Skocz do zawartości

Poszukuję porad co do kupna karty graficznej.


Recommended Posts

Czyli typowy markowy zasilacz np. mój OCZ Fatality 550W ze sprawnością 80%..

 

przy maksymalnym obciążeniu dostarcza kompowi 550W mocy + 20% czyli 120W zamienia w ciepło ?

 

czyli łącznie z gniazdka ucieka 670W?

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

TO @Saiya-jin wytłumacz mi co napisał kolega:

 

Czyli typowy markowy zasilacz np. mój OCZ Fatality 550W ze sprawnością 80%.. przy maksymalnym obciążeniu dostarcza kompowi 550W mocy + 20% czyli 120W zamienia w ciepło ? czyli łącznie z gniazdka ucieka 670W?

Twój zasilacz ma Obciążalność na jednej linii +12V: 550 W

Łączna obciążalność linii +3.3V & +5V, +12V: 600 W

 

jakim sposobem ci z gniazdka miało by uciekać 670W jak twój zasilacz nie ma takiej mocy ?

 

Rozumię,że w zależności od sprawnosci zasilacz reszte zamienia w ciepło,ale jak może przyjąć z gniazdka więcej prądu od deklarowanej mocy zasilacza przez producenta co ?

Edytowane przez mistrz
Link to post
Share on other sites

 

Jak nie jak tak. Jeśli cały zestaw ciągnie 500W z sieci to 100W zasilacz przekłada na ciepło a 400W ciągną podzespoły. Czytaj ze zrozumieniem!

Zasilacz pod różnym obciążeniem może mieć różną sprawność. Zasilacze 80+ mogą mieć również 90% sprawność ale nie niższą od deklarowanej.

Link to post
Share on other sites

Zależy co rozumiesz przez zestaw. Zestaw pobiera mniej prądu, niż zasilacz z gniazdka. Natomiast moc zasilacza oznacza moc, jaką zasilacz jest w stanie przekazać podzespołom. Z gniazdka pobierze więcej, jeśli się go maksymalnie obciąży. Zresztą o tym też już pisałem.

Edytowane przez Saiya-jin
Link to post
Share on other sites

Z tym co napisał @KOXsu bym sie predzej zgodził ale nie to co ty piszesz Saiya-jin sprawność np. 80% to jest z deklarowanej mocy zasilacza np. 500W i minus 20% to sobie oblicz.Ludzie sie nie interesują sprawnością zasilacza lecz obciążalnością jego lini która jest ważna.Jak by tak było jak piszesz to czajniki bezprzewodowe,tv-zory itp. urządzenia pobierały by więcej energi z gniazdka niż deklaruje producent na każdym urządzeniu a ludzie z niewiedzy płacili by większe rachunki,co i tak prąd nie jest tani.Piszesz po prostu głupoty.

 

Dodam,że taki zasilacz jak ma autor przy lini 12V ma 550W a pozostałe trzy linie w sumie 600W z zapasem już ,to jak może wytrzymywać więcej ? i brać z gniazda jeszcze więcej prądu.

 

Spotkałem się jeszcze z tym i moge sie zgodzić,że nowa technologia w zasilaczach lepszych przy obciążeniu zasilacza do 80% zużywa do 50% mniej energii, jak w innych zasilaczach o porównywalnej mocy.

 

I jeszcze jedno zagadnienie odnośnie pobieranej mocy już przez sam zasilacz to jest tak: nie zależnie jakiej mocy posiadamy zasilacz np: 500W czy 800W to będą pobierać tyle ile potrzebują wszystkie podzespoły w budzie a nie jak ktoś napisał,że jaki kupimy tyle będzie żarł prądu.

