Skocz do zawartości

POMOCY, po aktualizacji BIOSu, koniec Windows


Recommended Posts

Witam, jak w temacie mam problem, gdyż nie mogę uruchomić systemu. Przepraszam za ortografie itp., ale jestem zestresowany, piszę to na szybko, i potrzebuje szybkiej pomocy, no ale po kolei. Dzisiejszego dnia postanowiłem zaktualizować BIOS. Posiadam płytę Asus P5WDH Deluxe. Ściągnąłem odpowiedni plik od Asusa, oraz program Asus Updater. Przy aktualizacji wybrałem plik, i była tam zaznaczona opcja Clear CMOS coś tam - którą pozostawiłem zaznaczoną. Wszystko poszło pięknie - do czasu. Zresetowałem komputer, załączył się BIOS, i właściwie nie wiem co się stało. Jedyne co mogłem zrobić to wejść w ustawienia BIOS. Tam pokazało mi już wersję 3002, a nie 1506, jaką miałem poprzednio, od razu wzsedłem w EZ Flash 2, ale się zacinało wiec wyłączyłem. No nic, zapisałem i zrestartowałem. Nagle pojawia się okno dialogowe, i mruga. Może tak sobie mrugać w wieczność - SYSTEMU NIE WYKRYWA! Moja 32-bitowa Vista, nie jest wykrywana również przez płytę instalacyjną! Posłużyłem się płytą ratunkową dołączoną do ostatniego CD-Action i w Linuxie zastosowałem polecany przez nich "Master Boot Record", niestety nie pomogło. Pracuję teraz na Linuxie, i bardzo zależy mi żeby odzyskać Wnidows - aha po spojrzeniu na 3 partycje 2 dysków podłączonych w Raidzie, wydaje się być wszystko na miejscu. Piszę gdyż chcę odzyskać wszystko z WIndowsa i proszę o szybką pomoc. Jeśli nic się nie uda to da się skopiować z Linux Kubuntu 10.10 na którym chula płytka pliki na pendrive w celu uchronienia ich przed ostatecznym formatem? Błagam o szybką pomoc.

 

Tu dokłądna konfiguracja:

Windows Vista 32 bit Service Pack 2(chyba, ew. 1, nie wykrywa mi go nic, a nie pamiętałem, więc nie mogę stwierdzić dokłądnie)

Asus P5WDH Deluxe, z - niestety - nowym BIOSem 3002

Intel Core 2 Duo E6400 2,13( było 2,64, ale po aktualizacjji wróciło do ustawień fabrycznych.)

4 GB RAM Patriot, DDR2, jak będzie konieczne to sprawdzę taktowania(BIOS wykrywa 3200MB, ale przy okazji prób ratowania systemu dowiedziałem się, że 3200 jest do użytku, a 800 mb zajmuje nie wiem co, bo byłem wnerwiony i nie kojarzyłem, a i to daltego chciałem aktualizować BIOS, gdyż kiedyś pokazywało 4GB, ale swojego czasu miałem XP dodatkowo - 2 systemy - i od tamtej pory tak zostało, myślałem że aktualizacja to naprawi.)

Radeon Palit HD2600XT 256MB PCI-E x16

2 x Sagate 160GB wpięte w RAID co daje 320GB

OCZ ModXtreame(czy jakoś tak) 600W - niedawno wymieniony z 430W NoName'a, w celu przygotowania do update kompa.

 

BŁagam o szybką pomoc, i z góry dziękuje za nią.

Link to post
Share on other sites

Toż AHCI nic mu nie da. Gdyby nie to, że dało się uruchomić linux'a to bym powiedział, że spartoliłeś Bios, ale w tym wypadku nie wiem.

Ale co do Ram-u to 4GB win XP 32 bit nie pokaże tyle, więc nie wiem kiedy widziałeś. Są niby modyfikacje, ale to tylko na pokaz a nie do działania. Najlepiej gdybyś spróbował przywrócić bios tzn wgrać ten sam co miałeś ze strony producenta ściągnij

Link to post
Share on other sites

http://mslinn.com/sites/mike/computers/bear/original/e2557_p5w_dh_dlx.pdf strona 4-15 i ustaw na AHCI. Oprócz tego sprawdź czy jako główny dysk do boot nie jest ustawione co innego, u mnie to jest podobnie jeżeli ustawię dysk bez systemu.

