twoim wyborem

 

Pamiętaj jednak, że przy składaniu filmów (tyczy się to obu programów), zawsze renderuj po jakimś czasie to co już zrobiłeś i raczej nie zamierzasz tego ruszać. Na dłuższą metę, skróci Ci to czas renderingu przynajmniej o połowę.

 

Jak już ktoś wcześniej zauważył, złoty środek to AAE + Premiere, jeśli myślisz poważnie o obróbce video.

 

Jeśli zdecydujesz się na jeden z programów wyżej, nie zapomnij zrobić tego. Będąc w programie naciśnij EDIT --> Preferences-> General. Zaznaczasz OpenGL i ustawiasz ilość wykorzystywanej pamięci.

 

Pamiętaj jednak, że są to profesjonalne programy, które kosztują tyle co bdb komputer. Jeśli jest to zwykłe hobby, pomyśl nad czymś innym (typu Pinnacle HD Studio Ultimate), są one znacznie tańsze.

Link to post
Share on other sites

jak już FX to 8120, a jak sześć rdzeni to sugeruję raczej Phenoma 1100T ewentualnie 2500K od intela, też źle nie będzie, zasadniczo nowe procki od AMD są świetne w multitaskingu i nie wiele poza tym, także przy grach i obróbce wideo nie wyskoczą przed szereg, a intel ma jednak wyższą wydajność na pojedynczym rdzeniu

Link to post
Share on other sites

PowerDirector10 obsługuje OpenCL, a moja karta nie :/ Właściwe też chciałem wymienić kartę graficzną na HD6850 lub 6870... myślicie, że to jaka firma wydała karta robi jakąś dużą różnicę w wydajności?

tak jak pisałem wyżej Twoja karta obsługuje OpenCl, tylko wiadomo że ta karta za dobra nie jest.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...