Skocz do zawartości

Router Dsl a Adsl - jaka jest różnica.


Recommended Posts

Jak w temacie. Nie mogę tego zrozumieć, chodzi mi o takie wyjaśnienie, że np. znajomy będzie chciał kupić router i żeby mu wyjaśnić w 2/3 zdaniach czym to się różni.

Szukałem w googlach, na wikipedii ale tam jest za ogólnie, dla mnie te wyjaśnienia, które znalazłem są za ciężkie do zrozumienia

Link to post
Share on other sites

Z teoretycznego punktu widzenia każdy router adsl jest routerem dsl :)

Adsl to tylko oznaczenie asymetryczności cyfrowego łącza abonenckiego.

 

Z tego co widzę to w sklepach rozbijają na routery dsl czyli te w których port WAN (w górę sieci) jest portem ethernetowym (a więc podłaczamy je do modemów od np. kablówki) a routery adsl to te które podłączamy do linii telefonicznej.

Edytowane przez bchrubas
Link to post
Share on other sites

ADSL to też jest DSL, po prostu DSL jest konkretną techniką przesyłania informacji na łączu abonenckim, a ADSL, VDSL, HDSL itp. to konkretne implementacje tej techniki różniące się detalami. Można zrobić analogię - DSL to samochód, a te xDSLe to ciężarówki, wyścigówki, autka miejskie... czyli xDSL bazuje na technologii DSL, ale konkretne parametry są różne. Np. ADSL masz asynchroniczne łącze (czyli upload<<download), natomiast są też DSL symetryczne gdzie masz taki sam up jak download (SDSL, G.SHDSL) - niestety rzadko gdzie w Polsce takie łącza są dostępne.

Edytowane przez Promilus
Link to post
Share on other sites

Aha, to czyli do adsl-a nie trzeba podłączać modemu, dobrze zrozumiałem ? Jeśli tak to adsl powinien być chyba gorszy od dsl-a, a jednak jest nowszy z tego co tak czytałem.

 

Lepszy/gorszy - to nie ma tutaj zastosowania bo najczęściej jest to ten sam sprzęt od strony ethernetu i IP. Różnią się tylko portem WAN który w przypadku routerów adsl ma po prostu modem adsl/vdsl

Routery z modemami adsl pojawiły się trochę później ale nie oznacza to że są "nowsze" - po prostu kiedyś się nie integrowało modemów adsl z routerami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...