 

Czemu za update bios się ludzie biorą, a potem o jezu nie działa!? A pisze wyraźnie: rób jak wiesz jak robić...

Link to post
Share on other sites

Toż AHCI nic mu nie da. Gdyby nie to, że dało się uruchomić linux'a to bym powiedział, że spartoliłeś Bios, ale w tym wypadku nie wiem. Ale co do Ram-u to 4GB win XP 32 bit nie pokaże tyle, więc nie wiem kiedy widziałeś. Są niby modyfikacje, ale to tylko na pokaz a nie do działania. Najlepiej gdybyś spróbował przywrócić bios tzn wgrać ten sam co miałeś ze strony producenta ściągnij

Napisałem, że dopóki miałęm samą Vistę pokazywało 4GB, a jak doszedł XP to zaczęło pokazywać to 3,2.

 

http://mslinn.com/sites/mike/computers/bear/original/e2557_p5w_dh_dlx.pdf strona 4-15 i ustaw na AHCI. Oprócz tego sprawdź czy jako główny dysk do boot nie jest ustawione co innego, u mnie to jest podobnie jeżeli ustawię dysk bez systemu. Czemu za update bios się ludzie biorą, a potem o jezu nie działa!? A pisze wyraźnie: rób jak wiesz jak robić...

No, ale Linux chodzi, więc na pewno mam przywrócić domyślne? A i dyski chodzą pod IDE.

 

 

Jest ustawione, na Standart IDE, a nie na RAID - może to tego wina, ale na tą chwilę boje się rusząć bez pewności że nie usunie mi to danych.

 

Czy to nic mi nie usunie? Bo inazej skopiuje może co ważniejsze, jeśli się da...

Edytowane przez Makiavelli
Link to post
Share on other sites

Wiesz, ja kiedyś miałem tak, że za nic nie mogłem włączyć Windowsa, ani format na innego Windowsa nie pomagał ani nic innego. Linux chodził jak u Ciebie, też w Biosie mi wszystko patrzyli i nic (tylko, że ja się nim nie bawiłem nigdy). No i było tak, że musiałem sformatować WSZYSTKO, każdy dysk, każdą partycje i od nowa. Pierw zainstalowałem Linuxa, a potem format kolejny na Windowsa. No i śmiga ;)

 

Nie wiem czy to się ma do tematu (oczywiście czytałem), ale mam nadzieję że coś się przyda z tego :)

Link to post
Share on other sites

Ustaw dyski w raid bo clear cmos wyczyścił ustawienia biosu . Raid polega na tym że dane są dzielone na 2 i zapisywane na 2 dyskach przez co szybciej .

Jak i gdzie mam to zrobić?

Wiesz, ja kiedyś miałem tak, że za nic nie mogłem włączyć Windowsa, ani format na innego Windowsa nie pomagał ani nic innego. Linux chodził jak u Ciebie, też w Biosie mi wszystko patrzyli i nic (tylko, że ja się nim nie bawiłem nigdy). No i było tak, że musiałem sformatować WSZYSTKO, każdy dysk, każdą partycje i od nowa. Pierw zainstalowałem Linuxa, a potem format kolejny na Windowsa. No i śmiga ;) Nie wiem czy to się ma do tematu (oczywiście czytałem), ale mam nadzieję że coś się przyda z tego :)

Chodzi o to że chce zachować dane. tak już bym dawno zrobił, ale dzięki za radę.

 

http://forum.cdaction.pl/POMOCY-po-aktualizacji-BIOSu-koniec-Windows-t154329.html

 

Zebranie informacji

 

Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc. Problem rozwiązany, okazało się, że najskuteczniejsze są najprostsze rozwiązania. Co się okazało: po aktualizacji zmieniły się nazwy dysków, i próbowało bootować z pustego dysku, który nazywa się obecnie jak ten z Vistą. Natomiast ten z Vistą ma obecnie nazwę pustego(bez systemu), wystarczyło zmienić kolejność bootowania. Nie wiem, co mam z tym RAIDem, przy najbliższej okazji spytam się gościa który składał mi kompa o to, bo mówił mi że mam RAID0. Niby wszystko jest w porządku, ale trochę mi muli komputer, czy to możliwe, że przez ten "Master Boot Record"?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...