Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość usunięty

Czy wymiana Phenoma II x3 720 Black Edition na x4 955 Black Edition ma sens?

Duży zysk wydajności dzięki temu osiągnę? Zauważalny? A może lepiej kupić x4 965BE lub x4 960T?

Edytowane przez igorius
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze określ się jaką masz kartę graficzną (o ile o gry chodzi). Jeśli zajmujesz się obróbką video, grafiką wektorową i tego typu bardziej zaawansowanymi programami to wtedy polecam wymianę procesora, ale jeśli komputer wykorzystujesz tylko do gier i nie masz karty graficznej z najwyższej półki to nowy procesor ci niewiele da. Najprościej odpal program/gre który/(ą) używasz/grasz najczęściej i sprawdź w jakim procencie masz obciążony proc. Jeżeli nie dobija do 80-90% to wymiana nie ma na razie sensu.

Link to post
Share on other sites

Ja np. korzystam z gadżetu windows "All CPU meter". Co prawda nie daje najdokładniejszych odczytów ale pozwala zobrazować co się dzieje z rdzeniami w CPU. Bo kartę procesor będzie zwalniać tylko wtedy gdy on sam nie wyrabia. A uwierz mi wywalając 100-200zł na to żeby w grach mieć 3-6kl/s więcej to gra nie jest warta świeczki. Lepiej poczekać aż sprzęt się zestarzeje i zrobić konkretną wymianę wtedy.

Edytowane przez Bulion
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Wydaje mi się, że PII x3 720BE na stock tj @2.8Ghz ogranicza moja kartę, która dopiero pokazuje pełnię swoich możliwości przy taktowaniu procesora ustawionym na jego maksimum - ja mogę podkręcić mojego na x3 do @3.4Ghz przy 1.450v (moim zdaniem to napięcie jest swoistym bezpiecznym maksimum) a na x4 do marnych @3.1Ghz - i zmiana napięcia nic tu nie daje, procesor jest niestabilny.

Link to post
Share on other sites

Jak już jesteśmy przy tym podkręcaniu to fakt jest taki, że jeżeli gra jest napisana pod 2 rdzenie to gorzej będzie działała na procesorze 4 rdzeniowym o mniejszym taktowaniu. Z tego co widzę to coraz więcej nowych gier jest pisanych z optymalizacją na 4 rdzeniowce więc może i jest sens przesiadki. Ja ogólnie patrze na to ze strony ekonomicznej a nie czysto wydajnościowej więc wszystko zależy od objętości portfela :). Jak masz kasę to się baw ale według mnie jest niepotrzebny wydatek.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

a patrzyłeś na mnożnik do pamięci czy ramom OC nie robisz?

Po co skoro kręcę samym odblokowanym mnożnikiem?

 

Jak już jesteśmy przy tym podkręcaniu to fakt jest taki, że jeżeli gra jest napisana pod 2 rdzenie to gorzej będzie działała na procesorze 4 rdzeniowym o mniejszym taktowaniu

PII x4 955BE taktowany jest wyżej niż PII x3 720BE - i bez kozery jest pełnym czterordzeniowcem a nie kastratem... IMO nie bez kozery AMD zablokowała jeden z rdzeni w PII x3 ;) Edytowane przez igorius
Link to post
Share on other sites

No tak ale przy zwiększaniu ilości rdzeni producenci muszą zmniejszyć taktowanie lub przebudować strukturę odprowadzania ciepła żeby się procesor nie grzał. Drugim sposobem jest zmniejszenie procesu technologicznego ale to wiąże się z problemami natury technicznej :).

 

W poprzednim poście podałem tylko przykład sytuacji większa liczba rdzeni (nie)= większa wydajność. Oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela :).

 

Jeszcze dodam, że bawiłem się kiedyś w to odblokowywanie rdzeni. System miał duże problemy ze stabilnością i ogólnie powodowało to liczne błędy. Możliwe, że trafiłem na złą partie ale ogólnie nie polecam.

Edytowane przez Bulion
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Heh. Chyba jednak zdecyduję się na zmianę procesora - FX'a nie warto zatem zostaje mi tylko zakup normalnego czterordzeniowego Phenoma II, i chyba powinienem się pospieszyć bo podobno AMD planuje zaprzestać produkcji Phenomów II.

 

Najpierw jednak spróbuję trochę pobawić się w OC mojego aktualnego procesora - ale rewelacji się nie spodziewam...

Link to post
Share on other sites

Heh. Chyba jednak zdecyduję się na zmianę procesora - FX'a nie warto zatem zostaje mi tylko zakup normalnego czterordzeniowego Phenoma II

Phenomy II to jedne z najbardziej opłacalnych procesorów na rynku o ile kupujesz nowy. Jeszcze na dodatek kręci się jak szalony 8) Ze swojej strony bardzo polecam.

Najpierw jednak spróbuję trochę pobawić się w OC mojego aktualnego procesora - ale rewelacji się nie spodziewam...

Jak chcesz się bawić w OC to radzę bacznie obserwować temperatury, szczególnie jak jedziesz na box'owym chłodzeniu, a w obudowie nie ma odpowiedniego ruchu powietrza.

 

Po udanym OC radzę, żebyś sprawdził podczas grania, w jakim stopniu Twój CPU jest obciążony. Może się bowiem okazać, że obecny proc styknie. Zależy to też od gry, bo z tego co mi wiadomo, to procesor zajmuje się liczeniem fizyki i a.i. przeciwników, więc jakiś fps (tylko nie w trybie sieciowym) pokaże czy rzeczywiście proc to wąskie gardło.

Edytowane przez mickey_mike
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Jak chcesz się bawić w OC to radzę bacznie obserwować temperatury, szczególnie jak jedziesz na box'owym chłodzeniu, a w obudowie nie ma odpowiedniego ruchu powietrza.

Moja Lancool K62 oraz Scythe Ninja 2 wystarczą do schłodzenia procesora?
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...