Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Jestem laikiem w sprawach OC, a jako iż posiadam procesor stworzony do OC to grzechem byłoby go nie podkręcić.

Chciałbym się dowiedzieć co i jak po kroku zrobić, jakie ustawienia w BIOS'ie i jakimi programami testować procesor po podkręceniu.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Masz mnóstwo poradników na necie, google nie gryzie. Stabilność najlepiej sprawdzać OOCT.

w skrócie:

1.W biosie dzwigasz napiecie najlepiej do 1.3v i od 4ghz jedziesz w gore ciagle sprawdzajac stabilnosc, gdy juz dojdziesz do zadowalajacego efektu (np 4.5ghz) to schodzisz z napieciami.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli jesteś totalnie zielony to polecam zrobić tak.

 

Włączasz UEFI i zmieniasz CPU Ratio na 42. Zapisujesz.

 

Od tej pory masz 4200MHz bez zmiany napięcia. Do dalszego OC polecam się doedukować w temacie bo będzie trzeba zmieniać napięcia nie tylko w CPU ale też w innych elementach płyty. Ja na razie mam 5.2GHz ale poluję na 5.3GHz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiem, że muszę zwiększać napięcie i mnożnik, ale czytałem też, że niektóre opcje w BIOS'ie muszę pozmieniać np wyłączyć Turbo Boost.

 

@JOKI

Poradniki poradnikami, ale nie ma jak zapytać się doświadczonych Overclocker'ów.

Edytowane przez Laptopnik
Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie masz o tym pojęcia, to się za to nie bierz... zepsuć coś jest dość trudno, ale przypadki chodzą po ludziach a bios to jednak dość delikatny temat. Poza tym niezbędne jest też porządne schłodzenie procesora, a fabryczny radiator się do tego nie nadaje.

Link to post
Share on other sites

Na stockowym napięciu poszedł na 4.5GHz

 

Z napięciem 1.498 hulał na 5.2GHz.

Maksymalne podawane napięcie dla tych procesorów podawane przez Intela to bodajże 1.55V więc sądzę że 5.3 może trochę więcej da radę. Ale na razie nie chce mi się w żyłowanie go bawić.

Link to post
Share on other sites

Jesteś pewny jego stabilności na stock 4.5ghz ? jaką masz płytę ?

Mój też na stock robi 4,5GHz... sporo jest takich SB. Bardziej zastanawiają mnie te wysokie wyniki na powietrzu... bo przy Vcore rzędu 1,55V to ten procesor mu już się tam pewno pali...

Link to post
Share on other sites

w Asrock też są gotowe profile od 4-4.8ghz ale napięcia ci takie poda płyta że lepiej zrezygnować z OC :) normalka

 

Może asrock jest inny, ale w większości płyt jak tak zrobisz to masz auto ustawienie napięcia, a nie stock :P.

Link to post
Share on other sites

Na stockowym napięciu poszedł na 4.5GHz Z napięciem 1.498 hulał na 5.2GHz. Maksymalne podawane napięcie dla tych procesorów podawane przez Intela to bodajże 1.55V więc sądzę że 5.3 może trochę więcej da radę. Ale na razie nie chce mi się w żyłowanie go bawić.

Mój też na stock robi 4,5GHz... sporo jest takich SB. Bardziej zastanawiają mnie te wysokie wyniki na powietrzu... bo przy Vcore rzędu 1,55V to ten procesor mu już się tam pewno pali...

chętnie zobacze :)

 

To napisze mi ktoś co konkretnie muszę zmienić w BIOS'ie aby przystąpić do OC ?

podałem ci nie umiesz czytać...

Link to post
Share on other sites

Nie pali się, ba, nadal jest stosunkowo "chłodny" Temp przy 5.1GHz mam w okolicach 55-58*C.

 

Chłodzę go Venomous X z wentylatorem od Enermaxa ustawionym na 1650rpm. Jest głośno ale procesor przynajmniej się mi nie stopi.

 

Planuję sprawdzić czy stabilnie pójdzie na 5.3GHz ponieważ to będzie oznaczało gratisowe 2GHz na powietrzu. Poprzedni C2D E8200 poszedł z 2.66GHz na 3.7 GHz czyli "tylko" 1GHz. Czas powalczyć o podwojenie tego wyniku ;)

 

Stockowe napięcie dla mojego modelu to 1.2V (chociaż mogę się mylić) i przy takim napięciu testowałem go w OCCT z zegarem 4.5GHz. Tak, był stabilny. Na 5.15GHz robiłem testy 3D mark 11:

http://3dmark.com/3dm11/2980532;jsessionid=1wefv21eswb85azeow1rqt50k

 

Chociaż 3D Mark wykrył go gdy procesor nie był włączony i spadło mu taktowanie.

Link to post
Share on other sites

To go wywal bo przy tescie stabilności gdy go włączysz i będziesz przestawiał funkcie w celu monitorowania będzie powodował BSOD i zaraz ci dam namiar.

 

 

USUŃ

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...