Skocz do zawartości

Problem z DDR3 @1866Mhz na płycie Gigabyte GA-A75M-S2V


Recommended Posts

Witam! Kilka dni temu zakupiłem:

- płytę Gigabyte GA-A75M-S2V

- AMD APU A8-3870

- DDR3 2x2GB 2000Mhz Corsair CMX4GX3M2B2000C9

 

Problem jest z czestotliwościami pamięci. Płyta wykrywa je jako pamięci 1333Mhz i bez problemu działają na ustawieniach auto (1.5volt).

Natomiast przy 1866Mhz (czyli tyle ile płyta pozwala a mniej niż deklarowana prędkość pamięci) sprawa wygląda następująco:

1. przy ustawieniach auto - komp nie startuje, bios resetuje pamięć do 1333Mhz

2. przy ustawieniach recznych: 1.65volt, 1866Mhz, timingi ustawione recznie wg SPD z biosu - komputer uruchamia się ale zawiesza się w 3dMarku i nawet np. na Youtubie, generalnie niestabilny

3. przy jakiejkolwiek zmianie timingów na inne niż SPD podane przez płytę - komp nie startuje, bios resetuje pamięć do 1333Mhz.

 

W czym może tkwić problem??

Link to post
Share on other sites

Gościu polecam zmiane Biosu a jak nie to zostaw te pamięci bo i tak różnicy nie poczujesz

Bios jest zaktualizowany do najnowszej wersji.

A różnica między 1333 a 1866 jest bardzo duża - zwłaszacza dla APU Llano. A poza tym nie po to wydawałem prawie 2 razy wiecej na pamięć, żeby teraz chodziła na 1333Mhz...

Link to post
Share on other sites
Proponuję w biosie wszystkie parametry pracy pamięci poustawiać ręcznie.Sam posiadam płytę gigabyte na s775 i pamięci DDR2 o taktowaniu 1066MHz.Pamięci standardowo ruszały na 800MHz.Na 1066 nie były stabilne, gdy ręcznie ustawiałem tylko timingi, oraz napięcie.Po ręcznym wpisaniu dalszych parametrów pracy pamięci ,dopiero zaczęło to stabilnie działać.
Link to post
Share on other sites

Udało się po licznych próbach stabilnie ustawic pamiec. troche nerwów mnie to kosztowało ale teraz bez problemu chodza na 1866Mhz i timingach 9-10-9-27, napiecie 1.67v.

W 3Dmark06 wyniki 5700pkt@DDR1333Mhz oraz 7000pkt@DDR1866Mhz czyli przyrost wydajnosci o ok 22%.

Link to post
Share on other sites

Jak rozumiem korzystasz z zintegrowanej karty graficznej? (jeśli tak to jest różnica :) )

troche przed zakupem poczytałem na temat korzysci ze stosowania szybkiej pamieci przy APU. korzystam tylko ze zintegrowanej grafiki i juz widze (nie tylko po wynikach w benchmarkach) różnicę miedzy 1333 a 1866Mhz.

Edytowane przez bajker
Link to post
Share on other sites

nie no, miło, że kości 2000 mhz cl 9 chodzą ci niestabilnie przy 1866, no ale, wszystko zależy od procesora i to loteria, czy obsłuży więcej, cy nie, na serio to nie opłaca się inwestować w szybki ram, bo nawet ze zwykłych 1600 można naprawdę dużooo wyciągnąć, np. mi się udało stabilnie wyciągnąć przy 2 x 2 GB przy 1866 mhz 6-9-6-24 1.65 V a chodzą nawet na 2250 MHz 9-10-9-27 bez błędów, mimo że niby są 1600 MHz

 

pamiętaj, że częczęstotliwość 2000 MHz to jest częstotliwość, jaką kości obsłużą, a nie jaką obsłuży twój procesor, czy płyta :D

Link to post
Share on other sites

procesor ma zintegrowany kontroler pamieci 1866Mhz, płyta standardowo obsłuży 1866Mhz a w OC 2400Mhz.

liczyłem ze pamięci beda chodzic w trybie auto na 1866Mhz, a tak musiałem sie "doszkolić" z timingów ;)

generalnie problem rozwiązany.

temat można zamknąć.

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Pozwólcie, że odświeżę nieco temat, mam problem z płytą A75m S2V, polega on na tym, że podczas uruchamiania często pojawiają się komunikaty o przetaktowaniu bądź nieprawidłowych napięciach. Płyta chodzi Athlonem X641, pamięć 4GB Kingston 1600mhz, grafika póki co jeszcze 9600GT, zasilacz Modecom 500W. Zmieniłem procka dla sprawdzenia, zasilacz, grafikę, komunikat pojawia się czasami co uruchomienia, długo trwa post, czasami kilka dni jest spokój. Może ktoś pomoże i coś mi podpowie?

