Skocz do zawartości

Pechowa transakcja na Allegro. Co mam robić?


Recommended Posts

Kupiłem kilka dni temu nieużywanego laptopa na aukcji Allegro. W treści aukcji było zaznaczone, że lapek posiada zainstalowany system operacyjny oraz że użytkownik sprzedaje cały komplet w oryginalnym opakowaniu. Odbiór osobisty miał miejsce w galerii handlowej. Sprawdziłem tam zawartość pudełka, włączyłem laptopa - Windows Vista Home Premium pojawił się na ekranie. Wszystko wydawało się być ok więc zapłaciłem gotówką kolesiowi i się pożegnaliśmy. Niestety, dopiero dwa dni później zorientowałem się, że na spodzie laptopa brakuje naklejki z kluczem do systemu operacyjnego zainstalowanego w komputerze. Zaniepokojony tym faktem skontaktowałem się ze sklepem komputerowym, w którym laptop był pierwotnie kupiony w celu weryfikacji faktury zakupu dołączonej do pudełka. Sklep poinformował mnie, że faktura i gwarancja są prawdziwe ale do całego zestawu powinna być dołączona nalepka na spodzie laptopa, płyta z systemem operacyjnym oraz krótki przewodnik do Windowsa. Tych elementów oczywiście brakowało. Jak się dobrze przyjrzeć to są na spodzie laptopa małe ślady po kleju od nalepki. Próbowałem się zatem skontaktować z kolesiem mailowo i telefonicznie ale nie odpowiada na wiadomości i ma wyłączony telefon. wiem, że skopałem sprawę ze sprawdzeniem na miejscu ale co wg was powinienem zrobić w tej sytuacji i czy gra jest w ogóle warta świeczki (lapek w sklepie kosztował 4199zł, ja go nabyłem za 3049zł)?

 

Dodam tylko, iż lapek przyszedł od producenta bez systemu operacyjnego, Windows został zainstalowany przez sklep i w takiej formie wystawiony do sprzedaży sklepowej (system nie był instalowany na życzenie). Niestety, dowiedziałem się od sklepu, że nie posiadają w swojej bazie danych który klucz systemu operacyjnego przypisany jest do którego laptopa (numeru seryjnego laptopa).

Windowsa aktywowałem pomyślnie wchodząc na WindowsUpdate i wykorzystując dodatek "Powiadamianie o oryginalności systemu operacyjnego".

Niestety ten Windows nie kwalifikuje się do darmowego upgrade do Windows 7.

Na 100% nie posiadam w tym laptopie partycji Recovery.

Link to post
Share on other sites

W Everescie Ultimate też możesz zobaczyć swój klucz w pozycji "System operacyjny". Jeżeli już aktywowałeś i wszystko jest ok, to raczej się nie przejmuj. Koleś myślał, że będzie miał system gratis, ale się przeliczył :) Teraz aktywacja nigdzie nie zadziała, tylko na Twoim sprzęcie (jeżeli się mylę, to mnie poprawcie).

Link to post
Share on other sites

W wersji OEM nie ma znaczenia nośnik i nalepka za bardzo. Tzn. ma jakieś, ale równie dobrze możesz ściągnąć pirata i wpisać swój klucz - system będzie legalny. Ale mimo wszystko przydałoby się kolesiowi kota popędzić. Nękaj go telefonami i postrasz trochę :)

Link to post
Share on other sites

W Everescie Ultimate też możesz zobaczyć swój klucz w pozycji "System operacyjny". Jeżeli już aktywowałeś i wszystko jest ok, to raczej się nie przejmuj. Koleś myślał, że będzie miał system gratis, ale się przeliczył :) Teraz aktywacja nigdzie nie zadziała, tylko na Twoim sprzęcie (jeżeli się mylę, to mnie poprawcie).

mylisz się - koleś ma nalepkę (klucz) - więc to on ma "legalny" system ;-)

co prawda system bez sprzętu z którym został zakupiony ;-)

ale o legalności nie świadczy klucz (który można komuś ukraść czy inaczej wykombinować) lecz ta głupia nalepka, tudzież certyfikat w innej formie