Edytowane przez mistrz
Link to post
Share on other sites

To z wiki "Jednym z parametrów zasilacza jest jego sprawność energetyczna. Sprawność to stosunek mocy zasilacza oddawanej na jego wyjściu, do mocy pobranej z sieci energetycznej. Różnica między mocą pobraną, a oddawaną jest emitowana w postaci ciepła i promieniowania elektromagnetycznego[2]. Sprawność wyraża się typowo w procentach. Im wyższa sprawność tym mniejsze straty energii w zasilaczu. Zasilacze o wysokiej sprawności wydzielają mniej ciepła, dzięki czemu można w nich montować wentylatory o mniejszej wydajności lub pasywne chłodzenie.

Sprawność zasilaczy zależy od obciążenia zasilacza, osiągając najmniejszą sprawność dla małego i bardzo dużego obciążenia i waha się w tej chwili pomiędzy 40%, a 85%.[2]. W celu poprawy sprawności zasilaczy komputerowych wprowadzono serię certyfikatów 80 PLUS, które gwarantują sprawność zasilacza przekraczającą 80%" Zasilacz nie może pobierać więcej mocy z sieci, niż ma na tabliczce znamionowej gwarantują to normy Unii Europejskiej. Podobne zasilacze montuje się w TV i nnych urządzeniach. Jakby to wyglądało gdybyście kupili TV, gdzie producent deklaruje zużycie mocy na 140W, a wasz TV bierze 200W. (Choć i takie przypadki się zadażają). Po to są normy by można było ograniczyć i kontorlować samowole producentów sprzętu. Gdyby nie było norm, mielibyśmy w domach sprzęt, który paliby się na okragło, był rakotwórczy(tworzywa z fenolem) i kręcił licznikiem energii jak szalony. Tak mamy w domach sprzęt, spełniajacy jakieś tam minimalne normy. Co przekłąda się na bezpieczeństwo użytkowania, w miarę bez awaryjną prace i nie szkodzi człowiekowi ani środowisku.(Niestety producenić czasami wolą zapłacić śmiesznie małą karę niż trzymać się norm, ale to już inna historia).

Link to post
Share on other sites

Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, więc zamknij japę. We fragmencie, który podałeś WYRAŹNIE JEST NAPISANE, że zasilacz pobiera więcej mocy z sieci (moc na wejściu), a oddaje mniej (moc na wyjściu) - to jest właśnie sprawność. Niestety jesteś porażką polskiego systemu edukacji.

Edytowane przez Saiya-jin
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Zasilacz z linku ok, ale 550W to za mało na grafiki typu GTX(260,460,560). Proponuje do takiej konfiguracji co najmniej 750-850W. Przy zasilaczu 550W dobrymi kartami będą Redeony 5670. Ze względu na niski pobór mocy przez te karty( około 60W), obsługę DX11 i całkiem niezłą wydajność.

HAHAHA :)

 

500W zasilacz do karty 60W :) A co pozostałymi kilkuset watami ?? :)

 

Sam na starym Chieftecu GPS 500W miałem Athlona 64 X2 4400+ (65W) + GeForce 800GT (110W) i wszystko śmigało lux.

 

750-850W koniecznie do kart pokroju GTX 460??

Pentagram SilentForce 620W zasila mi Phenoma II X4 955 (125W) + GeForce GTX 470 (215W) bez żadnego problemu.

 

