Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Poszukuję dysku SSD o pojemności 60-64GB do 400zł. Dysk będzie przeznaczony na system operacyjny, jekieś programy, niektóre gry. Zależy mi na prędkości dysku i to bardzo. Chcę mieć w nim jak najwięcej IOPS'ów.

 

Wpadłem już na te modele:

  • Corsair Force GT 60GB
  • Kingston SSD Now 64GB
  • Samsung 830 Series 64GB
  • Intel 520 60GB
  • Crucial RealSSD m4 64GB
  • Patriot Pyro SE 60GB
  • OCZ Vertex 3 60GB
Który z nich będzie najszybszy? Który najwydajniejszy?

 

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Nieprawda, wcześniej się o to pytałem - najbardziej liczy się ilość wchodzących i wychodzących informacji - IOPS'ów. To liczy się w SSD. Też myślałem nad Samsungiem, ale polecili mi OCZ Vertex 3, ze względu na 85k IOPS. Ma chyba 550/500 mbps.

Link to post
Share on other sites

Jak wiesz najlepiej to o co pytasz? :P Chodzi mi o to że największa różnica między SSD a HDD to właśnie czas dostępu. Ja Ci tylko odradzam wszystko co na sandforce (mimo że wiele osób używa na najnowszym firmware i nie ma problemów). W zeszły weekend przeszliśmy z kumplem przez piekło z jego nowym Vertexem (jakaś wersja max iops) BSOD za BSODem. Firmware najnowszy, bios najnowszy i nadupia random bsodami. Ja pierdziele taki sprzęt nad którym musisz się bardziej nagimnastykować niż to wszystko warte. Potem testy i co? Różnica w stosunku do mojego cruciala zazwyczaj śmieszna w normalnych zastosowaniach. Samsung jest jak najbardziej godny polecenia. A te 550/500 u Vertexa to sobie możesz między bajki wstawić- naczytają się ludzie marketingowych bzdur a potem tu ludzie piszą że testują swojego nowego vertexa i chyba im nie działa sata jak trzeba bo transfery 250/400.

Edytowane przez Biafra1987
Link to post
Share on other sites

Na chwilę obecną tak. Z tego co ludzie mówią jest mniej niezawodny niż crucial ale za to trochę szybszy. (lepsze ponoć są tylko intele ale oni sobie ładnie liczą...)

Dla Twojego spokoju możesz sobie powybierać tutaj:

(tłumaczą czemu crucial jest cacy)

http://pclab.pl/art47683.html

I tutaj (też bardzo ładny przegląd):

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Dyski_SSD_-_test_porownawczy_i_ceny-4415.html

 

Ogólnie warto poszperać też za testami dysków o pojemności którą jesteś zainteresowany bo jest różnica w szybkości zależna od wielkości (zazwyczaj większy=szybszy). A tak patrząc na IOPSy to też ładna bzdura bo ten vertex niby 85k a crucial przy połowie tego jest często przy odczycie szybszy :/ . Aż sam się dziwię że nie ma jakiegoś wymiernego parametru który by dobrze odzwierciedlał wydajność.

Link to post
Share on other sites

Niestety ale konkretnego modelu intela nie umiem Ci polecić bo zazwyczaj były w innym przedziale cenowym i się im nie przyglądałem. Może ktoś włączy się do rozmowy i się o nim wypowie.

