Skocz do zawartości

Dyskusja ogólna - LCD/Plazma/CRT/projektory SD/HD - Tutaj dyskutujemy o wszystkim związanym z działem.


Recommended Posts

Gość Kotecek

TV włąśnie dojechał, stoi w pokoju i się grzeje :)

 

Chodziło mi ot o, ze osoba świadoma (czegoś tam w jakiejśc dziedzinie) lepiej sobie dobierze, nie da sie omamić.

 

Auta i ta sprytność - kup sobie auto które mniej pali lub przerób na gaz albo i ropniaka :D jak kogoś stać na potwora i benzyne to jego sie zapytaj czy jest na tyle sprytny :D

Przecież mam eko auto z LPG i do tego sprytność czyli ekstremalny eco driving i mamy 6,1 l. LPG/100km teraz i 5,6 l. LPG/100 km. Każdego na na stacji benzynowo-gazowej zawstydzam :) Ale do tego trzeba wiedzieć jak to robić, czyli byś jako tako ogarniętym w temacie. Do tego trzeba chcieć. Będąc ignorantem dawał bym się na wykiwać na tej stacji za każdym razem. I sprytny płaci mniej otrzymując to samo :) W TV tak samo i w każdej innej dziedzinie. Oczywiście się tak nie da ale im więcej wiemy tym lepiej. Lepiej się na coś świadomie decydować niz potem się obudzić z ręką w nocniku.

 

Z tymi kartami podobnie. lepiej wiedzieć co się kupuje i jakie to ma parametry i czego się spodziewać niż potem narzekać na wydajność, głośność czy zużycie prądu.

 

Człowiekiem nieświadomym, nie obeznanym w danej dziedzinie jest łatwo sterować. takim sposobem mamy manię i fenomem FullHD. Nie wszędzie jest potrzebne ale prawie wszyscy to chcą i są gotowi za to dopłacić nawet jeśli tego nie potrzebują... A forum jest po to, ze ktoś może zadać pytanie i można mu pomóc i uświadomić. Czy to źle że ktoś się czegoś nauczy? Można się nie uczyć i nie widzieć za dużo ale ja nie polecam... Wiedząc więcej dobrze się z tym czuje i do tego się to przydaje. jak się zdziwiła koleżanka, jak powiedziałem że auto spala najwięcej przez 2-3km po uruchimieniu silnika. I tak ona jeździ w jedną stronę 4 km a ja 21,5. Ona płaci za paliwo ok. 2x tyle co ja a jeździ mniej :) Czyli niewiedza kosztuje 2x tyle co świadome użytkowanie samochodu :) Tak w kwestii tych aut. Mozna odnieść to TV czy tych kart czy czego tam jeszcze chcesz. Tak więc wykład z neurologii mi się podobał. A jak nie chcesz, to przecież nie musisz czytać, skoro uważasz, że Ci to nie potrzebne.

 

Nie wiem czy zrozumiałeś, mniejsza z tym za 15min wypakowuję i włączam nowy TV :)

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

3000zł.

 

Przy odległości do 2 metrów i zamiarze oglądania 1080p wystarczą 42 cale. W takim wypadku najlepszy będzie Panasonic P42G30.

Jeśli odległość oglądania się zwiększy, wypada sięgnąć po większą przekątną kosztem jakości obrazu i tu mamy Panasonici P46S30 i P50S30.

 

edit//

właściwie o co się z kolegą kłócicie na trzech stronach, bo sporo tego do czytania.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

O piksele się kłucimy :)

 

Włączyłem TV. PDP 24" z 1024x768 czyli piksele wielkości kartofla. DVDi 408p i zwykłe DivX 240p-350p (nie sprawdzałem jaka rozdzielczość.) i jest spoko. ja tam żadnych pikseli nie widzę z 2,5 oraz z 3 m. Z 50-100cm widać piksele ale tak nie będę oglądał przecież.. ładnie skaluje. Może bardziej widać wady kompresji niż na mniejszym CRT. W takim razie jak ja w normalnym DivX nie widzę problemu to jak mam zobaczyć różnice między 720p a 1080p na tym TV. Zresztą za parę min sprawdzę materiał HD. Powinno być lepiej.

