Skocz do zawartości

Czy ram będzie pasował do płyty głównej.


Recommended Posts

Ostatnio naszedł mnie dziwny pomysł wymiany kostek RAM na płycie głównej. Posiadam MOBO gigabyte GA-890GPA-UD3H rev. 2.1 http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-890gpa-ud3hrev_21

 

Lista kompatybilnego ramu http://download1.gigabyte.ru/memory/mb_memory_ga-890gpa-ud3h_v.2.1.pdf

 

Lista jest dosyć krótka. Chciałbym wymienić moje 4x2GB Kingstone 1600 Blue na 2x4GB Kingstone 1600 Genesis Gray , albo 2x4GB 1866 Patriot Viper 2 Extreme. Umieściłbym je w slotach 2 i 4, co zwiększy wentylacje. Pamięci to najcieplejsze miejsce w spoczynku w moim kompie. Dlatego też chciałbym ograniczyć ich ilośc i oddalić od procesora. Używam dużego coolera na CPU, więc nie wiem czy te patrioty się zmieszczą. Musiałbym dokładnie pomierzyć.

 

Ogólnie robię to dla własnej satysfakcji, osiągi polepsze minimalnie, więc jak znajdę czas i kupców na stare pamięci to się pobawię. Jednak najbardziej nurtuje mnie kompatybilnośc RAM z tą podaną listą. Na liście widać niewiele kostek 4gb. Płyta nie jest stara, nie była też tania. Myślę, że nie uzględniono wszystkich pamięći, bo to niemozliwe, ale wolę się upewnić.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie chodzi o to , że chcę zmienić pastę na CPU. Jeśli już miałbym zmienić pamięci to właśnie wtedy. Moje Blu chodzą teraz na 1640 z 1.5V (powinny 1.65V) i podobno da się je wykręcić na 2000mhz. Zwalam winę na temperatury, mobo, HT czy co tam jeszcze :D. Jak znajdę czas to coś pokombinuje. Ogólnie miernikiem zmierzyłem to na radiatorach między ramami miałem 43C w spoczynku. W Aida 39C CPU i 40 na rdzeniach, na mobo 34C . Jest więc to najcieplejsze miejsce nie licząc grafy.

Link to post
Share on other sites

Ta lista jest jak przepisy ruchu drogowego w Polsce - warto wiedzieć, że takie coś istnieje ale nie warto za bardzo się tym przejmować. W takich pamięciach spoza listy płyta główna pewnikiem ustawi domyślne timingi, taktowanie 1333 MHz i napięcie na 1.5 V. Sam ręcznie poustawiasz te szczegóły, żeby były zgodne z tym co w specyfikacji od producenta. Warto wiedzieć co to opóźnienia, dzielniki, mnożniki pamięci i jak te opcje wyglądają u Ciebie w biosie i po sprawie.

Edytowane przez mickey_mike
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...