 

Kontrolery to sprawa dość skomplikowana. Zobacz ile różnych wersji sandforce jest dostępnych na rynku. Część z nich jest już ponoć zupełnie bezproblemowa. Nie mniej jednak forum OCZ nadal pełne jest ludzi którzy mają problemy ze swoimi SSD. Wiadomo natomiast że marvell nie sprawia większych kłopotów (jakiś czas temu gruchnęło że po paru tysiącach godzin strzelają jakiegoś focha ale sprawa została bardzo szybko załatana- był to tylko błąd software). Podobnie autorski kontroler stosowany w samsungach. Na forum bmk roi się od zadowolonych użytkowników SSD z sandforce więc nie mówię że wszystkie są be. Ja tam jednak wolę wyjąć sprzęt z pudełka i oczekuję że będzie chodził jak złoto.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, więc czy nowe Vertexy 3 od OCZ mogą mieć kiepski kontroler? Czy to może wina przestarzałego softu? Samsungi i marvelle w np. Crucialach są najbardziej niezawodne, tak? Chyba wezmę samsunga. A jak z prędkościami w Crucial m4 vs. Samsung 830? (oba ok. 60GB)

Link to post
Share on other sites

Samsung jest zawsze o oczko wyżej w wydajności. Jeśli chcesz żeby Ci jeszcze trochę w głowie zamieszać to proszę:

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/wielki_test_ssd_120_gb_przeglad_dyskow_ssd_z_sata_3?page=0,31

http://forum.benchmark.pl/topic/44103-ssd-60-64gb-sata-iii-do-350-zl/page__fromsearch__1

 

A tak już całkowicie na serio to gdybym kupował SSD teraz to wziąłbym nadal cruciala bo mam na niego 5 lat gwarancji a na samsunga dawali 3 lata (nie wiem czy nadal tak jest). Jak to Ci nie przeszkadza- samsung jest idealnym kompromisem cena/wydajność/gwarancja niezawodności. Popytaj jeszcze kogoś o opinie bo jak dostaniesz pierwszego uwalonego samsunga o jakim bym słyszał to żeby nie było na mnie ;)

Link to post
Share on other sites

ok. A czy jest sens brać wersję z desktop installation kit? będę miał obudowę FD ARC midi, więc tam jest miejsce na dysk 2,5"? (kwestia ok 30zł)

 

Czy w takim razie jeżeli liczy się odczyt, to corsair force gt będzie najlepszy (555mbps)

Link to post
Share on other sites

Dałem Ci tyle testów bo chciałem żebyś sam miał pojęcie co wybierasz. A Ty znowu wyjeżdżasz z tymi fikcyjnymi wartościami :D Z corsaira też będziesz zadowolony ale moją opinię już znasz :) Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

A bez ogarniania się ja powiem że to faktycznie trochę mało. Ja się zastanawiałem czy jest sens dokładać do 128 i powiem teraz że sam windows puchnie po pewnym czasie, dorzuć office, programy które potrzebujesz żeby szybko działały i robi się ciasno (ja już mam tylko 40Gb wolne a mało co tam trzymam). Jeśli faktycznie chcesz się ograniczyć do systemu to dasz radę ale z gier ja mam tam tylko starcrafta i on zjada mi ze 14 Gb SSD... Z drugiej strony zwykłe HDD też dostaje kopa jak nie jest obciążone przez system więc SSD wszystkiemu wychodzi na zdrowie :P Ogólnie jak ktoś jest zdeterminowany to na te 64 Gb się upchnie choć daleko temu do komfortowej wielkości :)

Link to post
Share on other sites

to dysk tylko na system i programy no może jedną grę ... ogarnij się człowieku :)

Wiem co mówię. Niestety zawsze znajdzie się taki pajac i coś wtrąci. No offence.

Jedno jest pewne, dyski SSD póki co są nawet w cenie. Kupno na 'gorąco' małej pojemności gdzie system pokroju windows 7 zajmuje po instalacji około 20gb. Co z pozostałymi komponentami? Instalowane na talerzu? Specjalnie po to żeby trzymać miejsce na SSD kupionym za gruby szmal?

Edytowane przez majestic
Link to post
Share on other sites

No dobra, to mam jeszcze jedną opcję - mogę kupić SSD ok. 120gb, ale wtedy zrezygnuję z kupna 1tb Seagate Barracuda. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale na chwilę obecną do kompa mogę podłączyć stare HDD z kompa sprzed 5lat (pojemność 120GB)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...