Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam zamiar zaktualizować procesor i płyte główną w swoim jak na razie powolnym komputerze, na resztę nie narzekam lecz CPU jest moim największym zmartwieniem. Ale do rzeczy. Czy opłaca się czekać na procesory z serii Ivy Bridge czy może już teraz kupować Sandy Bridge, bo chwila minie za nim płyty główne jak i procesory ustabilizują sie cenowo na rynku, a celuje w i7 bo jest mi to potrzebne do obróbki filmów itp. chyba że jakaś wydajna i5'ka ujrzała by światło dzienne (nie mówię tu o i5 2500k, bo to zakup na rok może dwa lata).

I czy już teraz ktoś mi może polecić jaką dobrą ofertę procesor + płyta główna? Za dużo też nie chciał bym wydać. ;)

Link to post
Share on other sites

AsRock Z68 Extreme3 Gen3 ~ 500 zł

 

lub

 

AsRock P67 PRO3 (B3) ~ 350 zł

 

Intel Ivy Bridge Core i5-3570K ~ 800-1050 zł (kwiecień-czerwiec)

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Jeszcze trzy tygodnie temu stałem przed tym samym dylematem. Nie wiem do czego używasz komputera, ja bardziej do pracy więc potrzebowałem zmienić platformę.

 

Myślałem że zaczekam na Ivy Bridge bo będą odrobinę szybsze a na bank chłodniejsze. Jednak ich premiera odbędzie się dopiero za jakiś czas a dostępne mają być dopiero w Czerwcu...

 

Uznałem że nie będę czekał i kupiłem i5 2500K. Do tego 8GB RAMu i płytę główną. Też miałem dylemat jaką płytę wziąć. Po tygodniu poszukiwań rozważałem trzy różne płyty główne dwie z nich wymienił mutissj.

 

Jak sprawić by nie było szkoda tego że się nie zaczekało na Ivy bridge (które i tak będą pewnie drogie na początku więc z kupnem zaczekać trzeba by do Lipca-Śierpnia)? Kupić dobrą płytę główną i dobrze podkręcić procesor. Teoretycznie wszystkie płyty główne pod Sandy będą obsługiwać Ivy bridge więc jak coś to za rok zawsze możesz zmienić procesor na najnowszy.

 

Czytałem że na AsRock P67 PRO3 (B3) można przyzwoicie podkręcić procesor i średnio 2500K wchodzi na 4.5GHz. Płyta ma słabszą sekcję zasilania więc "cięższe" OC szybciej się zakończy. Szarpnąłem się i kupiłem AsRock Z68 Extreme3 Gen3 za 480zł. Było warto.

 

Jak do tej pory nie mam z nią problemów. Procesor na standardowym napięciu pracuje z zegarem 4.5GHz. Ja go na tej płycie podkręciłem do 5.0GHz i było stabilnie na znośnym napięciu. (chłodzenie Venomous X) Dodatkowo taki komfort że gdyby szlag trafił kartę graficzną i trzeba by czekać na serwis to chipset Z68 pozwoli korzystać z GPU zaszytym w procesorze.

 

Osobiście polecam dołożyć trochę to droższego ASRocka i nie czekać na Ivy bo jak coś zawsze będziesz mógł kupić wspomniany procesor.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Cześć,ja ostatnio też się zastanawiałem nad tym i fakty wyglądają tak:

1) Ivy Bridge będą dostępne od kwietnia- marca, ale tak naprawdę szary klient dostanie je prawdopodobnie nie wcześniej niż czerwiec.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Intel_Ivy_Bridge_premiera_procesorow_na_poczatku_kwietnia-38166.html

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Intel_Ivy_Bridge_procesory_beda_dostepne_masowo_dopiero_w_czerwcu.-38796.html

2)Ivy bridge jest na pewno bardziej przyszłościową platformą ,będą wydajniejsze od sandy, ich pobór prądu będzie mniejszy.

3)Ivy będą obsługiwały PCI-e 3.0, wiadomo, że raczej na 99% nie wykorzystasz tego 3.0 w tej chwili ,ale ta platforma za rok,może 2-3 lata z dobrą płytą będzie bardziej przyszłościowa im dalej będziesz patrzył(oczywiście płyta tu będzie droższa, ale chyba lepiej wydać na lepszą płytę trochę niż na niej oszczędzać ,bo to podstawa Twojego komputera)

4)Jaki socket wybierzesz? 1155 czy 2011? Najbardziej przyszłościowy jest 2011, 90% tych płyt ma już PCie- 3.0, wszystkie oczywiście mają 4 kanałową obsługę pamięci, obsługują procesory core i7 -extreme, 3820-pewnie jedyny który mógłby Cię zainteresować cenowo. Za rok czy dłużej mógłbyś go podmienić na ivy-e (te dopiero wyjdą pewnie gdzieś za rok). Wiadomo ,ze ceny płyt dobrych pod tą platformę to około 1000zł, ale są to naprawdę dobre płyty z fajnymi technologicznie rozwiązaniami(np. jak używasz HDD ,przyśpieszenie HDD poprzesz zainstalowany na płycie mały dysk SSD ,który temu drugiemu służy za cache czy jakoś tak;), jak nie masz SDD takie rozwiązanie według testów często przyśpiesza komputer). Taki zestaw wyszedłby Cię jeż koło 2500zł, ale może warto...szczególnie jeśli chcesz zakup na więcej niż rok czy 2.