Link to post
Share on other sites

Bios załadowałem już dawno najnowszy F6.Pamięć Goodram GR1600D364L11/4G nie ma na niej napięcia podanego.Dodam, że komp działa, kłopotem są tylko te komunikaty przy starcie. Poniżej link so screna http://imageshack.us...0831201922.jpg/

Mi takie coś wyskoczyło kiedyś jak przetaktowałem pamięć a przy okazji pewnie procek.

Sprawdź w biosie z jakim napięciem chodzą ci pamięci. Najlepiej to daj zdjęcie zakładki z biosu "PC HEALTH STATUS"

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Napięcie wygląda na prawidłowe http://imageshack.us...0902134622.jpg/ Może zamienię pamięć na 1333mhz, choć przecież płyta obsługuje pamięci 1600 i 1866 wiec nie powinno być problemu.

Możesz też obniżyć taktowanie pamięci w biosie do 1333mhz. Albo wymienić na dedykowaną do twojej płyty: http://download.giga...ga-a75m-s2v.pdf

A po za tym sprawdź timingi czy są odpowiednio ustawione pod tą szybkość co używasz.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Pamięć chodzi z taktowaniem 1333, wszystkie timingi są na auto.

Jak tak to zostaje chyba tylko wymiana pamięci, najlepiej na któreś z tej listy: http://download.giga...ga-a75m-s2v.pdf

 

Można by jeszcze w programie CPU-Z sprawdzić te timingi czy są prawidłowo wykrywane, w zakładce SPD pokazuje jakie mają być dla 1333mhz i wyżej. a w zakładce memory jakie obecnie masz ustawione. Natomiast na nalepce pisze ci jakie mają być dla 1600mhz

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Na wstępie wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc.Zamieszcza fotki z CPUZ i timingów w BIOSie, dziwne, ze CPUZ pokazuje inne wartości niż BIOSTu macie zrzut z BIOSu timingów

 

http://imageshack.us...0902160748.jpg/

 

tu faktyczne timingi z CPUZ

 

http://imageshack.us...0902160925.jpg/

 

a tu jakie powinny być wg CPUZ

 

http://imageshack.us...0902160950.jpg/

 

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez Domineo
Link to post
Share on other sites

Czyli ustaw timingi ręcznie w biosie tak jak ci cpu-z pokazuje najpierw pod 1333mhz, a jak będzie stabilnie to ustaw pod 1600mhz.

 

Pod 1333mhz:

 

BIOS ...................................CPU-Z ....................ustawienie

CAS#latency .......................CAS# Latency ..............9

RAS to CAS R/W Delay .......RAS#to CAS# ..............9

Row Precharge Time ...........RAS#Precharge ...........9

Minimum RAS Active Time ...tRAS ...........................25

Row Cycle Time ...................tRC .............................34

 

 

 

Pod 1600mhz:

 

BIOS ...................................CPU-Z ....................ustawienie

CAS#latency .......................CAS# Latency ..............11

RAS to CAS R/W Delay .......RAS#to CAS# ..............11

Row Precharge Time ...........RAS#Precharge ...........11

Minimum RAS Active Time ...tRAS ............................28

Row Cycle Time ...................tRC ..............................37

Command Timing..................Command Rate...........2T

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

A zmieniałeś w Zakładce MB Inteligent tweaker > Memory Clock na x8 czyli 1600mhz ?

 

Możliwe że dzieje się tak dlatego że te pamięci gryzą się z twoją płytą jak zauważyłeś, bios inaczej je rozpoznaje i cpu-z inaczej . Więc prawdopodobnie trzeba by więcej parametrów pozmieniać by chodziły na 1600mhz. Ale które parametry i na ile ustawić to sam nie wiem. Czym większa szybkość tym timingi większe więc wykładniczo powinno się też inne parametry tak samo zwiększać.

 

Może wklep resztę parametrów oprócz tych 5 timingów Tak jak masz tutaj:http://img31.otofotki.pl/obrazki/db455_5.jpgTo są ustawienia moich ramów na auto czyli 1333mhz. obecnie zmieniłem w nich tylko timingi czyli te 5 parametrów ważnych reszty nie ruszałem i chodzą mi na 1866mhz.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Właśnie nie rozumiem dlaczego zmieniam mnożnik pamięci z 6,66 na 8 pokazuje się częstotliwość 1600 zapisuję zmiany w biosie, resetuje się komp, wchodzę do biosu i znowu jest przywrócone do AUTO mnożnik 6.66 i 1333Mhz. Po resecie znowu jest 1333. Tak samo z timingami zmieniam na prawidłowe z CPUZ i resetuję kompa i po resecie znowu pokazuje CPUZ stare timingi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...