 

Generalnie kolory i czerń super. Skalowanie jak na CRT. Super.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

@elkey

 

Zacząłem, ale gdy zobaczyłem długość postów na drugiej stronie to zapał mi się skończył - przyznaję.

Skoro kłócicie się o piksele w temacie o wyborze TV do 3000zł, gdzie nawet nie ma mowy o telewizorze HDready, to offtopujecie, więc może lepiej żebym nie czytał waszej debaty jako moderator tego działu tylko przymknął na to oko, nie uważasz? ;)

 

Ale skoro już zaczęliście... Z odpowiedniej odległości pikseli nie ujrzycie nawet na CRT 29 cali SD. Dlatego własnie:

http://static.frazpc.pl/board/2009/01/123236167762479856.jpg

http://www.hdtv.com.pl/upload/rte/rozdzielczosc_chart.jpg

Link to post
Share on other sites

Nie ma co sie sprzeczac, rzeczywistośc ma miejsce na wiele racji. Wytłumacze tylko o jakieś sytuacji pisałem. Wiadomo, ze najlepiej mieć i duży, i dobry, i fhd telewizor. Czasami jednak z powodów finansowych trzeba z czegoś zrezygnowac. Wyłączywszy kilka wyjątkow o których pisałem lepsze bo widoczne efekty da hdready z dobrym obrazem niż tyle samo kosztujacy fhd ale gorszymi innymi parametrami obrazu. Bywają takie alternatywy bo jest wiele dobrych tanich tv hdready choćby od panasa i jvc. Kończąc, zanim cos kupisz zastanów sie czego potrzebujesz i bo bedziesz mógł realnie wykorzystac by jak najlepiej wydać pieniądze o czym pisał królik.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ SoundsGreat

 

Ten apel by przeczytać temat zanim ktoś zacznie krytykować "rozmowę o plamce" to było to Mistrza. Z tobą się absolutnie zgadzam a zwłaszcza z tymi wykresami które przytoczyłeś. Moja praktyka pokrywa się z nimi :).

 

@ królik_beny

 

A jaki TV ty kupiłeś w końcu bo nie mogę tego znaleźć?

Link to post
Share on other sites

O piksele się kłucimy :) Włączyłem TV. PDP 24" z 1024x768 czyli piksele wielkości kartofla. DVDi 408p i zwykłe DivX 240p-350p (nie sprawdzałem jaka rozdzielczość.) i jest spoko. ja tam żadnych pikseli nie widzę z 2,5 oraz z 3 m. Z 50-100cm widać piksele ale tak nie będę oglądał przecież.. ładnie skaluje. Może bardziej widać wady kompresji niż na mniejszym CRT. W takim razie jak ja w normalnym DivX nie widzę problemu to jak mam zobaczyć różnice między 720p a 1080p na tym TV. Zresztą za parę min sprawdzę materiał HD. Powinno być lepiej. Generalnie kolory i czerń super. Skalowanie jak na CRT. Super.

hehe wlaczyles crt i mowisz ze pikseli nie widac bo material noz oczywiscie ze nie widac bo monitor - material nie ma nic do rzezcy

 

 

 

wlasnie z tego powodu ogladam (praktycznie to wogole nie ogladam ale jesli)tv na crt 22" neca swoim starym -( zwykly tv stoi na strychu bo wogole nie ma porownania )zwykly sygnal z dekodera upc - kupilem kiedys 32"1300x700 i sprzedalem kumplowi bo mnie dobijal a na monitorze ten sam sygnal analogowy nadawany 700x500 wyglada bez porownania to tak jakby porownywac tv kineskopowy i monitor - z tym samym sygnalem czy wogole rozumiecie o co mi chodzi? :P

- ciagle porownujecie rozne materialy wejsciowena tej samej matrycy zamiast rozne matryce z dowolnym materialem ale mniejsza -pozdro i nazrazie bo zdrowie strace zanim ktos zalapie o co chodzi;)

w kazdym razie jedno co mowie to nie opowiadac bajek ze rozdzielczosc to banialuki marketingowe kiedy ktos sie pyta i to wszystko :)

