Skocz do zawartości

CPU Load-Line Calibration a CPU Voltage


Recommended Posts

Witam serdecznie

 

Panie Pawle chciałbym się dowiedzieć o jedną dość szczegółową rzecz dotyczącą kalibracji napięcia na procesorze w płytach Waszej firmy i czy ona działa prawidłowo.

Otóż posiadam płytę M4A89GTD PRO z Phenom'em II x4 945 (oczywiście podkręconym) i zaobserwowałem w momencie ustawienia napięcia na procesorze 1,425V płyta sama z siebie podaje napięcie 1,428V przy włączonej opcji LLC jednak gdy wyłączę LLC okazuje się, że napięcie podawane przez płytę wynosi 1,38V. Podczas testowanie stabilności procesora poprzez OCCT zaobserwowałem, iż występowały piki mierzonego napięcia (1.43V - 1.44V).

W każdym bądź razie proszę mi powiedzieć czy da się, a jeśli tak wyłączyć LLC jednocześnie ustalając "na sztywno" wartość napięcia procesora?

 

Przy okazji prosiłbym o stwierdzenie czy opcje CPU/PCIE Spread Spectrum są potrzebne do bez awaryjnego działania komputera? Czytałem, że służy ona do negacji występujących EMI generowanych przez podzespoły komputera poprzez zmianę częstotliwości FSB jednak podczas zrobienia OC może spowodować pojawienia się nie pożądanych częstotliwości w efekcie powodując niestabilność komputera.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Aby odpowiedzieć na to pytanie, kilka słów o działaniu LLC. Funkcja ta porównuje wartość napięcia VCORE, jakie ustawił w biosie użytkownik do wartości VCORE odczytywanego w danej chwili przez płytę. Różnica przesyłana jest do regulatora napięcia, a ten "wyrównuje" braki. Bez LLC nie uda się utrzymać na sztywno ustawionej wartości VCORE.

 

Samo zjawisko Vdrop jest całkowicie normalne i wiele szczegółów na ten temat znajdziesz np. tu:

 

http://www.thetechrepository.com/showthread.php?t=126

 

Coprawda odnosi się to bezpośrednio do Intela, ale analogia jest oczywista.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli w otoczeniu w którym pracuje komputer występują wyładowania elektrostatyczne, pod wpływem impulsu ESD komputer może najzwyczajniej się restartować. W takich okolicznościach można zainteresować się Spread Spectrum. W innym przypadku funkcja jest bez znaczenia dla użytkownika.

 

Aha...

 

KINGSTONE

http://www.kingston.com/pl

 

;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Jeśli w otoczeniu w którym pracuje komputer występują wyładowania elektrostatyczne, pod wpływem impulsu ESD komputer może najzwyczajniej się restartować. W takich okolicznościach można zainteresować się Spread Spectrum. W innym przypadku funkcja jest bez znaczenia dla użytkownika.

Pozwolę się nie zgodzić z w/w wytłumaczeniem. Spread Spectrum wpływa na emitowanie zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) przez dane urządzenie. Spread Spectrum redukuje emisję EMI przez modyfikowanie sinusoidy sygnału.

http://en.wikipedia.org/wiki/Spread_spectrum

Ponad 8 lat temu dobrze to zostało opisane na benchmarku:

 

http://www.benchmark.pl/artykuly/bios_guide/chipset_features_setup4.html

 

"Gdy generator sygnałów zegarowych płyty głównej wysyła impulsy, wyskoki impulsów wytwarzają EMI (Electromagnetic Interference, zakłócenie elektromagnetyczne). Funkcja Spread Function redukuje generowane zakłócenie poprzez modulowanie impulsów w taki sposób, że wyskoki impulsów są redukowane do bardziej spłaszczonych krzywych. Dokonuje tego różnicując częstotliwość tak że nie używa żadnej szczególnej częstotliwości dłużej niż przez chwilę. Redukuje to problemy z interferencją z innymi urządzeniami elektronicznymi znajdującymi się w pobliżu."

 

 

Tak więc Spread Spectrum NIE ma wpływu na podatność komputera na zewnętrzne źródła EMI, tak samo nie ma to absolutnie nic wspólnego z ładunkami elektrostatycznymi. Poniżej wklejam grafikę obrazującą przykładowy sygnał z włączonym i wyłączonym spread spectrum

http://www.altera.com/support/devices/pll_clock/images/fig_01_42_SpreadSpectSig_No.gif

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

@Pasjonta

Mam taką samo mobo napięcie z włączonym LoadLineCalibration zachowuje się tak samo a po odblokowaniu do 6 rdzeni skoki napięcia są nawet większe. Wielka szkoda że na tak nawet fajnej płycie niema regulowanego LLC :/ normalnie tragedia :/ Gdzie takie regulowane LLC widziałem na jakiś tanich płytach 780LE czy jakoś tak i była ta wartość wyrażona w procentach lub choć Low/Medium.....

 

Ogromnym minusem tego LLC na M4A89GTD jest to że np. ustawiamy 1.400v dla 4x4Ghz i faktycznie na luzie tyle jest czyli te 1.4v a w pełnym stresie skacze do 1.416v. I o ile 1.416v w pełnym stresie jest stabilny CPU to gdy CPU jest tylko obciążony w 40% jedzie na 1.400v a to już za mało i nie jest stabilnie. Taki tam drobiazg pewnie nikomu nieprzeszkadzający ale myśle że warto wspomnieć :)

To jeszcze dodam przykład dla x6:

Ustawiam 1.404v dla 6x3945Mhz (max sensowne OC biorąc pod uwagę v i mój problem ze skaczącym FSB) a w pełnym stresie wzrasta do 1.440v. I faktycznie przy 1.440v CPU jest stabilny ale jeśli w coś gramy i CPU jest tylko wykorzystywany w 30% czy 45% wartość napięcia potrafi być dalej 1.404v a to za mało. Test Prime95 wychodzi OK bo proc 100% leci na max'a i cały czas ma 1.440v i jest git, ale jak zacznie "majtać" obciążeniem proca i napięciami to już nie jest stabilnie. Czyli w rezultacie musimy ustawić wyższe napięcie początkowe czyli 1.416v a w stresie potrafi wskoczyć nawet na 1.452v, no ale na luzie ma 1.416v i 30% czy 50% obciążenia nie sprawia problemów.

Oczywiście o ile nasz CPU pobiera mniej prądu tym wachanie między napięciem tym co ustawimy w biosie a tym w pełnym stresie będzie mniejsze

 

@Paweł

Panie Pawle a jak to jest z tym cyfrowym LLC na np. takim Asus Sabertooth ?

Widziałem masę świetnych wyników domowego OC na takich właśnie płytach

 

THX za przeczytanie tylu literków :D

Link to post
Share on other sites

No tak racja :D

W totalnie amatorski sposób czyli to co podają programy czy też przekłamują programy :)

Miernika nie podpinam bo jeszcze zewrę to co nie trzeba i będą iskry :)

Moze i wartości napięć są inne niż te co podaje program ale zmiany napięcia są bo po nawet temperaturze CPU widać że napięcie wzrosło lub spadło. Gdyby na jednym wykresie ładnie uwzględnić temp CPU i napięcie procesora było by pięknie widać jak ze zmianą napięcia wzrasta lub spada temperatura szczególnie przy wyższych wartościach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...