Skocz do zawartości

Sprzęt do podzielenia internetu (bezprzewodowego)


Recommended Posts

Witam

Szukam urządzenia do bezprzewodowego podzielenia internetu.

Internet doprowadzony drogą radiową 1Mb (antena z złączem RP-SMA).

Sieć zabezpieczona: filtrowanie MAC.

Cena: im niższa tym lepiej.

Byłem w MM i dowiedziałem się że można to zrobić za pomocą jednego urządzenia, np:

http://www.modecom.p...ciowe/produkty/

w cenie 159 zł, ale można go kupić nieco taniej, np tu:

http://allegro.pl/mo...2226405952.html

 

lub:

TP-Link

lub:

ASUS

 

Podobno można jedną antenkę okręcić i zamiast niej podpiąć tą moją (zewnętrzną) przez którą router będzie odbierał, a drugą będzie służyć do rozsyłania.

Czy jest to możliwe?

Jeśli nie to co musiałbym kupić?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez pawel357
Link to post
Share on other sites

Ten TP-Link jest pod adsl więc nie dla Ciebie :)

 

Tak na prawdę żaden z tych co wymieniłeś nie jest zbyt dobry. Mają pojedyncze "radia" (pomimo dwóch czy trzech antenek) więc uruchomienie na nich trybu WISP + bezprzewodowy AP będzie albo niemozliwe (nie znam tych modeli) albo nie będzie działało zbyt dobrze.

Powinieneś poszukac sprzętu trochę bardziej zaawansowanegow stylu:

http://pl.airlive.com/product/G.DUO albo http://pl.airlive.com/product/A.DUO

To koszt ok 200zł.

 

Możesz ewentualnie szukac zwykłego najtańszego routera z trybem WISP i do niego dołożyć na jednym z portów LAN najtańszy AP. Koszt zamknie się w kwocie 150 zł a przy używanych być może jeszcze taniej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Możesz brać od jednego producenta ale nie ma to większego znaczenia.

Ja zwykle polecam sprzęt TP-Linka : tani i raczej niezawodny.

Jeżeli chcesz oszczędzić to wybierz produkty ze standarem 802.11g czyli bez "n"ki

Np. zestaw router TL-WR543G + AP TL-WA500G

 

Koszt łączny poniżej 150zł

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A mógłbym kupić dwa takie same urządzenia np.: TL-WR543G ???

Podobno on może służyć jako AP ?

Mógłbym wtedy podpiąć się do drugiego kabelkiem i bezprzewodowo.

Albo taki zestaw:

router: TL-WR543G,

AP: TL-WR743ND

Mógłby być??

A dwa urządzenia: TL-WR743ND ??

Czy TL-WR743ND jest lepszy od TL-WR543G ?

 

A bez "n"ki dużo taniej wyjdzie?

Siła i zasięg będzie mniejszy.

Opłaca się dołożyć do standardu 802.11n ?

Jaki sprzęt proponujesz bez "n"ki?

 

A zestaw :

 

TL-WR743ND + TL-WR740N

 

??????

Edytowane przez pawel357
Link to post
Share on other sites

Nie znam każdego modelu routera czy AP :) Za dużo tego wszystkiego wypuszczają.

Zasada jest jedna: ten router który odbiera sygnał radiowy od ISP musi obsługiwac standard WISP (wireless ISP) - nie musi to nawet być router wystarczyłby AP.

Jaką technologię zastosujesz (g czy n) nie ma znaczenia: od strony ISP i tak zapewne standardem będzie g. Router z n'ką ewentualnie możesz zastosować w częsci LAN ale czy to wykorzystasz? Prędkości sa może i większe ale co do zasięgu to bym nie przesadzał - w większości wypadków wazniejsze jest umiejscowienie routera i rodzaj ścian w domu a nie tryb pracy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jeżeli chodzi o zabezpieczanie to sprawa jest prosta ;)

 

1). Systematycznie zmieniany klucz, oczywiście ciężki

 

2). Ustawienie takiej siły sygnału żeby był widoczny tylko dla Ciebie a nie dla dwóch przecznic

 

3). Nie korzystasz, wyłącz z sieci

 

