Skocz do zawartości

OC i2500k


Recommended Posts

Płyta to Gigabyte GA Z68X UD3 B3 na niej jest dynamic vcore ktore jest odpowiednikiem offseta z innych płyt. LLC mam na disabled. Czy napiecia tego procesora nie przekraczajace 1,3v sa dla niego grozne? tzn wiem ze standard to chyba 1,22v no ale jak on sobie chodzi na 1,284v to co skarca to jego zycie? nie chce mi sie wierzyc.

Link to post
Share on other sites

Ludzie mają po 1.5V przy 5 GHz, ja przy 4.5GHz mam 1.312V. Maks według specyfikacji intela to 1.52V. LLC ustaw na level4, ewentualnie na przedostatnie jakie tam masz w tym GA. Skraca życie jak jedziesz bez przerwy na 1.5V Pamiętaj, że w offsecie proc w idle pracuje na obniżonym napięciu, a właśnie w idle większość czasu pracuje Twój komputer.

Edytowane przez Zwolas
Link to post
Share on other sites

W momencie kiedy ustawiam LLC na byle jaki level to offset mi nie dziala tzn mam dostep do tej funkcji ale ona nic nie robi. Jak wylacze LLC to wtedy moge bawic sie offsetem. Darowalem sobie juz to podkręcanie bo jak wrzucam go na 4,2ghz to wtedy karta dostaje mniej punktow bez sensu:-) w tym momencie mam go na standardzie i karta dostaje wiecej i tak juz zostawiam nie chce mi sie w to bawic bo serio zygac juz mi sie chce od tego. Kupujac tego proca liczylem na podkrecanie itd ale nie wiedzialem jeszcze wtedy ze w gre wchodza napiecia itd myslalem ze kilkam sobie i pyk mam 4,5ghz a teraz widze ze wiecej kombinowania niz podkręcania. A powiedz mi .......te 1,312v to masz na sztywno czy z offsetem? jezeli masz z offsetem to na ile masz wziety offset i ile masz w idlu? AHa jeszcze jedna rzecz bo zauwazylem od nowosci kiedy jescze nic w nim nie ruszalem ze maksymalnie na standardzie jego zegar dochodzi do maks 3,400ghz z turbo mode oczywiscie no ale przeciez w jego specyfikacji pisze ze w turbo mode ma 3,700ghz wiec juz nie wiem o co chodzi heheheheh tyle niejasnosci , moglem kupic proca bez "k" to bym mial przynajmniej spokoj:-))))))

Link to post
Share on other sites

Z tym turbo to jest trik marketingowy. 3.7GHz ma jeżeli obciążony jest tylko jeden rdzeń, 3.5GHz jak dwa 3.4Ghz jak 4. Czyli w grach itp masz tylko 3.4Ghz. Ja mam inna płytę. offset na +0.005 LLC na level4

Edytowane przez Zwolas
Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś by chciał UEFI 2.00B http://pl.rghost.net/35500149. A oto moje ustawienia: CPU Ratio : 45 Internal PLL overvoltage: enable Intel speedstep : enable Intel turbo boost: enable Turbo boost power linit: manual; 250 ; 250 Additional turbo voltage : auto core current limit: 150 Spread spectrum: disabled Power saving: disabled CPU core voltage : offset +0.005 CPU load-lilne calibration: level 4 DRAM voltage: 1.470 CPU PLL voltage: 1.709 Na takich ustawieniach mam stabilne 4.5 GHz przy 1.312V. Temperatura to osobna sprawa bo zależy przecież od chłodzenia.

To są idealne ustawienia OC pod asrock p67 pro3. Dzieki zwolas - wrzucilem tego nieoficjalnego biosa, ustawilem wszytko identycznie jak ty, i mam dokladnie takie same voltage, niskie tempy i smiga mi na 4,5. %-) Edytowane przez Sato_
Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Witam,

 

odświeżę nieco watek, ponieważ i ja zanabyłem ten wielce chawlony procesor a do tego Asrocka Pro3. Poza tym mam 4x2GB RAM Corsair XMS3 1600, ASUS GTX560, zasilacz XFX Core550, chłodzenie Zalman FLEX.

Chciałbym podkręcić CPU do 4.2 GHz (na razie).