 

bo do tego tu sie sprowadza ktos mowi chce 42 fhd to smiechy hichy a po co Ci te bajki- po to ze maja byc i juz :P

zeby kupowac 42" i smiac sie z wyboru fhd w temacie ceny 3000 to zdeko poronione- niech klupuja Ci ktorzy wiedza ze chca kupic wlasnie to a nie z ludzi sie smiac ze bajek sluchają i radzic im "gowna" bez fhd bo niby jakies bajki

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

zeby kupowac 42" i smiac sie z wyboru fhd w temacie ceny 3000 to zdeko poronione

 

Tu się zgodzę, ale jednak często zamiast 42" fHD lepiej wybrać 50" HD. A śmichy-chichy są, owszem, ale jak ktoś chce 32" fHD.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak jak wyżej. Erazm2, zrozum, że tylko chodzi o uwzględnienie 1.wielkości/odległości, 2. źródła, w ułożeniu różnych parametrów w kolejności ich znaczenia dla jakości obrazu.

 

Porównujemy różne materiały na tych samych matrycach bo to praktyczne. Primo bo materiały używane na co dzień są na ogół różne i od tego kto czego ogląda najwięcej zależy jakiej rozdzielczości potrzebuje, secundo bo nikt tu nie porównuje CRT tylko ewentualnie plazmę i LCD/LED a w kwestii o której tu rozmawiamy są to podobne technologie.

 

Ktoś tu przychodzi po radę i ją dostaje. Jeżeli ktoś przychodzi na forum samochodów i chce kupić dostawczy samochód ale zaznacza, że nic nim nie będzie woził to prawdopodobnie dostanie rady, że to co robi jest nieracjonalne ale decyzja i tak należy do niego. Tu jest tak samo. Autor kupi taki TV jaki będzie chciał. Dostał kilka modeli FHD a prócz tego - moim daniem słusznie - argumenty by się zastanowił czy aby na pewno jest mu potrzebne.

Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

A jaki TV ty kupiłeś w końcu bo nie mogę tego znaleźć?

Panasonic Viera TX-P42C3E

 

PDP, 42", 1024x768. Cena 1.635 PLN z KW.

 

Generalnie jestem zadowolony i nie dlatego, ze to mój TV. Byłem bardzo sceptycznie do zakupu nastawiony, gdyż spodziewałem sie lekkiej kaszany atu pozytywne zaskoczenie. Przeznaczenie TV to:

- Głównie: DVD 480p, DivX 240p-400p, MKV 400p-720p, VCD

- Sporadycznie TV analog, VHS

 

Tak więc FHD nie uważałem za priorytet nie mając materiału FHD i żadnych perspektyw na posiadanie go w najbliższych latach. Może kiedyś jakiś Blu-Ray z naciskiem na może.

 

Skalowanie bardzo dobre. Nie jak w jakimś LCD. Tu wszystko jest w porządku.

Jakość: (skala szkolna 1-5)

TV - średnia/dostateczna

VHS - też średnio ale nieco słabiej od TV

DivX - w zależności od kompresji i rozdzielczości - dobrze lub bardzo dobrze

DVD - bardzo dobrze, nie widzę żadnych wad

MKV HD - jak wyżej

 

Nie jestem jakimś wideofilem. Specjalnie obejrzałem film w najzwyklejszym DivX i porównałem do MKV 720p... oczywiście drugie lepiej wygląda ale to nie jest kolosalna różnica. Oba standardy mnie zadowalają nowym TV. Nigdzie piksele mnie nie atakowały. Tak więc jeśli moje ślepe oko nie widzi różnicy to po co miałem dokładać do TV PDP 42" aby mieć FHD skoro mnie na tym film klasy 270p zadowala... a 480p wygląda cudnie :) Natomiast nie to ze miał nie mieć FHD. Jak by miał to było dobrze, a jak nie ma to tez dobrze :)

 

Nigdy nie byłem fanem mega rozdziałek w filmach i grach, bo to na mnie nie robi różnicy. NIe wpatruję się w piksele, tak więc czy TV ma FHD czy HD to nie robi mi różnicy za dużej. Co innego do pracy... do takich zastosowań kupiłem monitor z 1920x1200.

