Skocz do zawartości

Rady/weryfikacja zestawu komputerowego z 5900x/5800x


Recommended Posts

​Witam,

 

Bardzo proszę o uwagi lub wskazywanie alternatywnych rozwiązań/swoich przemyśleń na temat zestawu. Najpierw wpisuję wiodący komponent, później alternatywy nad którymi obecnie zastanawiam się i krótkie komentarza. Ogólnie chcę złożyć:

- możliwe cichy i wydajny komp (nie jestem tutaj mega purystą ciszy, ale mocno zależy mi na tym aspekcie. Do tego jest pewien poziom który zaczyna mi przeszkadzać, a wiadomo, że z czasem komputer staje się trochę głośniejszy niż na początku)

- komp do wszystkiego, czyli także do gier

- nie interesują mnie okna, światełka itp - oczywiście jak będzie się świeciło coś ale będzie lepsze i bardziej opłacalne to trudno przeżyje światło, ale nie jest to żadna zaleta i nawet wolę bez :).

- patrząc na moje zachowania zakupowe to ten komp ma starczyć na długi czas, bo nie zmieniam do momentu kiedy wydajność zaczyna nie wystarczać i mi to przeszkadza (np. mój ostatni komp jest totalnym rekordzistą: na 2500K z 8GB wytrzymał 8/9 lat tylko ze zmianą tylko karty graficznej na GTX970 w międzyczasie - z tym, ze tym razem przeciągnąłem zakup o 2 lata). Stąd np. odpada 6 rdzeni = rozważam 32GB, zamiast 16GB które pierwotnie planowałem. Oczywiście jest możliwe dokupienie np. dysku SSD PCIe 4.0 później, czy wymiana karty graficznej w razie potrzeby).

- ponieważ karty graficzne są ciężko dostępne rozważam nawet zakup w 1 chwili bez karty i dołożenie jak już będą dostępne (najwyżej przełożę tymczasowo GTX970 ze starego złomka). Przy czym nie wiem czy rzucić się od razu 5.11 czy poczekać najpierw na Black Friday :).

 

Zaszalałem (wyszedł sporo droższy i bardziej wypasiony niż planowałem ) - z drugiej strony inflacja i niskie oprocentowania zjadają tylko oszczędności) i na razie złożyłem następujący zestaw:

Obudowa: Fractal Define 7 (standardowo są 2 wentyle na przodzie wciągające i 1 z tylu wypychający - potencjalnie zastanawiam się nad dołożeniem +1 wentyla wciągającego na przód oraz ewentualnie jak będzie problem z powietrzem także 1 na dół obok klatki na HDD jesli zmieści się - raczej wolę nie otwierać góry obudowy)

 

Płyta główna: MSI B550 Tomahawk (wolałbym Gigabyte B550 Aorus Pro V2, którą pierwotnie wybrałem i która ma więcej USB i lepszą kartę muzyczną, niemniej obawiam się, że ta płyta ma chyba problem z kościami 16GB; czemu wybieram B550 a nie x570?: trochę obawiam się aktywnego chłodzenia na płycie po dłuższym czasie użytkowania)

 

Procesor: Ryzen 5900x  (5800x <- zależy od wydajności w grach w testach, pierwotnie chciałem kupić 8 rdzeni, niemniej relatywne różnica w cenie spowodowała że myślę też nad 5900x)

 

Pamięć: 2x 16GB 3600 CL16 G Skill Ripjaws V F4-3600C16D-32GVKC (ciągle rozważam 2x8GB tego modelu lub takie z końcówka GVK <-- niemniej takie są droższe, ale chyba na samsungach)

 

Karta graficzna: jakaś AMD 6800xt (alternatywnie jakaś Nvidia 3080/3070 - ewentualnie jakie konkretne modele rozważać dla nvidii - ASUS TUF? - pierwotnie skłaniałem się ku 3070/3080, ale wyniki wydajności + 16GB + extra kilka procent w współpracy z Ryzenami + lepsze skalowanie w 1440p skłania mnie obecnie bardziej ku 6800xt - niemniej niezależne testy ostatecznie rozstrzygną to - minusem AMD będzie pewnie trochę gorsza wydajność RT i Super resolution ciągle w pracach)

 

Dysk SSD: Adata SX8200 Pro 2TB (do rozważenia też 1TB, niemniej cena tego dysku w wersji 2TB jest relatywnie atrakcyjna - rozważałem tez inne dyski Corsair MP510, PNY 3030, Corsair MP600 niemniej w przypadku wersji 2TB Adata wydaje mi się najbardziej opłacalna; w przyszłości jak ceny spadną mogę dokupić jakiś dysk na PCIe 4.0 jako 2 dysk SSD)

 

Zasilacz: Seasonic Prime Gold 850W (to może być największy overkill i może jednak wezmę jakiś tańszy (niemniej mam zaufanie do Seasonica), choć nie wiem jaki: zastanawiam się nad Seasonic Focus albo jakimś Corsairem. Rozważam także 750W, choć bardziej komfortowo będę się czuł z 850W. Jakie byście polecali, przy założeniu pół-pasywności i cichej pracy?).