Ukrywanie SSID praktycznie nic nie daje a filtrowanie MAC jest dobre na dzieci neo, ktoś kumaty obejdzie to bez problemu (kwestia czasu)

 

Co do samych zabezpieczeń to tylko WPA2 / AES

 

edzia :

 

Zapomniałem, nie ma ruchu w temacie więc może deczko się ugnę ;) > http://forum.benchmark.pl/topic/46870-s-d-link/

 

<pozdro>

Edytowane przez emdziej
Link to post
Share on other sites

Źle napisałem i się nie zrozumieliśmy. Usługodawca udostępnia net który zabezpieczony jest tylko kluczem, który defakto zdobyłem :D

A chodzi mi o rozesłanie tego sygnału wewnątrz budynku. PC +laptop

 

Obecnie jest antena zewnętrzna podłączona do sieciówki w PC

Edytowane przez radam5
Link to post
Share on other sites

Wrzucam rysunek jak to ma być

Na czerwono stan obecny

na niebiesko stan docelowy

 

http://images10.fotosik.pl/1386/3bb2c8bda3227c03med.jpg

 

Teraz opis,

Sieć tak jak pisałem nie ma filtrowania mac bo po zmianie komputera i karty wifi net działa po wpisaniu tylko klucza.

AP1 i AP2 myślę użyć najtańszych TL-WR543G z WISP (w sumie to potrzebne tylko w AP1)

 

W PC siedzi zwykła karta wifi do której zamiast antenki krótkiej przykręcona jest antena z dachu.

 

Jak się odbywa konfiguracja AP1? Wystarczy sam klucz?

 

Chodzi o to, że gdzieś słyszałem, że AP muszą obsługiwać zabezpieczenia których używa operator. Czyli jeżeli operator ma klucz np WEP2 to i AP musi to obsługiwać. Problem w tym, że chcę to zrobić u znajomych którzy nie są w stanie mi sprawdzić jakiego szyfrowania używa usługodawca a mi nie chce się jechać 30km w jedną stronę.

Link to post
Share on other sites

Chodzi o to, że gdzieś słyszałem, że AP muszą obsługiwać zabezpieczenia których używa operator. Czyli jeżeli operator ma klucz np WEP2 to i AP musi to obsługiwać. Problem w tym, że chcę to zrobić u znajomych którzy nie są w stanie mi sprawdzić jakiego szyfrowania używa usługodawca a mi nie chce się jechać 30km w jedną stronę.

Jak najbardziej AP czy też router musi obsługiwać wszystkie zabezpieczenia. Nie będzie żadnego problemu z tym sprzętem o którym pisałeś. Obsługa WPA2 to dzisiaj standard w sprzęcie wi-fi.

Sama konfiguracja jest banalna - AP1 ustawiasz w tryb WISP client (czy coś o podobnej nazwie), definiujesz zabezpieczenia (WPA2, klucz) i już.

Link to post
Share on other sites

Czy Edimax EW-7206Apg przechwyci mi sygnał z anteny i przekaże na wyjście LAN?

Bo mam takie coś za free i nie wiem czy warto mi się w ogóle z tym bawić

 

Na stronie producenta jest napisane

"Universal Repeater

Z uruchomionym trybem Universal Repeater, EW-7206APg zachowuje się jak bezprzewodowy punkt dostępowy i klient AP w tym samym czasie. Używa funkcji klient AP w celu łączenia się do Root AP (jakiegokolwiek AP) i używa funkcji AP do obsługi wszystkich bezprzewodowych stacji w swoim zasięgu. Wszystkie stacje w zasięgu EW-7206APg mogą być połączone mostem z Root AP. Universal Repeater, to bardzo wygodny tryb na drodze do rozszerzania zasięgu waszej bezprzewodowej sieci."

Edytowane przez radam5
Link to post
Share on other sites

Jednak da się połączyć. Udało mi się, złapać sieć przez wifi i przekazać na wyjście LAN.

Jedyna przeszkodą jest rodzaj zabezpieczeń sieci.

Otóż połaczyłem się z siecią gdzie było tylko szyfrowanie WPA2, ale sieć która miała klucz wpa/wpa2 mixed niestety nie udało się.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...