5) Jak zmienisz mb patrz nie tylko na płytę z najniższą ceną i jak dobrze się ją podkręca, ale na technologie jakie ona ma i jak bardzo jest przyszłościowa(jaki socket, co obsługuje , jakie i ile ma wejść)

6) Jeśli chcesz coś kupować by od razy podkręcać może to się mija z celem- będziesz i tak musiał wyłożyć pieniądze na chłodzenie lepsze nie tylko samego procesora, ale i całej obudowy, taki zestaw bardziej obciąży zasilacz, więc jeśli nie masz czym chłodzić, a przede wszystkim dobrej obudowy ,która naprawdę chłodzi to po co? Ten sprzęt ma być wydajny, ale ma Ci posłużyć jakiś czas.

 

Kwestia ile wydasz i jak bardzo Ci się opłaci....nikt Ci tego nie powie, bo nikt nie wie co będzie za 2-3 lata, ale jeśli chcesz inwestować w socket 1155 i sandy jest to najmniej przyszłościowe, ale i najtańsze rozwiązania , a i7 2600k jest świetnym procesorem, i jeśli wiesz ,że za 2 lata może Ci jego moc nie wystarczyć to zostaje socket 2011 i i7 extreme z dobrą przyszłościową płytą , za 2 lata wymieniasz na ivy-e i możesz mieć 6 rdzeni, większy cech, pci-e 3.0 4 kanałową obsługę ram, a zostając na i7 2600k...wymieniasz płytę główną i procesor znów... Czekając na ivy zyskasz Pci-e 3.0 i troszkę wydajności, troszkę mniejszy pobór prądu, a zapłacisz troszkę więcej na pewno.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za obfite litanie, na pewno wezmę pod uwagę wasze wypowiedzi. ;)

Głównie mam zamiar obrabiać/renderować filmy, czasami odpalić jakąś grę, lecz posiadam kartę graficzną Radeon i nie wpiera ona technologii CUDA więc i w żaden sposób nie mogę sobie ułatwić renderowania filmów, bo oprogramowanie takiej akceleracji sprzętowej nie wspiera.

Wiem, że dobra płyta główna to podstawa, bo mam też zamiar podkręcić procesor i to nie mało.

Poczekam jeszcze do wakacji, bo kupując płyte główna z socket 2011 musiał bym się liczyć z nową kartą graficzną pod PCI-E 3.0.

Link to post
Share on other sites

Spokojnie PCi-e działają wstecznie;), więc karty spokojnie będą działać , chodziło mi tylko by pokazać Ci jak w przyszłości możesz rozwijać dane platformy, i socket 2011 ma sporo możliwości, i jak twierdzisz ,że i7 2600k nie wystarczy Ci i będziesz musiał podkręcać to lepiej inwestować w 2011... tylko musisz sprawdzić też bo procesory z serii extreme są wydajniejsze, ale z tego co pamiętam nie posiadają integry i quick sync video czy jakoś tak nie mogę sobie dokładnie przypomnieć nazwy technologii, ale jest ona przydatna w obróbce zdjęć/video.

 

Dodam jeszcze ,że nie jestem specem i mogę się mylić, więc najlepiej sobie wszystko sprawdź i poczytaj, mówię Ci tylko o czym się dowiedziałem i wyczytałem bo sam niedługo prawdopodobnie zmienię platformę, i prawdopodobnie będzie to platforma 2011 z jakąś przyszłościową płytą główną, bo osobiście nie wyobrażam sobie inwestowanie teraz w komputer bez 3.0 i w sandy bridge, dlatego ,że chce coś mocniejszego i zamierzam na to poświęcić trochę pieniędzy. Co oznacza ,że w przyszłości będę chciał mieć możliwość rozwoju platformy, a tej nie widzę przy sandy. Dodam jeszcze ,że Ivy i w przyszłości ivy-e będą prawdopodobnie ostatnimi procesorami wydanymi pod 1155 i 2011, jednak ta druga zapewni Ci duże większe możliwości rozwoju w przyszłości, a także procesory serii e są wydajniejsze w większości wypadków. Natomiast jeśli planujesz wydać mniejsze pieniądze , a za 2 lata zmieniać znów platformę na to jak najbardziej sandy są bardzo wydajnymi procesorami z możliwościami ,które jeszcze jakiś czas wystarczą szarym domowym użytkownikom. Ale kwestia ceny to raczej kwestia płyty głównej, bo 2600k i 3820 są praktycznie w tej samej cenie, i może się okazać ,że za płytę zapłacisz więcej jak za procek;), Chyba ,że zechcesz jeszcze lepszy procesor teraz, ale ceny to już ponad 2 , 4 tysiące ...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale przecież Ivy ma inna podstawkę (LGA 2011) niż płyta główna, która aktualnie masz wymienioną w sygnaturce. A cena takich płyt głównych zaczyna się od ponad 700zł (jak na tą chwilę)

Edytowane przez PboPL
Link to post
Share on other sites

Ivy Bridge = 1155 wersja z E na końcu pewnie na 2011.

Czyli jak za kilka mies. (jak znam życie przedłuży się do końca tego roku) będę wymieniał proca na ivy i5 to nie bd musiał zmieniać płyty gł?

Wszystko zależy od producentów płyt głównych czy odpowiednie biosy wypuszczą, a tak na 100% będziemy wiedzieli dopiero po premierze.
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to , że Ivy Bridge mają mieć kompatybylność z podstawką LGA1155 . Są to procesory wykonane w 22nm a jeśli ta płyta jest w spisie płyt obsługujących ten proces i ma podstawkę właśnie LGA 1155 to możliwe , że będę mógł wczepić tam jakiegoś Ivy.

No ale nie ważne, to nie mój temat.( tak tylko spytałem wtedy ,,przy okazji'')

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...