Skocz do zawartości

Przepływ powietrza w obudowie w aspekcie dwóch chłodnic TOP+ front


Recommended Posts

Temat niby wałkowany ale odcieni szarości jest jednak dużo. Z rożnych testów pokazywanych m. in na YT najbardziej optymalne wydaje się być rozwiązanie z przepływem powietrza do przodu przez obudowę i wylot górą i tyłem czyli rozwiązanie nr 3 z obrazka 

IMG-2905.jpg

 

No ok. Zakładając że w obudowie komponenty wydzielają dużo ciepła to jak ktoś założy w tych miejscach wentylatory to ma to sens.

A co jeśli to ciepło jest o wiele zmniejszone, jeśli wodowana jest grafa i cpu, na topie i froncie są chlodnice, a cieplo idzie najwyżej z sekcji zasilania (które i tak np w płycie Z490 maximus extreme ma dobre chłodzenie) oraz z dysków M2.0. Jeśli to ciepło wydzielane przez te dwa komponenty jest dosyć małe w porównaniu z CPU i GPU to czy nie lepsze byłoby rozwiązanie wyrzucanie powietrza na zewnątrz przez wentyle na topie ale i na froncie również (w systemie PUSH) a napływ powietrza zrobić załatwić no jednym wentylatorem w piwnicy? Co o tym myślicie? Inaczej  z frontu idzie dużo cieplego powietrza do wnętrza, o wiele więcej niż wydzieli się przez te dwa małe komponenty. Mam nadzieje że można zrozumieć ten wywód.  

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Wszystko jest uzależnione od ilości tego powietrza. Wentylatory na chłodnicy znacznie słabiej przepychają powietrze poza obudowę, im więcej powietrza dostarczysz tym będzie im łatwiej. Najlepiej było by utrzymywać w obudowie nadciśnienie, czyli wentylatory dostarczające powietrze z dołu i tyłu wprowadzały by do obudowy więcej powietrza niż wentylatory z przodu i tyłu są w stanie wyprowadzić przez chłodnice. Nadmiar powietrza wychodził by przez szczeliny w obudowie. 

 

+ ułatwienie przepychania powietrza przez chłodnice i poza obudowę

- zwiększona ilość kurzu wprowadzanego do obudowy

Link to post
Share on other sites

Marek.....osobiście skłaniam się ku opcji - mniej kurzu w obudowie. Wszystko zależy od tego, jaką masz obudowę, jak wentyle "przepychają powietrze przez chłodnice, wyloty obudowy, itp.". Bardziej zależy mi na ciszy, niż na ilości kurzu w środku, ale wszystko i tak rozbije się o osobistą konfigurację prędkości wentyli plus właśnie wielkość obudowy. Jeśli komuś zależy na wizualnym aspekcie, podaruje sobie parę stopni więcej na podzespołach kosztem mniejszej ilości syfu w środku. Nie zagłębiałem się w to tak bardzo. Ale podumam nad tym, kiedy w końcu uruchomię swoją kompilację. W chwili obecnej czekam już tylko na kartę i blok wodny do niej. Na razie przeprowadzę testy na "sucho", czyli standardowy cooler na CPU (Nocuta NH-D15 plus oryginalne chłodzenie karty), a później na chłlodzeniu wodnym.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...