Skocz do zawartości

Intel Core i5 2400 - wentylator


Recommended Posts

Witam,

 

Kupiłem nowego kompa z procesorem Intel Core i5 2400. Everest pokazuje ze obroty wentylatora na CPU to około 6300RPM, natomiast w biosie wyświetlane jest 0.

Przy odpalaniu Everesta dostałem info ze procek to Intel Sandy Bridge i Everest nie wspiera go w pełni. W czym jest problem? Czujnik popsuty czy może cos żle podpięte pod mobo? Temperatura procesora wyswietlana jest w Everescie raczej poprawie - około 36 stopni.

Link to post
Share on other sites

Wtyczka od radiatora procesora rozumiem że jest czteropinowa i włożona dokładnie tam gdzie powinna? Może na moment odłącz dodatkowy wentyl aby zobaczyć czy jakaś zmiana będzie. Zobacz czy na Aida64 będzie tak samo.

Link to post
Share on other sites

Wtyczka od radiatora była wpięta w sysfan a nie w cpufan. Po poprawnym wpieciu wtyczki Everest nadal pokazuje to samo natomiast pozostałe programy (HWMonitor , Aida64) pokazuja troche powyżej 2000RPM. Zrobiłem krótki test ORTHOSEM i temperatura porocesora wzrosła do około 55 stopni natomiast obroty niewiele się zmieniły. Wklejam link z testu:

 

http://img840.imageshack.us/img840/3949/orthos.png

 

Może wentylator ustawiony jest w biosie tak, żeby zawsze pracował na 100%. Znalazłem tam cos takiego jak CPU Smart Fan Target gdzie mogę wybrać pożądaną temperaturę procesora (minimalnie 40 stopn). Teraz ta opcj jest wyłączona i może dlatego wentylator pracuje na maxa? Odpinanie dodatkowego wentylatora nic nie zmienia.

Link to post
Share on other sites

Ustaw w CPU SMART FAN TARGET temperaturę przy której wentylator ma kręcić się szybciej tj powiedzmy 50. Po przekroczeniu tej wartości obroty wzrosną.

Link to post
Share on other sites

CPU SMART FAN TARGET ustawiłem na 50 stopni a MIN FAN SPEED na 12%. Teraz obroty w idle spadły do 1000RPM. Nie za bardzo rozumiem co znacza te procenty bo różnica między np 50% a 12% to tylko około 300RPM, nie wiem względem czego te procenty są podawane bo raczej nie względem maksymalnej prędkości obrotowej. Dziwi mnie też fakt ze w BIOSIe procesor się nieźle grzeje, przekracza nawet 50 stopni.

Link to post
Share on other sites

No to teraz przynajmniej będziesz miał cicho jeśli będziesz przeglądał stronki, jeśli włączysz coś obciążającego cpu zrobi się głośniej niestety. Sprawdź czy nie ma nowego biosu do płyty którą posiadasz. W biosie procek nie ma co robić, ciekawe czemu się tak grzeje, możliwe że nie działa wtedy SpeedStep.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...