Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Mam na składzie komputer który ma ok 20lat. Oto dane:Socket 3: Intel i486 DX2 2x33MHz; 28MB RAM, MOBO-nie mam pojęcia; Dysk Caviar 1222MB; Grafika Cirrus Logic 16MB :]

 

Problem polega na tym iż pecet nie bootuje mi z płyty. W biosie ustawione jest tak aby ładował system z płyty ale tego nie robi, wyskakuje informacja że dysk jest niepoprawny i prosi mnie o włozenie nowego nosnika i kliknięcie dowolnego przycisku. Nie poddałem się tak szybko więc zmieniłem CD-ROM na DVD-ROM, oraz zamieniłem taśmy. Niestety bez powodzenia. Chciałem zainstalować Win 98 SE z DirectX 9.0c, potem próbowałem ubuntu 9.10. Visty i 7 nawet nie zamierzam próbować %-) Może Xp-ka by się udało ale mam pewne obawy co do "płynności" działania systemu :-> Mam niemieckiego win 95 na dyskietkach i próbowałem tykże uzyć... Pięknie ładuje windowsa, pokazuje sie okienko i muszę zformatowac dysk, i aby to zrobić muszę kliknąć "y" oraz nacisnąć dowolny klawisz. Robię tak i pojawia się błąd. "Wystąpił nieznany problem podczas formatowania dysku, kliknij dowolny klawisz aby kontynuować". Poddałem się, nie wiem co robić :)

Link to post
Share on other sites

Gratuluję takiego zestawu :)

Jeśli chodzi o system do niego to daj sobie spokój z XP-kiem, to klęknie. Tutaj najwyżej (najbardziej pasujący) jest Windows 95.

Najlepiej byłoby z dyskietek zainstalować, do tego można jak poprzednik najpierw z dyskietki systemowej.

Może tutaj http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm pomoże Ci zrobić taki dysk startowy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Każda płyta główna obecnie ma kontroler ATA na płycie, wystarczy kabel ATA i molex podłączyć.

Co do systemu to WIN 95 na taki komputer to absolutny maks, ale i tak lepiej mieć Pentium 100 do WIN 95.

Co do dysku twardego to najpierw ustaw partycję przy pomocy FDISk-a a potem sformatuj FORMAT-em dosowym z dyskietki instalacyjnej WIN 95, a potem dopiero instaluj system.

Edytowane przez randallandhopkirk
Link to post
Share on other sites

Niestety, jest jeszcze gorzej ponieważ teraz wogóle dysketki nie czzyta ;] skombinowałem 2inne stacje dyskietek, nie pomogło. Potem 2 dyski 20gb/maxtora oraz 1dysk seagate/40gb, nie pomogło, zmieniłem taśmy, nie pomogło, dalej nie czyta dyskietek. Zainstalowałem wkońcu win95 na płytkę i spróbowałem przez cd-rom. Co ciekawe pokazała się informacja że występue błąd I/O.. domyślam się że to input/output ale nie jestem pewien. Chyba pozostała mi zmiana płyty głównej :D

Link to post
Share on other sites

Sprawdź, czy na dyskietce jest plik "mscdex.exe" i czy się ładuje przy starcie z dyskietki systemowej.

Poszperaj w necie jak zrobić dyskietkę z tym plikiem, bo już nie pamiętam, jak i gdzie się umieszczało do niego ścieżkę.

 

Obawiam się, że bez tego nie ruszysz, bo DOS nie widzi struktury katalogu na CD.

 

(sterownik CD-ROM też może być konieczny. Myślę, że da się ściągnąć jakiś dowolny)

 

P.S.:

Może tu będzie jakaś porada dla Ciebie: http://www.cybertech.net.pl/online/system/dos/dos/dysk.htm

Edytowane przez WoWo1
Link to post
Share on other sites

Może spróbować jakoś sformatować z poziomu innego komputera któryś z dysków ?

Dobry pomysł, zaraz podłącze dysk do blaszaka z bartonem, zrobię formata i spróbuję na nim zainstalwoać winde. Na innej MOBo i procku powinno pójść bez problemu a potem przełoże dysk staruszka.

Sprawdź, czy na dyskietce jest plik "mscdex.exe" i czy się ładuje przy starcie z dyskietki systemowej.

Poszperaj w necie jak zrobić dyskietkę z tym plikiem, bo już nie pamiętam, jak i gdzie się umieszczało do niego ścieżkę.

 

Stacje dysków zmieniłem na zwykły cd-rom bulk, potem dvd, na blu ray nawet nie próbuję

 

 

A czy istnieje prawdopodobieństwo że dyskietka się rozmagnesowała?

Edytowane przez Pider
Link to post
Share on other sites

Fajny sprzęt :)

 

Ja dzisiaj dostałem kompa ze stycznia 1994r., który miał pójść na złom. Nie wiem co w środku i czy sprawne. Jak będzie czas to się nim pobawię :)

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

A czy istnieje prawdopodobieństwo że dyskietka się rozmagnesowała?

 

Ja pamiętam że zdarzało się że nawet nowa dyskietka parę razy używana lądowała w śmietniku bo ją szlag trafiał.

Choć np. moje stare 5,25" z c64 mające paręnaście lat do dziś służą :)

Link to post
Share on other sites

Zabawa jak nic :) Tym bardziej że większość sprzętu z tych lat nadal działa. Kiedys komputery robiono po to aby chodziły, teraz robi się po to aby kupować nowy sprzęt co roku.

 

Hmm, spróboje jeszcze wlozyć te dyskietki do innego kompa, może tam się boot uruchomi hehe.

Edytowane przez Pider
Link to post
Share on other sites

Stacje dysków zmieniłem na zwykły cd-rom bulk, potem dvd, na blu ray nawet nie próbuję

Nie chodzi tu o podmianę urządenia! Napęd dysków optycznych musi być widoczny w DOS i od tego jest właśnie mscdex.exe i sterwonik cd-romu. Inaczej dalej będzie "lipa". Przy okazji trzeba by sprawdzić, jaką prędkość kontrolera obsługuje płyta. Podejrzewam, że ATA33 lub nawet starszy PIO-4.

 

A co do dyskietek, to owszem, lubią się rozmagnesować.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...