Skocz do zawartości

Obsługa procesora po backupie BIOS-u GA-MA770T-UD3P


Recommended Posts

Witam,

Od niedawna mam płytę główną Gigabyte GA-MA770T-UD3P planując umieścić w niej procesor AMD Athlon II X3 455. I tu zaczyna się mój problem, bądź obawa (jak, kto woli). Otóż, płyta ta obługuje ten procesor dopiero na BIOS-ie w wersji F12. Dlatego planuję się wybrać do znajomego, który posiada procesor obsługiwany przez najstarszy BIOS w celu wgrania najnowszej wersji. Moje wątpliwości budzi jednak sytuacja gdy płyta po jakimś czasie przez uszkodzenie pierwszej kości BIOS lub przez zbyt wysokie OC (gdyż słyszałem, że DualBIOS potrafi się także w takiej sytuacji włączyć) i zrobi BackUp z drugiej kości na pierwszą wgrywając starszą wersję BIOS-u nieobsługującą mojego procesora. Perspektywa kolejnej "wycieczki" do kumpla celem ponownego flashowania lub jak w pierwszym przypadku (czyt. uszkodzenie kości) odwiedziny w serwisie, średnio mi się uśmiecha. Dlatego chciałbym się zapytać czy jest możliwość np. sflashowania drugiej kości BIOS-u tak aby uchronić się powyższych przygód. Słyszałem, że ta płyta ma opcję wyboru kości ,z której komputer ma się uruchamiać, czy wtedy również wybiera się pośrednio kość, która jest flashowana?!

 

Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Sam jestem w podobnej sytuacji więc podpinam się do pytania. Już raz musiałem załatwiać jakiegoś athlona w celu wgrania nowego biosu. Jak grubo przesadziłem z ustawieniami w biosie to wróciło mi do F2 czyli takiego jaki był oryginalnie. Bios pokazał tylko unknown processor i nic nie dało się zrobić co troche wkurza bo zdjęcie Mugena to nie 3 minuty:/

Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo na 1 kości zapisana jest wersja BIOS-u na drugiej kopia.W przypadku uszkodzenia głównego BIOS-u komputer uruchamia się z kopii.Jeśli kopia jest starszą wersją to wtedy może pokazać że procesor jest nieznany/unknown.

Tyle to niestety sam wiem :) chodzi mi właśnie o to żeby uniknąć komunikatu "unknown processor" (pisząc w dużym skrócie)

Dlatego pytam się czy jest możliwość sflashowania także tej drugiej kości do najnowszej wersji BIOS-u.

 

Mimo wszystko dzięki za aktywność i czekam na dalsze odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

OK, już sobie poradziłem, znalazłem w necie info, że aby zrzucić BIOS z kości MainBIOS do kości BackupBIOS należy w momencie ekranu POST wcisnąć kombinację klawiszy Alt+F12. Wówczas pojawi się ekran z napisem "Press [Enter] to start copying Main Bios to Backup Bios..." Dajemy ENTER i wsio :D

Link to post
Share on other sites

Sprawdzać tego nie sprawdzałem bo nie mam jeszcze płyty w kompie wsadzonej, bo i tak czeka mnie wycieczka z nią do kumpla, ale widizałem kilka postów na innych forach i film na YT jak to działa (tą kombinację na filmie koleś robił na płycie z chipsetem P67). Ponoć nie zawsze załapuje za pierwszym razem i trzeba trymając wciśnięty Alt, kilka razy wcisnąć F12 dopóki się nie pojawi ekran (na YT też wciskał kilka razy F12 trzymając [lewy ALT]). Może nie na wsystkich płytach to działa, jeśli tak to znów jesteśmy na początku. Tą kombinację na filmie koleś robił na płycie z chipsetem P67.

 

Tu jest ten film:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra sprawdzone i działa. Winna była klawiatura która miała najwyraźniej problem z ALTem. Musiałem podłączyć starą i to przez adapter na PS2 bo na USB też nie potrafiła sobie z tym poradzić. Wszystko ładnie wgrało i teraz przywraca mi F7b :) Pamiętaj tylko żeby przed wgraniem na 2 kość przywrócić standardowe ustawienia w biosie.

Link to post
Share on other sites

Może mi ktoś powiedzieć jeszcze czy zawsze gdy procesor jest nieobsługiwany to na ekranie pokazuje się komunikat "Unknown Processor" czy może zdarzyć się, że poprostu nic nie wstaje (czarny ekran) chodzi mi głównie o płytę GA-MA770T-UD3P. Prawie wszędzie widziałem informacje, że update biosu jest jedynie możliwy na płycie z biosem obsługującym dany procesor. Jak na razie w jednym jedynym miejscu ktoś pisał, że jeśli na ekranie wyświetla się komunikat o nierozpoznanym procesorze to i tak można na nim zaktualizować bios. Jak to w końcu jest. Mile by było alby wypowiedział się jakiś przedstawiciel Gigabyte'a bo im więcej szukam na necie tym bardziej głupieje :/

Link to post
Share on other sites

@stachoo86

 

Procesor musi być obsługiwany, jest on potrzebny do wgrania BIOSu. ;)

Jednakże poprzez "obsługiwany" mam na myśli, że komputer musi wystartować, działać poprawnie. Może wyświetlać komunikat "unknown processor", ale musi on działać. Komunikat o nieznanym procesorze oznacza nic innego jak to że w tablicy nie ma jego kodu. Działać może, ale nie musi.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Tak na przyszłość:

 

Rozwiązanie problemu z samo przywracającą się wcześniejszą wersją BIOSa na płytach Gigabyte z funkcją DUAL-BIOS.

Sporo osób ma problem z funkcją DUAL BIOS która przywraca automatycznie starszą wersję BIOSa. Przyczyną może być np. problem po nadmiernym Overclockingu, zaniku zasilania itd. W wyniku tego przywracany jest domyślny fabryczny BIOS, zwykle sporo starszy od aktualnie używanego. W przypadku posiadania wgranej sygnatury SLIC powrót do wersji fabrycznej pozbawia nas tej sygnatury. Rozwiązaniem jest ponowne wgranie odpowiadającej nam wersji BIOSa, restart komputera i w momencie startu wciśnięcie kombinacji klawiszy Alt + F12. Po wyświetleniu się komunikatu o możliwości flashowania BIOSa Recovery klikamy ENTER. Teraz mamy już prawidłową wersję BIOSa w obu pamięciach. Aby to sprawdzić wchodzimy do BIOSa i naciskamy klawisz F9.

Link to post
Share on other sites

Tak na przyszłość czytaj co piszą inni:

 

OK, już sobie poradziłem, znalazłem w necie info, że aby zrzucić BIOS z kości MainBIOS do kości BackupBIOS należy w momencie ekranu POST wcisnąć kombinację klawiszy Alt+F12. Wówczas pojawi się ekran z napisem "Press [Enter] to start copying Main Bios to Backup Bios..." Dajemy ENTER i wsio

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...