Skocz do zawartości

Sterowanie wentylatorem w laptopie


Recommended Posts

Witam. Mam mały problem z temperaturami w laptopie. W moim Compalu KHLB2 mam Core 2 Duo 2.93GHz oraz Radeona HD4650. Z prockiem raczej jeszcze tragedii nie ma, bo w max obciążeniu i wygrzewaniu robi ponad 70*C, ale gorzej z grafiką. Tutaj stresowanie kilkoma godzinami gier lub kilkunastoma minutami Furmarka to temperatury prawie 90*C. Problem nie jest tutaj związany z zakurzeniem radiatorów, ani z wymianą pasty termo. Chodzi tu o wentylator i sterowanie jego obrotami. Przy temperaturach ok 55-65*C wentyl chodzi tak, że ledwo czuć strumień powietrza. Na starcie kompa wentyl daje 100% i praktycznie zatrzymuje się lub ledwo dmucha. Rozkręca się bardziej, gdy temperatury robią się powyżej 70-75*C. Co dziwne, gdy wygrzewam grafikę furmarkiem i jako odczyt temperatury dam programik GPU-Z, to pomiar obrotów wentylatora pokazuje mi 30% prędkości (nie szumi tak mocno, jak przy starcie kompa i tym szybkim przedmuchu na max). Grafika rozgrzała się do 88*C i wtedy wentylator dał więcej obrotów redukując ją do ok 82-83*C. W trybie idle pokazuje 0% obrotów mimo, że lekko się kręci, a temperatury mam ok 50*C na grafie i ok 40*C na procku (grafa idle to 0,9V, a max to 1,1V). W sterownikach ATI nie mam zakładki odnośnie podkręcania grafiki ani odczytów temperatur. W jaki sposób zmusić wentylator do szybszej pracy ? Ciekaw jestem jednej sprawy - wentylator ma malutką wtyczkę 3 pin podłączaną do płyty. Chyba tak jak każdy wentyl ma 3 kabelki i 1 kabel to kontrola obrotów - może przeciąć go lub wyjąć z wtyczki ? Czy wtedy będzie wentyl na max ? Czy może to nic nie da, bo płyta obniża nie obroty tylko zasilanie na wentyl ? Ktoś wie może jak ten problem rozwiązać ?

Link to post
Share on other sites

Jesli chcesz, aby wentylator pracowal na maxa, mozesz wyjac z wtyczki / przeciac kabel od regulacji obrotow. Jesli zalezy Ci bardziej na niskich temperaturach niz glosnosci sprzetu - to takie rozwiazanie jest jak znalazl. Mozesz tez skorzystac z dodatkowego rezystora dodanego na przewodzie "+" (zasilajacym), ktory obnizy obroty do np 70% (po odcieciu kabelka regulacji obrotow) na stale (cos takiego masz np w zestawie z wentylatorami od Noctua - mozna zczytac wartosc i zastosowac - oczywiscie, jesli Twoj wentylator pracuje na zasilaniu 12V). O automatycznej regulacji mysle, ze mozesz zapomniec, bo nie spotkalem sie z programem, ktory by pracowal z notebookami tak, jak z PC (nawet SpeedFan nie daje rady).

 

Oczywiscie jesli lapek jest na gwarancji, to nie warto sie w to bawic, no chyba, ze na niej Ci nie zalezy lub sie skonczyla to wiadomo :)

 

Pozdr

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Znalazłem zmodyfikowany bios do mojego lapcia (już dawno bez gwarki jest) i wgrałem go. Facet który go zrobił odsłonił kilka ukrytych opcji. Jest tam jedna bardzo dziwna rzecz, ale chyba nie działa (a raczej na pewno nie działa). Jest tam możliwość ustawienia temperatury max procka (chyba przy której wyłączy kompa) i temperatury od których wentyl ma się zacząć kręcić. Zaczyna się to od 17*C z przeskokami co kilka / kilkanaście stopni. Standardowo było 55*C Ustawiałem wszelkie możliwe wartości od tych 17*C poprzez 3x*C, 4x*C, 5x*C, i nadal nic. Niestety coraz bardziej wydaje mi się, że wentylator (jeden wspólny chłodzący cpu/gpu) sterowany jest temperaturą tylko procesora i tu jest problem. Procek robi wiele niższe temperatury niż grafika i dlatego pewnie wentylator nie przyspiesza. Co do przecięcia kabelka lub jego wyciągnięcia z wtyczki - muszę pomyśleć, bo nie mam zastępczego wentylka jak coś zawalę. Co do sterowania programami - nie spotkałem się z takim programem, który by widział moje obroty lub chip sterujący nimi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...