Konkluzja... Jeśli autor tematu kupi markowy zasilacz 500W to będzie miał zapas mocy przy zakupie karty za 200PLN. Jeśli używana to coś w okolicy GeForce 8800GT - 110W. Jak by chciał zostawić obecny zasilacz Feel 500W to też on da radę, aczkolwiek nie polecam. Chociaż mój kolega na Feel 500W ma Athlona 64 X2 500+ z GeForce 9600GT i wszystko działa. Tak więc po co mu wydawać masę kasy na zasilacz 850W do takiej konfiguracji? Nie wspominał tu o SLI GTX 580 ani niczym podobnym... Oczywiście będzie wszystko pięknie chodziło, bo jak ma być inaczej ale po co ma wydawać kilka set PLN więcej skoro w praktyce zadowoli go nawet markowe 450W... a 500W-550W da mu zapas mocy na kolejne modernizacje.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Coś, Ci się ubzdurało(Saiya-jin). I nie rozumiesz tego co czytasz. A doczytałeś do końca co z tą mocą się dzieje "Różnica między mocą pobraną, a oddawaną jest emitowana w postaci ciepła i promieniowania elektromagnetycznego". Strata w zasilaczu. Z 500W pobranych z sieci, do podzespołów trafia tylko 400W, reszta to Ciepło emitowane przez zasilacz. Ty usilnie próbujesz wmówić nam że zasilacz odda 500W bez żadnej straty. Tylko że pobierze z sieci 100W więcej czyli 600W, żeby zrekompensować stratę w zasilaczu. Bo ja tak rozumuję twoją koncepcję. Co do innych czytelników forum. Czytajcie dokładnie co ktoś inny napisał. Formułowanie swoich uogólnień wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Ten to ma to a ja ma to i działa. To dobrze że mu działa, tylko nikt nie czytał całego wątku tylko jego wybiórcze fragmenty, a już formułuje swoje opinie.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Trzymajac się tematu i pomijając ten spór o zasilacze...

 

@MlodyStefan - Rozumiem, ze teraz korzystasz z karty zintegrowanej na płycie głównej. Do 200PLN polecam rozejrzeć się na allegro za używanymi GeForce 9800GT/8800GT/9800TGX/8800GTS 512MB lub ewentualnie słabszą 9600GT. Bardzo udane karty. Sam grałem na 8800GT i polecam :) Pociagną najnowsze gry ale już niekoniecznie na najwyższych detalach ale da Ci to ogromny skok wydajnościowy. Zasilacz weź przyszłościowo... jakiś markowy 500W-550W. Da jakiś zapas mocy na kolejne modernizacje. Może coś takiego:

http://www.proline.pl/?p=OCZ+OCZ500SXS2-EU

Oczywiście można poszukać w innym sklepie jeśli jest taniej.

 

skrajnie oszczędnościowo można by zostawić obecny zasilacz. Powinien pociągnąć. Kolega ma na takim Feel 500W Athlona 64 X2 5000+ z GeForce 9600GT i chodzi be problemu ale jeśli masz kasę na zasilator to chyba lepiej się ubezpieczyć :)

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Coś, Ci się ubzdurało(Saiya-jin). I nie rozumiesz tego co czytasz. A doczytałeś do końca co z tą mocą się dzieje "Różnica między mocą pobraną, a oddawaną jest emitowana w postaci ciepła i promieniowania elektromagnetycznego". Strata w zasilaczu. Z 500W pobranych z sieci, do podzespołów trafia tylko 400W, reszta to Ciepło emitowane przez zasilacz. Ty usilnie próbujesz wmówić nam że zasilacz odda 500W bez żadnej straty. Tylko że pobierze z sieci 100W więcej czyli 600W, żeby zrekompensować stratę w zasilaczu. Bo ja tak rozumuję twoją koncepcję. Co do innych czytelników forum. Czytajcie dokładnie co ktoś inny napisał. Formułowanie swoich uogólnień wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Ten to ma to a ja ma to i działa. To dobrze że mu działa, tylko nikt nie czytał całego wątku tylko jego wybiórcze fragmenty, a już formułuje swoje opinie.

No debil. Gdzie ja napisałem, że odda bez straty? Przecież to jest właśnie sprawność 85%, więc 15% jest stratą. Natomiast jeśli producent (dobry producent) pisze na tabliczce, że zasilacz ma moc 550W, to zasilacz jest w stanie tyle energii dostarczyć. Myśl czasem, użyj mocy, to nie boli.

