Skocz do zawartości

Ubuntu 11.04 x64


Recommended Posts

Witam! Otóż chciałbym się dowiedzieć czy Ubuntu 11.04 x64 posiada wersję polską. Jeżeli tak to czy jest ona na stronie: ubuntu.com? Pobiera mi wersję 11.04 x64 która zajmuje 698 mb. Proszę o pomoc :P Chciałbym mieć wersję polską. Chciałbym się jeszcze dopytać trochę :P . Jak zrobić aby był Windows 7 x64 i Ubuntu x64? Wystarczy że podziele dysk na dwie partycję? i zainstaluję oba systemy? i jak uruchomię komputer to będę miał do wyboru , który system właczyć? :D Sorki ale jestem zielony w tym akurat. Pierwszy raz będę miał Linuxa ;/ Potrzebuję go teraz.

 

Sterowniki będą do niego potrzebne?

Edytowane przez Woods8754
Link to post
Share on other sites

http://ubuntu.pl/pobierz.php nie trzeba długo szukać;p tak, wystarczą 2 partycje... (wypada zrobić więcej żeby to jakoś ładnie rozplanować, tzn pliki użyszkodnika w jednym miejscu, systemowe w drugim, ale nigdy się w to nie zagłębiałem), niemniej jednak wystarczą 2 partycje.

Instaluj najpierw windows'a, a później linux'a, będziesz miał do wyboru na początku okienko.

Sterowniki do większości rzeczy same się pobiorą, do karty graficznej klika się na górze okienko z powiadomieniami i instaluje.

Instalacja linux'a na laptopie ostatnio zabrała mi ze 3x mniej czasu niż windowsa (instalowałem najpierw windows, pozniej linux).

Oczywiście ze sterownikami i podst aplikacjami.

Link to post
Share on other sites

Jest prostsza metoda... ściągnij program Wubi i uruchom z poziomu Windowsa. Poprowadzi za rękę.

 

Ubuntu 11.04 jest zlokalizowane częściowo, pełny pakiet językowy pobiera się automatyczne z netu po instalacji.

Edytowane przez gtxxor
Link to post
Share on other sites

No ok, nagrałem i teraz muszę na nowo zainstalować win 7 x64 na pierwszej partycji a potem linuxa na drugiej partycji? Czy formatować też tą drugą partycję czy zostawić jako pamięć wolna czy coś takiego (do użycia).? Ile dać GB na linuxa? Pojemność mojego dysku to 750GB

Edytowane przez Woods8754
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz na dysku już Win7 i to jest wszystko jedna partycja to możesz odpalić instalator Ubuntu, a on zainstaluje się obok Windowsa, tj. wydzieli z całej partycji część dla siebie (jak np. partition magic) więc nic nie uszkodzi. A jeśli chcesz się inaczej bawić i instalować od zera i win7, i ubuntu to zrób jak chcesz partycje windows (ntfs), a później albo zostawiasz wolną partycję podstawową i sam instalator ubuntu się nią zajmie, albo dzielisz jak radzą koledzy wyżej, jedną na sam system (mount point /), drugą na pliki użytkownika (/home) i ewentualnie jeszcze jedną małą partycję na swap. Na sam system Ubuntu wystarcza z reguły ok 5GB (z myślą o nowych kernelach, update softu itp.) na katalog użytkownika więcej - ile? Tyle ile masz zamiar wykorzystać. Od 20 do 100GB powinno wystarczyć. 20 jeśli będziesz używał głównie do internetu itp., a trzymał dane i tak na drugiej dużej partycji ntfs, a jeśli będziesz instalował gry (np. pod wine) to opłaca się więcej... no ale od grania masz win7 więc nie trzeba dużo na linuksie. System plików EXT3, można dać EXT4 albo BTRFS - dobre i szybkie.

Edytowane przez Promilus
Link to post
Share on other sites

Może być logiczna, swap i systemowa ubuntu mogą być na jednej rozszerzonej jako 2 dyski logiczne (tak robi instalator), może też być podstawowa. Ubuntu to zasadniczo bez różnicy. Jeśli stawiasz system na 1 dużej partycji to punkt montowania określ jako / a jeśli osobno system i osobno katalog użytkownika to na jednej partycji / a na drugiej /home/

mounpoint / określa nadrzędny katalog systemu, tak jak w windowsie np. dysk c:

Link to post
Share on other sites

Może być logiczna, swap i systemowa ubuntu mogą być na jednej rozszerzonej jako 2 dyski logiczne (tak robi instalator), może też być podstawowa. Ubuntu to zasadniczo bez różnicy. Jeśli stawiasz system na 1 dużej partycji to punkt montowania określ jako / a jeśli osobno system i osobno katalog użytkownika to na jednej partycji / a na drugiej /home/

mounpoint / określa nadrzędny katalog systemu, tak jak w windowsie np. dysk c:

 

To co wybrać ? :D Rodzaj nowej partycji: Podstawowa lub Logiczna , Użyj jako : System plików ext4, ext3 z księgowaniem , Sys plików ext2 itp..... Jest też przestrzeń wymiany. Co wybrać?

