Skocz do zawartości

OC 2x2 GB 1600 MHz Goodram Play Cl8


Recommended Posts

Witam!

 

Zacznę może od konfiguracji mojego PC:

  • AMD Phenom II 955 BE
  • ASUS M4A88TD-V EVO USB3
  • 2x2 GB 1600 MHz Goodram Play Cl8
  • Gigabyte AMD Radeon 6950 OC 1 GB
  • Creative X-Fi Music
  • XFX Core 550W
Robię sobie właśnie OC pamięci wymienionych w temacie i napotykam taki oto problem: otóż moje pamięci za żadne skarby nie mogą przekroczyć stabilnych 880 MHz (efektywnie 1760 MHz) przy opóźnieniach 8-8-8-24. Jak na razie jadą na 1,77 V (standardowo 1,65 V). Jakiekolwiek podnoszenie DRAM Voltage nie skutkuje poprawą stabilności. Zawsze powyżej 880 MHz program Prime95 wywala błąd o treści:

FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less then 0.4

Mimo, że znam angielski, nic mi to nie mówi. Test w Prime95 to Custom, przy czym ustawienia są jak w teście Blend, ale ręcznie ustawiam ilość testowanej pamięci na 3500 MB. Test powtarzałem czterokrotnie, RAM zwykle wykrzaczał się po 20-40 minutach katowania Primem. Dodam, że sprawdzałem temperaturę na kościach i stwierdzam (po dotyku), że nie różni się ona niczym od temperatury przy standardowym napięciu - radiator jest ciepły, ale nie gorący. Pewnie pamięci poszłyby dalej, ale nie chcę poluźniać timingów.

 

Opcje napięć w BIOSie (w nawisach podałem wartości domyślne):

CPU Voltage 1,37 V (1,35 V)

CPU/NB Voltage 1,37 V (1,35 V)

CPU VDDA Voltage 2,6 V (2,5 V)

DRAM Voltage 1,77 V (1,65 V)

HT Voltage 1,3 V (1,2 V)

NB 1.2V Voltage 1,3 V (1,2 V)

NB 1.1V Voltage 1,2 V (1,1 V)

NB 1.8V Voltage 1,8 V (1,8 V)

SB Voltage 1,2 V (1,1 V)

 

Taktowanie HTT, CPU, NB, PCIE, CPU/HT obniżone do wartości nie przeszkadzających w OC RAMu, C'n'Q off, CPU Load-Line Calibration on, dzielnik side port memory obniżony do najniższego, BIOS płyty głównej aktualny. 8+2 fazowa sekcja zasilania, radiatory na SB, NB i sekcji zasilania.

 

Proszę o doradę jakie napięcia w BIOSie trzeba jeszcze podnieść, aby pamięć działała stabilnie. Oczywiście coś oprócz DRAM Voltage, bo ono nic nie daje, chociaż gdybym chciał to bym ustawił na 1,9 V i tak by nic nie ruszyło. Zaznaczam, że w kwestiach OC nie jestem całkiem zielony, ale ekspertem też nie jestem, dlatego pytam.

PS Spodziewam się lepszego wyniku OC, bo użyte kości to solidne Microny, a w testach (http://www.pccentre....id=17474;page=3) osiągnęły stabilne 920 MHz przy 1,755 V. Czyżbym ja miał takie padaki, czy do PCcentre trafiły jakieś niewiarygodne selekty?

Edytowane przez mickey_mike
Link to post
Share on other sites

Zawsze te kilka procent wydajności więcej, gdy się robi OC pamięci. Trzeba wykorzystać drzemiący, a niewykorzystany potencjał 8)

Ekstremalne OC? Dobry pomysł, ale najpierw muszę się szarpnąć na jakiegoś Crosshaira i porządne WC albo azot czy hel :D

Edytowane przez mickey_mike
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...