Pomedytuj nad tym 10 lat. Może coś wreszcie zatrybi.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawno%C5%9B%C4%87

Tylko że pobierze z sieci 100W więcej czyli 600W, żeby zrekompensować stratę w zasilaczu. Bo ja tak rozumuję twoją koncepcję.

 

Oczywiście 800W zasilacz ma sprawność 100% i żadnych strat? -__- No geniusz po prostu.

Edytowane przez Saiya-jin
Link to post
Share on other sites

Zasilacz 500W 80+ w sumie na wyjściu ma ok. 500W czyli przy pełnym obiążeniu z sieci może pobrać nawet o 100W więcej. Zakończcie ten spór bo niektóre wypowiedzi są żałosne i mało zgodne z prawdą. Trzymajmy się tematu.

Edytowane przez KOXsu
Link to post
Share on other sites

Sprawność to niedoceniany parametr zasilacza, który jest jednak szalenie ważny dla naszej kieszeni. Kupując zasilacz niewiele osób zwraca uwagę na sprawność. A przecież zasilacz z lepszą sprawnością w perspektywnie czasu jest tańszy w eksploatacji.

Zasadą jest, że lepsze i droższe zasilacze posiadają też dużo lepszą sprawność. Może okazać się, że różnica w cenie szybko zwróci się na rachunku za prąd, a potem zacznie pracować na plus.

Jak to się ma w praktyce? Przeliczmy, ile kosztuje praca dwóch zasilaczy - modeli o najlepszej i najgorszej średniej sprawności. Mamy więc dwa modele:

- Corsair Modular CMPSU-520HXEU o mocy 520W i sprawności 85.19%,

- Tacens Radix Smart 410 o mocy maksymalnej 410W i sprawności 52.48%.

Przykładowy zestaw z procesorem Core2Duo E6300 (taktowany domyślnym zegarem 1.86GHz), 2GB pamięci DDR2 oraz kartą GeForce 8800 GTS pobiera około 140 watów podczas codziennej pracy biurowej. Podczas grania pobór prądu zwiększa się i wynosi on około 210 watów.

Jeżeli założymy, że korzystamy z komputera codziennie po 7 godzin, gdzie 3 godziny serfujemy po internecie, a 4 godziny gramy, to dzienne zużycie prądu wynosi około 1.3 kWh. Po miesiącu mamy więc zużycie wynosząc około 40kWh. Dla zasilacza o sprawności 85.19% miesięczne zużycie prądu wynosi 45.78kWh, natomiast model o sprawności 52.48% pobierze aż 74.31 kWh. Miesięczy koszt za prąd dla pierwszego modelu to 9.15zł, a drugiego 14.86zł. Różnica wynosi aż 5.70zł miesięcznie. W skali roku zasilacz z lepszą sprawnością zaoszczędzi prądu na kwotę prawie 70zł!

Dla graczy spędzających dziennie po 8 godziny przy komputerze (2 godziny serfowania i 6 grania) ta kwota zwiększa się do 90zł.

To chyba wystarczający dowód przemawiający za zakupem lepszego zasilacza o dobrej sprawności. Zyskujemy na rachunku, a także kupujemy produkt o lepszej jakości i wydajności.

 

I jeszcze jedno: ktoś może rzec,że sprawność dodaje się do kompletnej mocy zasilacza która pobiera więcej prądu z gniazdka otóż nie.Sprawność jest wliczona w całkowitą moc zasilacza którą zapewnia producent.Nie wspomnę już przy lepszych zasilaczach o zapasie mocy jaką daje zasilacz,średnio do 50W a rzadko 100W.

Na koniec : to co rozkminiacie w przypadku większego poboru prądu przez zasilacz czyli (sprawność) Nie może zamieniać w ciepło więcej (W) niż tą co zapewnia producent (całkowita moc zasilacza) inaczej w lepszych zasilaczach właczają się zabezpieczenia np: przekroczywszy na lini 12V podaną moc przez zasilacz .Tu chodzi tylko o oszczędność w płaceniu rachunków,żeby płacić mniej bo np:gorsza sprawność zasilacza i tak przekłada się na zasileniu podzespołów ale nie ma tej oszczędności i płacicie za to.