 

Jak by tu porównywać to na LCD te same materiały wyglądały gorzej. Jedynie dobrze (tak jak należy w porównaniu do CRT) się prezentowały te filmy MKV w wysokiej rozdzielczości. natomiast CRT to jednak wzór wzorców. Tam wszystko wygląda git majonez. PDP chyba ma troszeczkę słabszy obraz ale trochę. Nie jest to duża różnica. Akceptowalna przeze mnie.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Tu się zgodzę, ale jednak często zamiast 42" fHD lepiej wybrać 50" HD. A śmichy-chichy są, owszem, ale jak ktoś chce 32" fHD.

ja chce kupic 32" 5000x2000 - smiechy hichy? glupi jestem? %-)

 

hehe nie wiesz o czym mowisz chyba ;)

 

wlacz tv analogowa naziemna 700x500 na "swoim" 32" hdr i te samą na 23" 2050x1150 zobaczysz co to znaczy roznica pomiedzy matrycami z tym samym sygnalem nawet kiepskiej jakosci

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

Każdy ma swoje poglądy i nie mi je zmieniać.

Dla mnie najważniejszy jest kontrast, kolory, ruch (brak smużenia) i skala szarości, ewentualnie czerń ale nie musi być jak w Kurosie, wystarczy by nie była perfidnie granatowa. Te parametry to IMO podstawa bo widać je cały czas niezależnie od tego jak mocno się skupiasz na obrazie i przy każdym źródle. Takie rzeczy jak FHD, 100hz, USB czy ilośc HDMI nie są bez znaczenia ale są na drugim miejscu bo one dają o sobie znać tylko w określonych warunkach.

 

Z mojej strony tyle na ten temat.

 

Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites

elkey

pytales dlaczego sie czepiam- edytka poszla zanim odpisalem

 

dlaczego bo mowicie ze to nie wazne trzeba was radykalnie odmienic -z grubej rury pojechac- to moze zaczniecie dostrzegac ze to jednak wazne

 

skoro 5000x2000 jest oki to jak mozna mowic ze mniejsza to za duzo?

 

mozna mowic calkiem co innego - jak Cie nie stac na fhd to kup mniej bo masz to to i to w zamian ale nie pier....c ze nie kupuj fhd bo nic nie daje

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

ja chce kupic 32" 5000x2000 - smiechy hichy? glupi jestem?

Tak.

 

Żeby zobaczyć 1920x1080 na 32 calach podchodzisz 120-130 cm do ekranu. Aby ujrzeć "to" o czym piszesz musisz zbliżyć się na oko do 50 cm :P Wszystko to wyniki z wielkości plamki ludzkiego oka.

Link to post
Share on other sites

nie nadajesz sie na moderatora tego dzialu ;) skoro

5000x2000 ma dla Ciebie taka sama jakosc jak 1300x700 przy 32"

to sa gigantyczne roznice w jakosci obrazu - dowolnej jakosci obrazu puszczanego

wynikowy jest absolutnie inny miedzy nimi bez wzgledu na wejsciowy

 

wlacz sobie raz tv naziemna na monitorze -moze w przyblizeniu zrozumiesz;)

 

 

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

skoro 5000x2000 jest oki to jak mozna mowic ze mniejsza to za duzo?

Pisząc wcześniej o że duża rozdzielczość fajna myślałem bardziej o pracy/programach. W multimediach to mi lata. Jeśli coś pełnia kryteria mojego minimum to jest git. Jak jest wyższej jakości tez git.

 

jak Cie nie stac na fhd to kup mniej bo masz to to i to ale nie pier....c ze nie kupuj fhd bo nic nie daje

Nigdzie nie napisałem, ze mnie eni stać tylko ze majac głównie materiał SD i trochę HD z domieszką analoga TV nie chciałem dopłacać do wyższych modeli dla samego FHD, skoro nie ma nic w FHD poza smplami i jednym filmem 1080p. Te pieniądze można spożytkować inaczej przecież niż kupić droższy TV z opcją której nie będę używał przez najbliższe kilka lat... Do tego też szukałam PDP z małym (jak na PDP) poborem prądu i ten model je max 150W co jest chyba dobrym wynikiem. Jak bym był jakimś kinomanem to można by inwestować więcej ale ja chce po prostu czasem jakiś film obejrzeć a nie dostawać orgazmu widok małych pikseli. Nie jara mnie to.

