Skocz do zawartości

Wymiana Chłodzenia. Jak ODKLEIĆ stare chłodzenie?


Recommended Posts

Nie dość, że straciłem trochę nerwów przy rozmontowywaniu wszystkich kabli itp. żeby zamontować nowe chłodzenie (bez wyjęcia płyty głównej się nie da), to jeszcze okazało się, że nie mogę odkleić chłodzenia od proca... Jest sklejone jakby pasta była z serii SUPER GLUE... Boję się za mocno wyrywać :/. Macie jakieś pomysły?

Może zrobić jakieś mocne OC procka żeby go rozgrzać? Jest szansa, że ta pasta się rozklei jakoś?

Jak dobrze pamiętam była to Thermal Grease taka szara co dają w opakowaniu SPARTANA i FORTISA.

Edytowane przez Sopel86
Link to post
Share on other sites

Najpierw sprawdź czy na 100% odkręciłeś wszystkie śrubki lub odciągnąłeś wszystkie zatrzaski, bo nie ma co się z tym siłować. W mojej praktyce z procesorami jeszcze się nie zdarzyło, żeby pasta termoprzewodząca trzymała jak klej, ale raz zassała się dość mocno. Wpadłem na prosty pomysł, żeby "wykręcić" cooler za pomocą obrotowego ruchu - pasta puściła.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W takiej sytuacji kładę na boku obudowę i próbuję kręcić całym "towerem"(systemem chłodzeniem) w lewo i w prawo aż puści pasta. Oczywiście bez przesady, nie na chama i w taki sposób, że gdy puści pasta to był skręt o jakiś milimetr , dwa. Lepsze to niż ciągnięcie do siebie, bo można wyrwać z gniazda procesor i przy tym zgiąć nóżki. Jeśli procesor jest zapięty w gnieździe, to nie ma ryzyka zgięcia nóżek przy skręcaniu w lewo-prawo bloku chłodzenia.

Możesz spróbować rozgrzać procesor jakimś OCCT, wyłączyć szybko komputer i wtedy próbować zdjąć.

 

Edit : mickey_mike mnie ubiegł, ale własnie o to mi chodzi.

Edytowane przez aviel
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Procesor AMD czy Intel ?

Jak AMD to zalecam szczególną uwagę. Zacisk na sockety AMD jest kiepsko wykonany przez co słabo trzyma. Gdy chłodzenie mocno sklei się z prockiem, to bardzo łatwo jest wyciągnąć procka razem z chłodzeniem, nawet nie odciągając zacisku. Efekt ? Wykrzywiony lub połamane nóżki procesora. U mnie zostały one "tylko" wykrzywione i ok 30 nóżek musiałem ostrożnie prostować pensetą...

 

U Intela jest znacznie lepiej. Zacisk trzyma solidnie, choć w obydwu przypadkach - zarówno u Intela jak i AMD - NIGDY nie polecam ciągnąć chłodzenie do siebie. Jeśli już, to powinno się próbować OBRACAĆ chłodzeniem. Nie mocno. Wystarczą systematyczne ruchy w jedną i drugą stronę.

NIGDY nie można się śpieszyć i obracać chłodzenie na siłę. Lepiej spędzić 3 min dłużej i mieć sprawne chłodzenie i socket niż problem i konieczność poniesienia kosztów.

 

Krótko: obracanie - tak, ciągnięcie - nie.

 

Pozdrawiam

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Włączasz kompa na chwilę, żeby procesor się rozgrzał, potem delikatnie ściągasz cooler i po krzyku. Ewentualnie bierzesz suszarkę w łapę i lekko podgrzewasz pastę. Też puści. Nie ciągnij, nie kręć coolerem bo możesz tylko pogorszyć sprawę...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ciągnij, nie kręć coolerem bo możesz tylko pogorszyć sprawę.

Nie ciągnij, nie kręć coolerem bo możesz tylko pogorszyć sprawę.

CO?? co pogorszy kręcąc coolerem ? jak by sie cooler dało obrócić w lewo lub prawo to znaczy ze pasta juz puściła ... a jak sie nie da to delikatnie trzeba próbować

Link to post
Share on other sites

CO?? co pogorszy kręcąc coolerem ? jak by sie cooler dało obrócić w lewo lub prawo to znaczy ze pasta juz puściła ... a jak sie nie da to delikatnie trzeba próbować

To, że w przypadku procka AMD może to również oznaczać iż właśnie procek przesunął się w podstawce i pogięły się nóżki. ;) W przypadku intela jest trochę lepiej, ale to też spore ryzyko. Pasta robi się rzadka po podgrzaniu, więc po co robić wszystko wg reguły "nic na siłę tylko młotkiem"?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...