 

Więc jest ważna przy kupnie zasilacza sprawność,obciążalność lini jak i zabezpieczenia w zasilaczu.

 

Najlepiej kupcie sobie Watomierz dobry,który wam pokaże (A) pobór prądu całkowity,max itd. przeliczycie sobie i sami będziecie widzieć ile W ciągnie wasz zestaw.Bo takie gdyranie kto ma racje to tu sie nie skończy. :/

Link to post
Share on other sites

"Natomiast jeśli producent (dobry producent) pisze na tabliczce, że zasilacz ma moc 550W, to zasilacz jest w stanie tyle energii dostarczyć. Myśl czasem, użyj mocy, to nie boli." Twoje stwierdzenie oznaczałoby że zasilacz ma 100% sprawność. Co według twoich obliczeń "Gdzie ja napisałem, że odda bez straty? Przecież to jest właśnie sprawność 85%, więc 15% jest stratą". Oznaczało by zaprzeczenie temu co napisałeś sam. Tylko nie wiem gdzie według twoich obliczeń podziała się ta strata. Pewnie znikła. State musisz odjąć od mocy zasilacza a nie dodać. Dodanie powoduje to 550W+15%(starty)=632W. Tyle że zasilacz ma moc znamionową 550W(na taką został zaprojektowany) to jak może brać 80W z sieci dodatkowo skoro producent deklaruje że pobiera 550W. Sugerujecie się mocą szczytową zasilacza np. 500 albo 600W. Taką co może dostarczyć zasilacz tylko przez chwile do póki nie zadziała zabezpieczenie termiczne. Powinniście dobierać zasilacz na podstawie mocy ciągłej. Cytując wiki

"To znaczy, że jeśli:

  • zasilacz A ma moc szczytową 550 W w temperaturze 25 °C, dając 25 A na linii 12 V (300 W)
  • zasilacz B ma moc ciągłą 450 W w temperaturze 40 °C, dając 33 A na linii 12 V (400 W)
to zasilacz B jest znacznie lepszy od zasilacza A pomimo niższej mocy całkowitej. Zasilacz A w rzeczywistych warunkach pracy będzie w stanie oddać tylko część mocy, którą określił producent.

Ta tendencja spowodowała znaczne zawyżenie rekomendacji dotyczących mocy zasilaczy komputerowych"

 

Idę się odstresować 70% absyntem. Może pomoże.

Link to post
Share on other sites

Twoje stwierdzenie oznaczałoby że zasilacz ma 100% sprawność.

 

Może w twoim dziwnym języku.

 

Co według twoich obliczeń "Gdzie ja napisałem, że odda bez straty? Przecież to jest właśnie sprawność 85%, więc 15% jest stratą". Oznaczało by zaprzeczenie temu co napisałeś sam. Tylko nie wiem gdzie według twoich obliczeń podziała się ta strata. Pewnie znikła. State musisz odjąć od mocy zasilacza a nie dodać. Dodanie powoduje to 550W+15%(starty)=632W

Nie dość, że czytać nie umiesz, to liczyć też nie. Zasilacz o mocy 550W i sprawności 85% będzie pobierał pod maksymalnym obciążeniem 647W.

Link to post
Share on other sites

Ja natomiast polece taki zasilacz

http://www.agito.pl/zasilacze/ocz-modxstream-pro-500w-modular.0.344702.html?attr=1-350960,2239-278636

uzywam go w mojej konfiguracji, i smiga bez najmiejszego problemu.

I zamierzam go zostawic nawet jak wymienie mojego 6850 na GTX470.

 

A co do karty, to moge Ci sprzedac GTX260 Core od EVGA, ktora uzywalem w mojej poprzedniej konfiguracji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...