Skocz do zawartości

Fabrycznie nowy ASUS GTX 580 DCII 1500MB GDDR5 Temp na load 98C - ?


Recommended Posts

Mam zapytanie dotyczące sprawy jak w temacie tj. Czy to są normalne (nieszkodliwe) temperatury dla tej karty przy max load-zie np. podczas grania w Wiedźmina 2 na max detalach (bez ubersamplingu i synchronizacji V-sync). Temperatura skacze ponad 90C (tak do 98C max) i załączają się wentylatory na 100% obrotów (przy czym zasada ich działania jest taka że w zależności od temperatury działają na 100% po czym po schłodzeniu spadają obroty do powiedzmy 50% - i tak w kółko.

W mojej ocenie mój egzemplarz nie odpowiada oczekiwaniom dotyczącym tego rodzaju towaru, które wynikają z zapewnień producenta (choćby na opakowaniu gdzie zastosowana technologia DirectCU reklamowana jest jako "o 20% chłodniejsza" a tu - http://event.asus.com/vga/2011/directcu/pl/ jako cichsza od kart z referencyjnym układem chłodzenia.

Kolejnym pytaniem jest kwestia załatwienia ewentualnej gwarancji z tytułu w/w wady technicznej. Zakładając że jest ta karta obarczona w/w wadą czy przysługuje mi prawo do żądania wymiany karty na nowy egzemplarz, czy sprzedawca/dostawca sprzedawcy ma prawo ją "naprawiać" choć nie bardzo widzę sens w tym drugim przypadku (krzywdzącym dla mnie jako kupującego) gdzie zakupiłem nowy towar, a nie nowy towar obarczony usterką którą teraz będzie się próbowało naprawić - jakie jest Pańskie zdanie na ten temat?

Z góry dzięki za zainteresowanie i okazaną pomoc.

 

P.S. żeby nie być gołosłownym dodaje poniżej zrzuty z gpu-z w spoczynku (jest ok) w na load (Benchmark Heaven DX11 w oknie (nie full screen) na ustawieniach 1680x1050, shaders high, tesselation normal, anisotrophy 4 antialiasing off - czyli jak widać nie są to jakieś maksymalne ustawienia - jak widać 98C.

 

link

http://imageshack.us.../spoczynek.gif/

 

oraz zapis log-u z gpu-z z pracy pod obciążeniem.

 

www.fileserve.com/file/XhHE2s4/GPU-Z Sensor Log.txt

Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem to nie jest zbytnio bezpieczna temperatura dla tej karty. Gdyby to był GTX 590 to można jeszcze przymknąć oko. Masz dobry przewiew w obudowie ? Te temperatury mogą być spowodowane tym, że nie jest dobrze odprowadzane ciepło z obudowy a karta wciąga to ciepłe powietrze i przez to się grzeje.

Link to post
Share on other sites

Masz dobry przewiew w obudowie ?

Odp. - Obieg powietrza jest zachowany prawidłowo, ciepłe powietrze jest wywiewane 2 wiatrakami tj. 1x220mm i 1x140mm. Temp w pomieszczeniu 21-23C.

 

Co do podpowiedzi prawnej. Kontakt z rzecznikiem traktuję jako ostateczność, tak naprawdę jeżeli sytuacja zacznie przybierać dla mnie niekorzystny obrót bez możliwości polubownego załatwienia sprawy, pominę jego Urząd występując od razu na drogę Sądową.

Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

skacze ponad 90C (tak do 98C max) i

 

Stary dla tej karty to temperatura przesadzona jak cholera !

Ja w SLI mam w heavenie bez manipulacji wiatrakami nie więcej niż 85 stopni na referentach !

 

W spoczynku jak najbardziej OK.

Czy to napięcie to norma dla tej karty ?

U mnie pokazuje 0.975v na 570....

 

Możesz cyknąć fotkę jak to wygląda u Ciebie w budzie ? I jaka to buda ?

Link to post
Share on other sites

Nie, to nie są dobre temperatury dla tej karty. Szczególnie biorąc pod uwagę że chłodzenie jest autorską konstrukcją. Temperatury są przynajmniej o 10-15*C za wysokie. Nawet przy 85*C można by mówić o zbyt wysokiej temperaturze. Możliwe że ktoś założył złą pastę termoprzewodzącą albo sam czujnik jest "uwalony" i raczy Cię błędnymi odczytami.

