Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym kupić niedługo dysk twardy do swojego komputera. Myślę, że pojemność będzie wynosić 1tb ew. 750gb. Zależy mi na szybkiej pracy systemu i gier (choć one tylko czasami zależą od dysku).

 

Myślałem już o zakupie dysku SSD (60, 64gb) na system (Win 7 Ultimate) i dysku 1tb na dane i gry, lecz wyszło mi za drogo... ;(

 

Słyszałem już od dawna o technologi RAID, lecz mimo cioci wikipedii nie za bardzo wiem co to jest oprócz tego, że łączy dyski i podwaja ich wydajność. Czym się różni RAID '0' od '1', '5' i '10' ? Jak to zrabić aby połączyć dwa dyski po 500gb każdy w RAID? Jakie kupić urządzenie do RAID? Czy wtedy łączyć w RAID '0'?

 

Czytałem również wiele informacji, że jednymi z szybszych dysków są WD Caviar Black (czas odczytu to nie 8,5 tylko 4,5ms). Co wy o nich myślicie? Podobno chałasują...

 

Z góry dzięki!

Edytowane przez Dazuo
Link to post
Share on other sites

podstawowy kontroler raid masz na mobo, ten intelowski ma nawet ręce i nogi, a jakbyś chciał coś porządnego to sensowny kontroler kosztuje ok 6 stówek wzwyż

 

ciebie interesuje stripe czyli raid0, natomiast pod OS to bez sens, pod gry też średnio, już lepiej kup sobie SSD pod OS, a pod gry velociraptora - drogo? to sobie daruj ponadprzeciętną wydajność

 

natomiast wszystkie macierze masz opisane dość dokładnie na wikipedii, co tu tłumaczyć, wczytaj się

Link to post
Share on other sites

normalnie, podłączasz dyski do mobo i w biosie ustawiasz raid i które hdd mają tworzyć macierz (dobrze, żeby były takie same), szczegóły masz w manualu od mobo

natomiast używanie zwykłych hdd jest trochę ryzykowne, gdyż w przypadku stripe wystarczy błąd na jednym z dysków, żeby cała macierz się posypała

Link to post
Share on other sites

@Up

Co racja to racja. I wtedy masz pozamiatane dane. Są wersje dysków specjalnie do Raid o podwyższonej wytrzymałości i podatności na błędy (Selekty ? :E) jednak nie wiem czy to nie bajka producentów nigdy się w to nie zagłębiałem. Najlepiej zrobisz właśnie biorąc SSD 60Gb za 400zł (np. Agility 3) na system starcza. A do gier kup Samsunga F3 nawet urzywke jeszcze na gwarce sprawdzoną i będzie git.

Sam mam teraz WD1600AAJS jakies stare bo czekam na Seagate Pipeline HD2 które też demonami nie są ale rade dają. Bo i tak SSD na system bedzie.

Edytowane przez pawelr18r
Link to post
Share on other sites

Są wersje dysków specjalnie do Raid o podwyższonej wytrzymałości i podatności na błędy (Selekty ? :E) jednak nie wiem czy to nie bajka producentów nigdy się w to nie zagłębiałem.

 

to po prostu inna klasa dysków (enterprise) projektowana do bezbłędnej pracy 24/7, jest to sprzęt dostępny normalnie, ale przeznaczony do serwerów i stacji roboczych,

WD ma serię RE, gdzie RE oznacza Raid Edition i coś tam czytałem, że mają kontroler współpracujący z z kontrolerem raid, ale nie pamiętam gdzie, co i jak

Link to post
Share on other sites

... normalnie, podłączasz dyski do mobo i w biosie ustawiasz raid i które hdd mają tworzyć macierz (dobrze, żeby były takie same), szczegóły masz w manualu od mobo...

NIGDY NIE KUPUJ TAKICH SAMYCH DYSKÓW DO RAID!!! Jeżeli dany model/seria maja wadę która spowoduje uszkodzenie dysku, to w tedy jest szansa że stracisz cały zestaw.

Edytowane przez godzwig
Link to post
Share on other sites

NIGDY NIE KUPUJ TAKICH SAMYCH DYSKÓW DO RAID!!! Jeżeli dany model/seria maja wadę ktÓra spowoduje uszkodzenie dysku, to w tedy jest szansa że stracisz cały zestaw.

Nie słuchaj tego Pana. W jego przypadku, w którymś kościele dzwoni, ale nie wie w którym. Do budowania macierzy raid zaleca się, aby używać zawsze tych samych dysków (ten sam model, taka sama pojemność). Koledze godzwig zapewne chodziło o to, żeby do budowania macierzy nie używać tych samych modeli z tej samej serii i to jest prawda. Jeżeli okaże się, że dany model z konkretnej serii ma wadę technologiczną to z macierzy nici, ponieważ wcześniej czy później ulegnie ona awarii.

