Skocz do zawartości

Jak wyciszyć wentylator w laptopie.


Recommended Posts

Laptop to nowy Sony VAIO VPCEJ2L1E. Już dawno nie pracowałem na laptopach więc zapomniałem jak głośne to maszyny. Teraz kupiłem nowego Sony i jest bardzo głośny. Niby to normalne dla laptopów ale jak to zmienić.

 

 

 

 

 

Czy da radę przykręcić trochę obroty bez szkody dla urządzenia ? Jak to wykonać ?

Link to post
Share on other sites

Czasami jest taka opcja w oprogramowaniu / przycisk do obniżania częstotliwości pracy CPU i GPU a co za tym idzie zmniejszenie wydzielania ciepła i głośności chłodzenia. Poszukaj w oprogramowaniu takiego trybu niskiego zapotrzebowania na energię. Oczywiście wydajność spadnie, ale do neta czy filmów wystarczy w zupełności. Mi raz udało się z C2D 1.8 GHz zrobić jedno-rdzeniowiec 800 MHz.

Link to post
Share on other sites

Raczej nie ma takiej możliwości.

Raczej nie masz żadnego pojęcia o temacie.

 

 

Pierwsza i najważniejsza rzecz jaką powinieneś zrobić do undervolting CPU.

 

U mnie procek zmienia zegar od 600MHz do 3,6GHz w zależności od obciążenia. Progi zmiany zegara można samemu ustawić żeby procek nie podkręcał się za wysoko z byle powodu. 60% dla mnie spisuje się bardzo dobrze i podczas przeglądania netu laptop zadowala się chłodzeniem pasywnym.

 

Polecam ThrottleStop.

 

Poszukaj coś w stylu 'viao fan control'

 

Mam na 3 różnych thinkpadach małe narzędzie zwane TPfan control. Jesli viao ma wystarczająco rozgarniętą społeczność użytkowników to takie narzędzie też powinno być. Można w nim dowolnie definiować profile działania układu chłodzenia i dla róznych temperatur progowych przypisać różne biegi wentylatora.

 

Power Manager

 

Nie wiem czy vaio ma zaawansowany power manager czy korzysta jedynie z tego windowsowego. W przypadku zaawansowanego zawsze można przypisać jeden z kilku fabrycznych profili działania układu chłodzenia dla każdego profilu wydajności.

 

W przeciwnym razie wejdz do windowsowych opcji zasilania.

Masz tam liste dostępnych profili,

edytuj wybrany profil,

zmień zaawansowane opcje zasilania,

poszukaj 'processor power managemant',

powinnna być tam opcja 'system cooling policy',

a w niej conajmniej 2 opcje: aktywne chłodzenie i pasywne.

 

 

AAA... i jeszcze najprostsza rzecz

 

Czasami laptopy wyją głośno, bo po prostu radiator jest zapchany kurzem. Należy dobrze przedmuchać. W lepszych laptopach jest pod radiatorem taka mała klapka, która odsłania przestrzeń pomiedzy radiatorem, a wentylatorem. Otwierasz, wyciągasz paprocha i po sprawie.

Edytowane przez saddam
Link to post
Share on other sites

nie polecam stosowania metod napisanych powyzej, zwlaszcza poczatkujacym uzytkownikom (moga pojawic sie problemy ze stabilnoscia, i spadki wydajnosci).

 

kazdy nowy laptop sam zarzadza taktowaniem procesora, przy niskim obciazeniu rowniez wentylator powinien wolniej sie obracac.

 

na poczatek warto sprawdzic, czy cos w tle nie obciaza procesora (np virus), i czy plan wydajnosci windowsa jest ustawiony na 'zrownowazony'.

 

nastepnie wgrac najnowszy bios.

Link to post
Share on other sites

nie polecam stosowania metod napisanych powyzej, zwlaszcza poczatkujacym uzytkownikom (moga pojawic sie problemy ze stabilnoscia, i spadki wydajnosci).

LOL, jakie spadki wydajności? Jak pojawia się obciążenie, to zegary ustawiają się takie jakich potrzeba w danym momencie.

 

Stabilność to bardzo prosta sprawa. Albo jest albo jej nie ma. Zadnych dodatkowych problemów nie ma.

 

Z własnego doświadczenia moge jasno stwierdzić, że domyślne zarządzanie procesorem jest w najlepszym wypadku kiepskie, co ma bezpośrednie odbicie zarówno w czasie pracy na baterii i pracy wentylatora.

Link to post
Share on other sites

Regulacja obrotów wentylatora w managerze zasilania ogranicza się do wyboru jednego z trybów chłodzenia jakie są dostępne w BIOSie. Pasywny wcale nie oznacza dosłownie pasywnego tylko pasywniejszy, który mniej wyje i ma bardziej jednostajny profil działania. Jednak w ogóle nie masz pojęcia o tym więc nie spamuj farmazonów i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...