Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Ostatnio przyszedł rachunek za prąd, duży rachunek... I oczywiście bo wydałem ponad 1000zł na podzespoły to padło na to że to przez komputer bo tyle ciągnie, tyle że przesiadłem się z 90nm na 45nm :P

Mógłby ktoś powiedzieć mi ile może ciągnąć taki zestaw w idle, i ile pod obciążeniem?

Z testów kart graficznych wynika tyle że mój zasilacz nie da rady bo obciążenie podchodzi pod 400W, a jednak 1.5V na procku i 1.4V na grafie nie straszne mu :P

 

Teraz mam stany tak ustawione:

P0 Mnożnik 16.5x(3.3GHz) 1.33V

P1 Mnożnik 12x(2.4GHz) 1.12V

P2 Mnożnik 9.5x(1.9GHz) 1V

P3 Mnożnik 4.5x(0.9GHz) 0.92V

 

P0 włączany jest jedynie przy grze w BF3 i inne wymagające gry

P1-3 to jest domyślny profil systemowy i chodzi tak zawsze.

Karta graficzna na domyślnych taktach

 

I ile może kosztować taki prosty miernik, który oczywiście potrafi uwzględnić aktywne PFC? Jeżeli są zauważalnie droższe, to jaki jest margines błędu miernika który tego nie uwzględnia?

Link to post
Share on other sites

I co, myślisz że taki miernik za 40-45zł z przesyłką da radę? ;)

Bo na takich sprzętach zupełnie się nie znam ;)

 

A też chciałem żebyście tu wstawili wasze wyniki/znalezione w sieci z realnym poborem.

Ogólnie nie sadzę żeby ten komputer podczas przeglądania sieci dużo prądu brał, procek ledwo na 1.1V, 6870 ma dobre oszczędzanie energii w idle, jeszcze może pokombinuje z jej BIOSem ale to już łapanie pojedynczych watów.

Link to post
Share on other sites

Pobór mocy to suma 125+150+30W, zakładając 100% obciążenia grafiki i procesora. Do tego sprawność zasilacza. Zakładając, że Twój PSU ma sprawność 80%, wyszłoby jakieś 380W w stresie, ale bez żadnego OC.Czyli zakładając, że grasz 8h dziennie, to masz 0,38x8x30 dnix00,4 zł/kWh, parędziesiąt zł miesięcznie, bez monitora. Oczywiście, to wszystko przybliżone. Ale jeśli dużo płacisz, zobacz, czy nie masz ogrzewacza wody, albo piekarnika, bądź płyty do gotowania na prąd.

Link to post
Share on other sites

Pobór mocy to suma 125+150+30W, zakładając 100% obciążenia grafiki i procesora. Do tego sprawność zasilacza. Zakładając, że Twój PSU ma sprawność 80%, wyszłoby jakieś 380W w stresie, ale bez żadnego OC.Czyli zakładając, że grasz 8h dziennie, to masz 0,38x8x30 dnix00,4 zł/kWh, parędziesiąt zł miesięcznie, bez monitora. Oczywiście, to wszystko przybliżone. Ale jeśli dużo płacisz, zobacz, czy nie masz ogrzewacza wody, albo piekarnika, bądź płyty do gotowania na prąd.

W tej chwili dodałeś jedynie TDP co nie ma sensu bo to nie jest ilość pobieranej energii.

 

 

To fajnie, jak będzie presja że to mój Phenom tyle ciągnie to będę zmuszony zakupić takie ustrojstwo i się przekonamy %-)

Czyli ogólnie, w idle nie powinno przekraczać 100W? W stresie aż tak to nie jest ważne bo aż tyle nie chodzi obciążony żeby się to odznaczyło ;)

 

Jeszcze co do tego watomierza, powiedz mi ty jak te watomierze radzą sobie z aktywnym PFC a zapewne sobie nie radzą w tej cenie więc jakie mogą być rozbieżności(i na plus czy na minus?)

Link to post
Share on other sites

Ten watomierz pokaże Ci tyle ile zestaw pobiera z gniazdka wszystko typu sprawności, pfc będą uwzględnione. Pokaże po prostu tyle ile zapłacisz w elektrowni.

 

Dostałeś rachunek duży podczas zimy dla mnie to nic nowego :) wystarczy, że odpalisz grzejniczek i już waciki idą ładnie :) zresztą ciemno na dworze jest dłużej = dłużej są żarówki odpalone (zależy jakie masz jeśli nawet energooszczędne to takie 3 (liczę po 35W) będą odpowiadały stanowi idle komputera :).

 

A jak chcesz optymalizować zużycie energii to np. miej włączone CnQ (dużo pomaga), tryby oszczędzania energi typu EPU (u Asus'a), możesz też w bardziej oszczędzanie extreme się pobawić i gdy nie grasz zrób w biosie profil 1 rdzeń z CnQ odpalony wtedy zmniejszysz napięcia procesora, jak również zmniejsz napięcia pamięci RAM, powyłączaj jakieś diodki zbędne wejścia/wyjścia. Można też pobawić się programami aby je wrzucić na RAM i wtedy dysk nie będzie "chodził" (~3W oszczędności). (bawiłem się kiedyś w takie rzeczy :) i na noc odpalam profil z biosu jak zostawiam włączony pewien programik ^^)

Masz modularny zasilacz?

Link to post
Share on other sites

Cały zestaw podany jest w profilu, a w pierwszym poście wypisałem jak ustawiłem customowe CnQ.

Nie mam modularnego zasilacza, pamięci RAM chyba nie mogę dać niżej niż 1.5V w BIOSie, nie mam włączonej nawet diody włączenia PC bo mi się nie chciało przerabiać wtyczki :D, jeszcze by można było pojechać po karcie graficznej bo w 2D ma 300/[email protected]

Edytowane przez JoHnNy08PL
Link to post
Share on other sites

Jeszcze co do tego watomierza, powiedz mi ty jak te watomierze radzą sobie z aktywnym PFC a zapewne sobie nie radzą w tej cenie więc jakie mogą być rozbieżności(i na plus czy na minus?)

Wartość wskazywana przez ten miernik będzie prawdopodobnie nieco zaniżona, gdyż impulsowe zasilacze wprowadzają zakłócenia w postaci harmonicznych (THD). Żeby zmierzyć to dokładnie, musiałbyś kupić miernik z trueRMS (drogie).

chcesz niższe rachunki to kupuję się Core i3 a nie jakieś Phenomy II :P

...i używa integry, a nie prądożernego GPU :)
Link to post
Share on other sites

Kup kontroler 4 wentyli plus aktualny pobur prądu cały zestaw. ZM-MFC 3.

 

Mam se chwalę

 

Pod integrą pobiera około 60W.

Z dołaczoną grafą widzisz w podpisie w idle około 80W pod obciążeniem gra zalezy 149-160W.

 

Edytowane przez seele
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...