Im więcej czytam, tym bardziej boję się sam coś w tej sprawie ruszyć (głównie chodzi o te napięcia) - ja także myślałem, że wystarczy podnieść mnożnik, ale dochodzi jakiś offset, którego nie rozumiem...tzn. rozumiem tyle, że to rozwiązanie o tyle lepsze, że ustala automatycznie napięcie do bieżącego obciążenia procesora. Ale jest jeszcze multum innych opcji w biosie, z którymi nie bardzo wiem co począć.

Dochodzi jeszcze kwestia pamięci - czy w ich ustawieniach też należy coś zmieniać?

 

Jak się do tego zabrać, czy na wstępie aktualizować bios? Jaki soft do testów - OCCT, Prime95, Orthos? Do sprawdzania temp. mam HWMonitor - może być? (Przy okazji zapytam: obecnie (bez OC) na idle mam 36-38 st na Core0, pozostałe rdzenie w granicach 30-34 st. - czy to norma?)

 

Pytania pewnie i absurdalne, ale w temacie OC nie czuję się dobrze.

Jestem z góry wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

 

Łukasz

 

Hm, to mógłbym liczyć na czyjąś pomoc? :/

 

Edit. Czy jest jakaś różnica w podkręcaniu przez bios i przez AXTU?

Edytowane przez luko80
Link to post
Share on other sites

Jaki masz bios na swojej płycie?

 

v 3.20

 

@tommiyacht, uwierz, że do FSX od Microsoftu nigdy nie jest za mało Hz :)

 

Witam ponownie,

 

pierwsze koty za płoty... ustawiłem mnożnik na x40 (nic więcej w biosie na razie nie zmieniałem) i mam następujące spostrzeżenia.

 

Test przeprowadziłem w FSX od MS, który dość mocno obciąża CPU.

 

a). w programie CoreTemp w polu VID - bywa, że wartość dochodzi do 1,3611v, ale nie wiem czy ma to jakieś duże znaczenie?

b). w CPU-Z, Core Voltage nie przekracza 1,304v, a przeważnie oscyluje między 1,288 a 1,296 - więc chyba nie jest źle?

c). Temperatury sprawdzane w CoreTemp: średnio 51-52 st. na wszystkich rdzeniach, choć czasami Core2 i 3 dochodzą do 54-55 st., ale na chwilę. - tu również chyba nie najgorzej?

d). i to jest zastanawiające -> zegar nie przekracza 3990MHz, jakby nie działała opcja Turbo. Sprawdziłem w bios: TurboBoost jest na "Enabled", ale także brak jest możliwości zmiany tej opcji (?!) ..gdy kursorem jadę w dół po wszystkich opcjach, to TurboBoost omija - nie wiem dlaczego. Z drugiej strony CPU tak się właśnie zachowuje, jakby Turbo było wyłączone. Nie rozumiem co się dzieje - mógłbym prosić o jakieś wskazówki?

 

Moim celem jest mnożnik x42 +Turbo, ale mając na uwadze sytuację opisaną w punkcie d). nie wiem co dalej powinienem zrobić.

 

Ps. Co powinienem ustawić w CPU Load Line Calibration? - dostępne opcje to LEVEL1 ... do LEVEL5.

Edytowane przez luko80
Link to post
Share on other sites

a). w programie CoreTemp w polu VID - bywa, że wartość dochodzi do 1,3611v, ale nie wiem czy ma to jakieś duże znaczenie?

VID to zapotrzebowanie procesora na napięcie. Nie musisz na niego patrzeć podczas podkręcania

 

b). w CPU-Z, Core Voltage nie przekracza 1,304v, a przeważnie oscyluje między 1,288 a 1,296 - więc chyba nie jest źle?

Trochę duże jak na 4.0GHz, jak kręcisz offsetem spróbuj zejść bardziej na minus. Jak fixed po prostu spróbuj dać mniejsze

 

c). Temperatury sprawdzane w CoreTemp: średnio 51-52 st. na wszystkich rdzeniach, choć czasami Core2 i 3 dochodzą do 54-55 st., ale na chwilę. - tu również chyba nie najgorzej?

Temp. ok. Napisz jeszcze czym wygrzewasz proca

 

d). i to jest zastanawiające -> zegar nie przekracza 3990MHz, jakby nie działała opcja Turbo. Sprawdziłem w bios: TurboBoost jest na "Enabled", ale także brak jest możliwości zmiany tej opcji (?!) ..gdy kursorem jadę w dół po wszystkich opcjach, to TurboBoost omija - nie wiem dlaczego. Z drugiej strony CPU tak się właśnie zachowuje, jakby Turbo było wyłączone. Nie rozumiem co się dzieje - mógłbym prosić o jakieś wskazówki?

