Skocz do zawartości

Ile lat powinien dzialac zasilacz


Recommended Posts

Tak sie ostatnio zastanawialem. Czy jest jakis czas zalecany pracy zasilacza?

Tzn. czy jesli posiada sie dobry firmowy zasilacz i pracuje on dosc czesto w kompie juz od ponad 5 lat lat i komp dziala bezproblemowo to czy powinno sie go wymieniac??

Czy czekac az zacznie cos sie dziac?

Link to post
Share on other sites

Nie ma limitu czasowego. Czasami producenci podają parametr MTBF, rzędu 80000-100000 godzin, czyli ok. 10 lat ciągłej pracy.

Ja raczej bym sie nie przejmował. O ile nie obciążało się zbytnio zasilacza to ryzyko takiego uszkodzenia że nie zadziała jedno z zabezpieczeń, które stosuje się w nowoczesnych rozwiazaniach, jest małe.

 

Jak kogoś bardzo męczy to może od czasu do czasu zerkać czy kondensatory nie puchną ;)

Link to post
Share on other sites

Tzn. czy jesli posiada sie dobry firmowy zasilacz i pracuje on dosc czesto w kompie juz od ponad 5 lat lat i komp dziala bezproblemowo to czy powinno sie go wymieniac??

nie ma czegoś takiego (w każdym razie w dobrych konstrukcjach), można go kontrolnie sprawdzać raz na rok/dwa, czy stabilnie trzyma napięcia i jak jest ok to nie zawracać sobie głowy, plus kondensatory jak kolega sugeruje

Link to post
Share on other sites

Zgodze się z resztą... Nie ma limitu. Moj tagan pierwszy dalej działa a był kupiony koło 2004-2005 i ma się dobrze. Tak samo dużo MC jak kolega wyżej pisał dalej działa. Zasilacze Noname mają czas pracy do "Aż coś wybuchnie" a markowe zależności od Środowiska pracy (Zadbanie, Obciążanie, Czystość)

Link to post
Share on other sites

Na te zasilacze to strasznie trzeba uważać, sam się o tym przekonałem, gdy wydajność komputera zaczęła spadać i nie chciał startować za pierwszym razem, jeżeli ma się markowy zasilacz to nie ma się czego obawiać, ja wymieniłem na Corsair CX600 i nie żałuje wydanych pieniędzy, bo w grę wchodzi żywotność całego komputera, a nie tylko zasilacza. W komputerze od znajomego, który był złożony w 2001 roku jest jakiś zasilacz ibox (wiem lipa straszna), ale o dziwo działa do dzisiaj, na dodatek strasznie hałasuje, ale to w końcu konstrukcja sprzed 11 lat, więc nic dziwnego.

Link to post
Share on other sites

Te 5 lat to i tak krótko ja mam jakiegoś MegaBajta i robi w garazyku za zasilacz do radia, a ma już ok 15lat. Wszystkie zabezpieczenia ma sprawne i nie zależnie czy jest -35*C[ sprawdzałem działał ] czy +40*C zawsze zadziała.

 

Więc co do zasilaczy to określanie ile pociągnie to wróżenie z kart.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...