 

aktywować on go sobie może bez żadnego problemu - wystarczy infolinia MS ;-)

 

zgłoś się do MS z tym faktem, może Ci dadzą nową nalepkę (w końcu masz dowód zakupu) a kolesia tak czy inaczej bym podał na policję/allegro

 

/edit: w pierwszej kolejności zostaw mu na maila wiadomość że sprawę zgłaszasz na policję i dajesz znać allegro

Link to post
Share on other sites

a może sprzedawca poprostu zapomniał o tym i nie wynika to z jego złej woli? Dzwoń do niego przez kilka dni, daj mu ten tydzień, bo nie ma sensu rozdmuchiwać sprawy, bo może wcale jej nie być. Wiadomo ostatni tydzień wakacji, moze na urlopie jest, a telefon ma wyłączony, a laptopa nie posiada bo sprzedał, więc na maile nie odpisuje.

Link to post
Share on other sites

a może sprzedawca poprostu zapomniał o tym i nie wynika to z jego złej woli? Dzwoń do niego przez kilka dni, daj mu ten tydzień, bo nie ma sensu rozdmuchiwać sprawy, bo może wcale jej nie być. Wiadomo ostatni tydzień wakacji, moze na urlopie jest, a telefon ma wyłączony, a laptopa nie posiada bo sprzedał, więc na maile nie odpisuje.

była naklejka (w końcu są po niej ślady jak twierdzi autor tematu), a sprzedający po prostu zapomniał że ją odkleił? :) pytanie po co ją odkleił?
Link to post
Share on other sites

rotorek - dobry pomysł mi nasunałeś, tymbardziej ze w rozmowie telefonicznej z MS dowiedzialem sie, ze jesli nie masz naklejki to jestes automatycznie nielegalny i nic innego ich nie obchodzi tylko ta naklejka.

no dokładnie ;-) a nie pytałeś czy Ci nowej nie dadzą? bo chyba na podstawie dowodu zakupu mogliby

 

powodzenia w walce z oszustem :)

Link to post
Share on other sites

a gdzie tam masz napisane ze dostajesz Windows'a Viste czy jakikolwiek inny system ? na aukcji jest napisane ze komputer posiada zainstalowany system windows vista 32 bity jak prawie kazdy komputer wychodzacy z salonu. Windows mozna uzytkowac przez okreslony przedzial czasu po czym nalezy zakupic oryginalny system i pewnie tak jest z twoim komputerem. A kłócić sie nie masz o co bo nie ma napisane na aukcji + Windows Vista tylko z zainstalowanym a to jest znacząca różnica.

 

 

edytowanie :

 

w swietle prawa wazny jest sam klucz zadna nalepka, pudelko a tym bardziej plyta (moze ulec uszkodzeniu) nie swiadczy o oryginalności produktu. Jezeli by tak bylo to wieksza polowa naklejek w szkolach by poginela z komputerow ale co ludziom z tego jak cd-key jest zarejestrowany i aktywowany przez szkole ? :>

Link to post
Share on other sites

to napisz e-mail do komputronika albo do sferisa to sie przekonasz ze robia tak z windowsami albo przejdz to pierwszego lepszego komputerowego.

 

Chyba wiesz na czym polega reklama ? :> Po ta sa triale itd by zareklamowac produkt wiec nowy komputer teoretycznie to nowy klient MS wiec zamieszczany jest na nim system windows chodz na zyczenie twoje moze zostac dostarczony laptop bez oprogramowania.

Link to post
Share on other sites

caly czas to robie (wylaczony tel, maili nie odbiera)

 

Sklep kupil od Asusa laptopa.

Sklep dogral VHP i wstawil do swojej oferty jako "komplet".

Taki "komplet" kupil KTOS.

KTOS podarowal taki "komplet" kolesiowi.

Koles mial mi sprzedac taki "komplet".

 

Na fakturze widnieje jedna pozycja, czyli "Asus N51VF-SX036X-C P8600/.../VHP ..... 4199zł"

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...