 

Możesz zmienić pastę na własną, możesz też zainstalować takie programik jak np TRIXX. Tam można ustawić sobie przy jakiej temperaturze jakie obroty wentylatorów ma załączyć karta. Bardzo przydany program.

 

Sprawdź też napięcia karty, może są ponad standardowe i pomimo że karta nie jest specjalnie podkręcona to dostaje zbyt dużo "papu"

 

Trzeba się najpierw karcie dokładnie przyjrzeć. Dotknij ciepłowodów i radiatora gdy widzisz że GPU ma 98*C. Jeżeli nie będą mocno ciepłe to może faktycznie zestaw chłodzący źle odbiera ciepło do układu. Sprawdź temperaturę w budowie. Może tylko wydaje Ci się że masz dobry obieg powietrza....

Link to post
Share on other sites

 

...Czy to napięcie to norma dla tej karty ?

Powiem ci że nie wiem. Muszę poczytać bo naprawdę nie wiem czy to 1.0630 pod obciążeniem to jest norma czy nie.

 

Możesz cyknąć fotkę jak to wygląda u Ciebie w budzie ? I jaka to buda ?

 

Fotki teraz nie mam czym zrobić, tymbardziej na kompa zgrać. Buda to Aerocool Xpredator.

 

do Szymon331.

Niektóre z twoich sugestii wiążą się z koniecznością rozkręcenia karty co w żadnym wypadku nie wchodzi w grę. Radiator jest ciepły, aczkolwiek nie na tyle żeby się sparzyć przy dotyku. Temperatury w obudowie nie mam czym sprawdzić (ściennego pokojowego termometru tam nie wsadzę mimo chęci - jest za duży, a takiego do ciała chyba nie ma sensu tam wkładać).

Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites

A ja ci kolego powiem, że jesteś na przegranej pozycji, bowiem producent , a mianowicie ASUS, nie określił się jasno co do temperatur jakie ta karta powinna osiągać.

 

Magia marketingu, wyssane z palce procenty, naciągane fakty typu "600% większy przepływ powietrza" - ale od czego większy? Jakiś punkt odniesienia? Można by tak wymieniać... konfabulacja pełną gębą.

 

Jestem w podobnej sytuacji co Ty, tyle że ja posiadam radeona 6950 z tym felernym chłodziwem DirectCU II.

I też, posiadam dobrze wentylowaną obudowę, ze zgrabnie poukładanymi kablami.... można by wymieniać.

 

Dzwoniłem do sklepu w którym kupowałem tę kartę, w moim przypadku to ESC.pl i dowiedziałem się, że takie temperatury na tej karcie to standard i nic nie da się z tym zrobić, póki nie ma artefaktów, bsodów ect.

 

 

A tu DirectCU II w akcji:

 

http://gpuz.techpowerup.com/12/01/06/6mc.png

 

 

Temperatura w pokoju 24*C

 

 

 

PS: Zapomnij o "OC" tej karty, ja spróbowałem, drasnąłem lekko Voltejdża i skończyło się to stówą na pamięciach i 95*C na rdzeniu. :D

Edytowane przez Cri5t
Link to post
Share on other sites

I teraz Panowie Cri5t i jackie powiem am jedno nie ma mowy żeby to były normalne tempy na tych kartach !!!!! Owszem w furmarku może dojśc do takierj sytuacji bo sam po podkręceniu swojego GTX 580 miałem 91 stopni więc wyłączyłem test. A w grach nie nie podkręcony Asus GTX 580 powinien mieć około 68 stopni . A karta 6950 powinna mieć około 65 stopni sprawdzane w boju!! Gra Crysis.

Kolego jackie a gdzie masz wentylatory które wdmuchują powietrze do srodka?? Zrób test z otwartą obudową

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jak na gwarę tego nie wezmą to ja bym się nie pi*******ł i ściągnął chłodzenie, kupił porządną pastę, nałożył jeszcze raz i h**.

Zrozumcie - takie temperatury, przy tym radiatorze jaki ma ta karta to jest po prostu FIZYCZNIE NIEMOŻLIWE żeby przy dobrze założonym chłodzeniu ona tak się grzała!

Siedzę na forum overclock.net i tam chłopaki często pisali, że nowe karty im się grzały. Ściągnęli chłodzenie i się okazywało, że nie dość, że pasta źle założona to jeszcze czasami wszystko zarzygane nią dookoła ! I jak to się ma nie grzać ?