Ja osobiście stosuję raid 1 nawet w zastosowaniach domowych. Cenię sobie bezpieczeństwo danych, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy dyski są dosyć awaryjne. Dla przykładu powiem, że seria dysków dedykowanych do serwerów WD Raid Edition 3 wytrzymała w moim serwerze zaledwie 3 lata także reguły nie ma. Na szczęście był raid 1 i uratowałem wszystkie dane. Do budowy macierzy zastosuj kontroler wbudowany w płytę główną. Szukaj takiej płyty, która taki kontroler posiada, a najlepiej, żeby to był Intelowski chipset. Są to dosyć dopracowane układy jeśli chodzi o budowę raid i posiadają odpowiednie oprogramowanie, które w razie awarii jednego z dysków wszystko zrobi za ciebie.

Edytowane przez Luc3k
Link to post
Share on other sites

Nie słuchaj tego Pana. W jego przypadku, w którymś kościele dzwoni, ale nie wie w którym. Do budowania macierzy raid zaleca się, aby używać zawsze tych samych dysków (ten sam model, taka sama pojemność). Koledze godzwig zapewne chodziło o to, żeby do budowania macierzy nie używać tych samych modeli z tej samej serii i to jest prawda. Jeżeli okaże się, że dany model z konkretnej serii ma wadę technologiczną to z macierzy nici, ponieważ wcześniej czy później ulegnie ona awarii...

Taaaa.... A co niby napisałem?

NIGDY NIE KUPUJ TAKICH SAMYCH DYSKóW DO RAID!!! Jeżeli dany model/seria maja wadę która spowoduje uszkodzenie dysku, to w tedy jest szansa że stracisz cały zestaw.

 

Napisałem dokładnie to samo co Ty, więc nie wiem czemu Mnie krytykujesz?

 

Edit: Dobra chyba wiem o co Ci chodzi. Zapis "model/seria" powinien być zapisany odwrotnie czyli seria/model (co miało znaczyć seria danego modelu).

Edytowane przez godzwig
Link to post
Share on other sites

No dobra, planuję kupić i5 3550k i płytę z P67 (zastanawiałem się nad z68, ale ma mniej wejść na tylnym panelu, a integra nie jest mi potrzebna...). Jeżeli bd chciał zrobić RAID to mogę czy nie kupić dwa takie same dyski np. 500gb (np. dwa WD Caviar Green)?

Link to post
Share on other sites

Tu masz wytłumaczone mniej więcej o co chodzi http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Przeważnie robi się Raid 0 lub 1

0 to połączenie dwóch lub więcej dysków w celu uzyskania większej szybkości. Powstała przestrzeń ma rozmiar taki jak N rozmiar najmniejszego z dysków, więc najlepiej jest łączyć takie same dyski.

1 to lustrzane odbicie

Edytowane przez rafal12322
Link to post
Share on other sites

ehh... w telegraficznym skrócie

 

raid0 czyli stripe: to macierz dwóch lub więcej hdd mający na celu zwiększenie wydajności odczytu/zapisu poprzez rozlokowanie każdego pliku w kawałkach (stripe) na każdym z dysków, pojemność wykorzystanych dysków się sumuje

 

raid1 czyli lustro: połączenie dwóch lub więcej hdd w celu wykonania lustrzanej kopii danych zwiększającej ich bezpieczeństwo, w razie awarii jednego z dysków dane są przywracane z lustra, pojemność macierzy wynosi tyle, ile pojedynczego hdd

 

raid5 działa jak raid0, ale wykorzystuje się minimum 3 hdd i każdy z nich poza stripe'em przechowuje także sumy kontrolne plików, co zmniejsza awaryjność, ale zmniejsza szybkość zapisu w porównaniu do czystego stripe z powodu konieczności konieczności kalkulowania sum kontrolnych

 

raid10 to kompilacja raid 1 i 0, wymaga 4 hdd, z których 2 pracują w stripe a dwa tworzą ich lustra

Link to post
Share on other sites

Czyli, że mi potrzebny jest RAID 0? Nie chcę 'tracić' jednego dysky na 'lustro' czy 'kopię bezpieczeństwa'.

Skoro nie chcesz lustra a zależy ci na szybkości to raid 0 będzie najlepszym wyjściem. Te dyski podane przez drachenfelesa są świetne, zupełnie inna jakość niż tradycyjne talerzowce. Droższe są ale płaci się za jakość :)
Link to post
Share on other sites

Nie uzyskasz podobnej wydajności , jedynie zbliżona mogła by być szybkość zapisu - nie wiem co rozumiesz przez szybkość w przypadku hdd . 2 Black po 500 zł trochę bez sensu, skoro SSD na system plus hdd na resztę Ci za drogo.

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...