 

http://img824.imageshack.us/img824/9707/imag0077mr.jpg

 

 

A jak zainstaluje wszystko to po ponownym uruchomieniu komputera pojawi się wybór systemu? Najpierw zainstalowałem Win 7

Edytowane przez Woods8754
Link to post
Share on other sites

Daj podstawową EXT4 i przestrzeń wymiany olej, teraz prawie wcale jest niepotrzebna, zakładając że masz minimum 2GB RAM co przy win7 jest niemal pewne ;) Punkt montowania ustaw na / i tyle, dasz dalej to zacznie się ubuntu instalować. Na koniec GRUB zeskanuje dyski, znajdzie linux na sda3, znajdzie windows na sda1 i odpowiednio zmodyfikuje listę systemów przy rozruchu. Długość wyświetlania listy, domyślnie wybrany system, rozdzielczość ekranu a nawet chyba kolory można zmienić już po instalacji w panelu administracji ubuntu.

Edytowane przez Promilus
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem tak. :) Nie chciało mi się czekać :D To jak uruchomię ponownie komputer pojawi się wybór systemu?

 

Po uruchomieniu komputera pojawia się coś takiego i mam do wyboru :) tylko że są 5 rzeczy do wyboru pierwsze to linux chyba a piate to windows 7 loader

 

http://img808.imageshack.us/img808/3599/imag0079j.jpg

Link to post
Share on other sites

1. Ubuntu normalnie

2. Ubuntu awaryjnie (pojawia się okienko czy chcesz się bawić w konsoli, odpalić w trybie bezpiecznym x (failsafeX) itp. przydaje się ten tryb czasem)

3&4 memtest - przydatne jak podkręcasz proca i pamięci

5. Windows.

Zasadniczo wybierasz jedynie między 1 a 5.

Link to post
Share on other sites

Ubuntu nie trzeba defragmentować, bo raz, że ext3 i ext4 prawie wcale się nie fragmentują to jest wbudowana defragmentacja online (czyli w trakcie użytkowania). Jakie parametry komputera chcesz sprawdzić w ubuntu? Jako tako nie ma czegoś w stylu managera urządzeń z windowsa. Do dysków masz narzędzie obsługi dysków albo gparteda. W monitorze systemowym pokazuje zużycie cpu, pamięci, sieci... możesz zrobić testowanie systemu to może coś więcej pokaże.

Link to post
Share on other sites

Aha, okay a jest jakiś antywirus? Jak otworzyć np ściągnięty plik .run? ściągałem sterowniki do radeona hd 6970

 

Mam jeszczę jedno pytanko, :D Chciałbym zmienić ustawienia w tym wybieraniu. Chciałbym żeby po upływie tych 8 sekund uruchomiła się siódemka a nie linux. Jak to zmienić? Da się?

Link to post
Share on other sites

W Linuksie antivir ci nie potrzebny. Chyba aby chronić partycję z Windowsem, albo zapobiegać roznoszeniu się wirusów np. z pena. Ale jak chcesz to możesz zainstalować np. ESET NOD32 Linux - ale jak dla mnie to bezsens. Plik run, odpal konsolę (terminal). Ustaw chmody x dla pliku run, lub w jego właściwości daj -wykonywalny-, a po czym przeciągnij do okna konsoli i daj enter. Plik się odpali. Jeśli chodzi o sterowniki, to musisz to zrobić z poziomu roota. Zaloguj się w konsoli jako root, (su lub sudo - w zależności od dystro) i postępuj według wskazówek. Po czym powinno wyświetlić ci się okno instalacji driverów AMD. I już z górki idzie. Jak po instalacji stery nie będą chciały trybić to dajesz w konsoli z pod roota (aticonfig --initial), aby wystartowały. Restart i powinno śmigać.

 

Jak chcesz zmienić kolejność odpalanych systemów, musisz zmienić to w oknie "konfiguracja sposobu uruchamiania" - program rozruchowy. Tak jest przynajmniej w systemach Mandrake podobnych. W ubu powinno być podobnie. Ewentualnie wyedytować ręcznie plik gruba.

Link to post
Share on other sites

Antywirus? Nie żartuj, to nie dziurawy Win98 gdzie przy samym przeglądaniu internetu łapiesz syfy ;) Do czegokolwiek ciut bardziej skomplikowanego i tak trzeba odpalać cokolwiek manualnie więc praktycznie nie ma możliwości załapać syfa. Zmiana kolejności i czasu:

https://help.ubuntu.com/community/StartUpManager

Poszukaj w menu administracja, powinno tam takie coś być (tyle, że po PL).

driver w formie .run? No najprościej ustawić flagę wykonawczą (wejdź we właściwości i zaznacz żeby traktować jako plik wykonywalny) a potem po dwukliku gdy pojawi się okienko co zrobić dać Uruchom albo Uruchom w terminalu - w pewnym momencie wyskoczy okno by wklepać hasło - jak UAC w Windows - do każdej ważniejszej rzeczy to wyskakuje. Można też odrazu przez terminal się do tego dobrać, jak? google : installing ati drivers ubuntu 11.04 ;) Ogółem przez terminal przez roota chyba najbardziej bezproblemowo jest, w każdym razie od 11.04 mam problemy instalować "normalnie" stery amd.

Edytowane przez Promilus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...