Wyczyścili, założyli porządnie i nagle temperatura 20 stopni w dół - cud ?

Ja bym nie czekał, przy takich temperaturach, mogą gierki ciąć a po dłuższym użytkowaniu, bsody itd itd....

Link to post
Share on other sites

Jak na gwarę tego nie wezmą to ja bym się nie pi*******ł i ściągnął chłodzenie, kupił porządną pastę, nałożył jeszcze raz i h**.

Poczekam na rozwój sytuacji. Póki co nie zamierzam jej rozkręcać. Nie po to wyłożyłem niemałe pieniądze na jej zakup po to żeby od razu ją "naprawiać" co i tak nie daje mi gwarancji poprawy działania. Niech póki co ci co mają taki obowiązek ją naprawiają/wymieniają. Powtarzam, - choć zabrzmi to pewnie naiwnie dla niektórych ale niestety taka jest prawda - nie płaciłem za to żeby na wejściu dostać uszkodzony egzemplarz wymagający naprawy. Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites

Mam taką samą kartę.

w BF3 mam tempy powyżej 90 stopni :/

nie ważne czy przy oryginalnych ustawieniach czy przy OC. wszystko działa stabilnie. żadnych syfow artefaktów. tylko drażniący dzwięk wentyli które co chwila włączają się na 100%

Buda HAF 912 i naprawdę solidna wentylacja.

 

Jak będziesz coś wiedział daj proszę znać

Link to post
Share on other sites

w BF3 mam tempy powyżej 90 stopni

I nie zastanawiało cię że coś jest nie tak z twoim egzemplarzem?

 

Dlatego też po zauważeniu tych tempów u siebie (98C i tylko tyle dlatego że wtedy wentylatory wchodzą na 100%) coś mnie tknęło bo NA KAŻDYM teście jaki znalazłem w sieci tempy tej karty na load oscylowały CO NAJWYŻEJ w tej granicy. Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites

Tam w ogóle są jakieś plomby ?

Plomb typu naklejka nie ma. O innych nie wiem ale chyba też ich chyba nie ma. Nie wiem jak te plomby powinny wyglądać zatem ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Karta z zewnątrz wygląda na nierozkręcaną, brak widocznych śladów używania śrubokręta na śrubach (zakładając że ją ktoś rozkręcał). Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jeszcze tak aprops tego chłodzenia i temperatur. Mam dwie karty identyczne z identycznymi chłodzeniami podczas testu heavenie i takiego samego obciążenia temperatura jednej jest 7 stopni wyższa niż drugiej. Wali mnie to bo i tak jest poniżej dopuszczalnych norm ale sam widzisz jak to jest.

 

W Twojej to pewnie pasta się im skończyła, a że było pod fajrant to żółtek nacharał i skręcili. :D

A tak poważnie... posłuchaj wujka effendiego, nie pożałujesz.

 

90 stopni to za******a przesada, w REFERENTACH normy dla tych kart w najcięższych warunkach to 85 stopni.

Link to post
Share on other sites

To do sklepu po porządną pastę i jedziesz :D Uwierz mi to nic trudnego.

Paste mam resztówkę Diamond Carat 7 czy jakoś tak (na proca nakładałem, także jakieś tam doświadczenie mam). Wiem że samemu byłoby 1000 razy szybciej ale póki co o gwarancje mi chodzi - niech ci co są obowiązani to naprawiają/wymieniają.

 

a że było pod fajrant to żółtek nacharał i skręcili.

...z pewnością tak było, tylko ja się pytam "GDZIE BYŁ WTEDY NADZóR!? GDZIE BYŁ KIEROWNIK ZMIANY!!?...ach te zwinne żółte rączki. A że pod fajrant było - jak to mawiają "człowiek się śpieszy diabeł się cieszy".

Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites

No to jeszcze nie zadzwoniłeś ?

Dzwoniłem tu i tam. Takich spraw przez telefon czyli na "na gębę" się nie załatwia - na to są przepisy, terminy, paragrafy itp. Co do szczegółów - jak zakończę sprawę opiszę co i jak, póki co nie ma co zapeszać. Póki co powiem tyle że przynajmniej mój sprzedawca problemów nie robi, a zauważyłem że ludzie z tym mają najwięcej problemów przy reklamacji zakupionych towarów z tytułu gwarancji Edytowane przez jackie113
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...