 

nie nadajesz sie na moderatiora tego dzialu ;) skoro 5000x2000 ma dla Ciebie taka sama jakosc jak 1300x700 przy 32"

A co ma postrzeganie jakości obrazu do bycia moderatorem??? Chyba pora iść spać :)
Link to post
Share on other sites

 

ale Krolik ja nie mowie ze Ciebie nie stac ja mowie jak sie komus radzi to mozbna powiedziec kup to to i to a omin fhd bo juz nie starczy kasy

a nie ze Ciebie nie stac na co Ciebie stac to jest mi obojetne:)

 

moderator to raczej osoba znajaca sie na rzeczy - w przypadku powyzszego stwierdzenia to mozna by polemizowac czy ow sie zna ale jak mowisz pora spac;)

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

Piszesz bzdury erazmie-drugi.

 

Owszem, z odległości 170 cm nie świadczysz różnic w obrazie o rozdzielczości 10000000000000x50000000000 a 1300x700 na ekranie 32-calowym ponieważ nie pozwala Ci na to Twój wzrok.

Link to post
Share on other sites

hehehe ale bajki:)az sie obudzilem

 

skoro to wszystko prawda to pewnie tez polecasz monitory do kompa 24" 900x600 bo tak samo wyglada obraz jak w 24" 1900x1200?

przeciez tez roznicy nie widac w ogole;)

jakaz wyrazistosc w 900x600 24" szkoda ze takich nie robia pewnie bylby full chetnych na te super jakosc;)

 

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

Osoba o dobrym wzroku rozróżnia obiekty o rozmiarach jednej minuty kątowej. Oznacza to, że szczegóły o wielkości 1mm dostrzegamy w najlepszym razie z odległości nie większej niż 3,4 metra.

Ekran fullHD o odstępie pikseli 1mm musiałby mieć 1920 mm szerokości, czyli 220 cm przekątnej, czyli 86 cali.

 

Bierzemy Twoje 5000x2000. Aby dostrzeć takie szczegóły z odległości 3,4 metra ekran musiałby mieć szerokość... pięciu metrów co jest absurdem. Pi razy drzwi da to ze 6 metrów przekątnej, czyli jakieś... 250 cali? Prosta dedukcja daje wynik pół metra dla 32 cali. Dopiero z takiej odległości będziesz cieszył się rozdziałką 5000x2000 na tak małym ekranie.

 

Co do monitorów - 24 cale w fHD są dobre, ale z 80 centymetrów, i zauważ, że dalej od nich nikt nie siada.

Link to post
Share on other sites

tu chodzi o jednolitosc obrazu o jednolitosc o calkowity krak szarpniec i gladosc powierzni o brak szarpanych krzywych o obraz jak za oknem - nie pitol ze na 32"1300x700 to wlasnie dostaje

bo dostaje same poszarpane bloki a nie gladkosc obrazu

 

a na 5000x2000 owszem wlasnie to kupuje a nie jaki film rozdzielczy chce puscic - kupuje obraz jak z obrazka nie rozniacy sie niczym od patrzenia na obraz w muzeum

zadnych rozmazan zadnych krawedzi nierownomiernych wszystko bez wady jak przez okno

 

 

 

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

No dobrze, cieszę się, że taki kupujesz, ale aby się tym cieszyć musisz to oglądać z odległości pół metra co jest na dłuższą metę niewykonalne. To jest urządzenie do pracy zaprojektowane w konkretnych celach. Ogólnie rzecz biorąc to nie mam nic więcej do dodania po za tym, że przez Ciebie i znajomą którą zostawił facet musiałem siedzieć na kompie do wpół do drugiej, dziękuje, dobranoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...