Wyłącz w biose spread spectrum, wtedy będzie pełne 4.0GHz

Link to post
Share on other sites

1 sprawa: jak wspomniałem, nie ruszałem w ogóle napięć, zmieniłem tylko mnożnik na x40

2. co do punktu d): nie chodzi mi o tę różnicę 20 MHz (ale dzięki za info jak ją zniwelować) - chodzi mi o to, że jest tak jakby nie działało Turbo, choć jest na 'enable', jednak nie mam możliwości zmiany tej opcji. Dlaczego taktowanie nie przekracza 4GHz?

Link to post
Share on other sites

Tryb turbo automatycznie przestaje działać powyżej jakiegoś stopnia OC. Ktoś tu na forum podawał dokładnie od jakiego punktu więc pewnie można to wygooglować. Przy OC byłoby to niebezpieczne. Działa natomiast speedstep, czyli nawet przy OC jest energooszczędnie bo procek w idle zmniejsza mnożnik do 16.

Link to post
Share on other sites

Próbuję coś znaleźć czy turbo faktycznie samo się wyłącza po przekroczeniu jakiejś granicy, ale na nic nie trafiłem. W międzyczasie gdzieś przeczytałem, że ktoś miał przy mnożniku x42 skoki do x45, czyli tak jakby Turbo działało. Niby to takie proste miało być :) ..a im dalej w las tym więcej drzew widzę.

Ja tam nie chcę bić rekordów - na dziś, moim celem jest x42 + turbo (czyli jak mniemam do 4,5 GHz) i żeby w idle zmniejszał się do x16...no i żeby to napięcie w stresie zbyt wiele nie wzrastało, coby prądu dużo nie pobierał i chłodniejszy był.

I im więcej czytam tym bardziej zielony jestem.

Słuchajcie, jak wspomniałem, nic poza mnożnikiem nie zmieniałem - może inne opcje pozmieniać?

 

Ps. Zwolas, na procesorze siedzi Zalman FLEX, pasta AC MX-2.

 

Ps.2

Dlaczego w opcjach Long Duration power limit, Short duration power limit (obecnie mam Auto) jest brak możliwości zmiany ich wartości?

Edytowane przez luko80
Link to post
Share on other sites

Mi się wydaje, że nie uda Ci się zrobić tego turbo. Jak ustawisz ratio x42 to pod obciążeniem będziesz miał 4.2GHz. Nie podskoczy do 4.5GHz. Na stocku to turbo działa tak, że 3.7GHz masz jak wykorzystywany jest tylko jeden rdzeń, 3.5GHz jak dwa 3.4GHz jak cztery. Nie wiem czy jest możliwe zrobienie czego takiego po OC. Mi wydaje się, że nie. Po OC będziesz miał dwie wartości zegara, 1.6GHz w IDLE i 4.2GHz w stresie.

 

Napięcie zmień przejdź na tryb offset, LLC ustaw na LVL4, a wszystkie power limit na 200.Jak nie zmienisz power limit to w stresie będzie Ci zbijał taktowania.

Link to post
Share on other sites

Ano właśnie..turbo chyba rzeczywiście nie działa. Dziwne o tyle, że w biosie TurboBoost przed OC został na 'enabled', czyli tak jakby był włączony, ale teraz, po zmianie mnożnika nie mogę zmienić tego ustawienia - jak jadę kursorem, to omija tę opcję. I w sumie to mylące jest, bo widać że jest 'enable', a nie działa.

Ok, spróbuję obniżyć VCore offsetem - ile proponujecie -0,005 czy więcej?

LLC mam na Level5.

 

Natomiast nie mam możliwości zmiany power limit.

U mnie jest tak:

Long Duration power limit - jest Auto (brak możliwości zmiany (?)

Long duration maintained - jest Auto i można ustawiać wartości w sekundach

Short duration power limit - jest Auto (brak możliwości zmiany)

Primary Plane Current Limit - jest Auto (brak możliwości zmiany)

Sencondary Plane Current Limit - jest Auto (brak możliwości zmiany)

 

Ps. A czy SpeedStep wyłączyć?

Edytowane przez luko80
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...