 

Cooler: Noctua NH-D15 (rozważałem też Deepcool Assassin oraz Arctic Freezer II 280/360 na przód, ale obecnie skłaniam się ku Noctua; przy tych pamięciach o wybrałem będe musiał podnieśc 1 wentyator o 1cm)

 

Pasta: raczej użyję tej która przychodzi z coolerem (czyli NT-H1). Co do zasady mam tu duże wątpliwości jakbym sam wybierał.  Największą niewiadomą jest długowieczność past nie wiem jak długo "wytrzymują" i jak często trzeba zmieniać (czego nie lubię robić). Mi się wydaje, że pod względem długowieczności Arctic MX-4 (2019) może być dobra, choć nie tak wydajna jak niektóre inne (np. Grizzly Kryonaut).

 

Inne: Ze starego kompa przeniosę 3 HDD. 2 będą w klatce na dole, a 1 gdzieś na tym uniwersalnym montażu (będę używał też DACa na USB - jednak w DACu nie ma wyjścia na mikrofon do discorda będę przełączał się na wbudowaną kartę muzyczną, bo wtedy lepiej tłumi się dźwięk z głośników)

 

Monitor: Monitor 1440P LG 27" 27GL83A-B (alternatywy: Monitor LG 27" 27GL850-B oraz ASUS TUF VG27AQ) <-- nie koniecznie muszę go kupować w tym samym momencie czasowym co zestaw - tak czy inaczej zależy mi na jakości kolorów, niskim input lag, panelu IPS i minimum 144 odświeżaniu

 

Bardzo proszę o opinie i alternatywne propozycję części (jeśli to możliwe z jakimś uzasadnieniem czemu tak uważacie). Będę wdzięczny za wszelkie uwagi czy pomysły :).

 

Czy macie jakiś sklep który polecacie i czy warto wysyłać gdzieś mailem prosząc o jakiś rabat (tzn czy sklepy w to się bawią obecnie - kiedyś tak robiłem)?

 

Edytowane przez Geralt
Link to post
Share on other sites

Nie stosuje komputera do profesjonalnej pracy, czyli nie jestem pro consumentem. Raczej codziennie, choc zaawansowane użytkowanie (w rozumieniu bardziej wymagajace i intensywne niz takiego totalnie przecietnego uzytkownika). Przegladarka z >=800 kart i 2 pomocnicza właczona równolegle + programy w tle, excel, czasem access, jeszcze rzadziej photoshop, operacje na plikach i inne zwyczajne zastosowania. Ale nie jest to nic nadzwyczajnego.

 

Co do budżetu, to mój pierwotny pomysł na budżet już go przekroczyłem sporo tym zestawem, więc uznaje to za maksimum :). Pewnie normalnie bym tyle nie wydał, ale zakładam, że jak już kupie to popracuje ładne kilka lat (cieżko powiedzieć ile, do momentu dokąd bedzie wystarczający). Z drugiej strony jest to raczej topowy zestaw (pomijając jakieś zaawansowane chlodzenie wodą i totalnie nieopłacalne 3090 czy 6090XT), więc nie sądze żeby budzet miał tutaj wzrastać. Po prostu mój problem jest taki, że teoretycznie mam pieniadze na kazdy zestaw, ale jest gdzies jakas granica rozsadku i to nie znaczy, że szastam niby bez rozsądku i zastanowienia :). Chcę kupić dobry zestaw, ale nie przepłacać bezsensownie (np. mógłbym kupić SSD Pro albo na PCIe 4.0, ale patrząc na ceny oraz to ile mi to da w praktyce uznaje to za nieopłacalne). Więc bardziej chodzi o rozsądek niż konkretny budzet:).

Edytowane przez Geralt
Link to post
Share on other sites

Obudowa Define 7 ok, choć tu i wersja Compact też jest ok.

 

Z MOBO jak ma być opłacalnie to MSI B550 Gaming Plus lub Gigabyte B550 Elite, ale to też takie wróżenie, bo nie wiadomo jak nowe procesory będą się zachowywać, VRM, etc.

 

SSD jak wersja 2TB to SX8200 Pro bo masz ją kilka stówek taniej jak inne dobre modele 2TB.

PSU - Prime Gold 850W raczej nigdzie nie dostaniesz, taniej Fractal ION 860W, lepsze okablowanie jak w GX 850 no i ciut wyższa sprawność.

 

 

 

F4-3600C16D-32GVKC

Na Hynixach, spore timingi, za ~700zł chyba nic lepszego się nie dostanie w komplecie 2x16GB.

 

Co do chłodzenia, Arctic Freezer II w wersji 360 wydajnościowo wypada ciut lepiej jak D15.

 

Jeden z tańszych IPS 27" WQHD https://proline.pl/gigabyte-aorus-g27q-ek-gaming-27-cali-qhd-144hz-p7113686

Link to post
Share on other sites

Tydzień walczę z Gigabyte B550 Elite bo nie wiedziałem że i B550 i X570 gryzie się z 4 bankami ramu, i z dyskami xpg 8200 pro.8200pro działa pod warunkiem że nie podłączymy innego ssd na sata... To raz.Ram działa pod warunkiem 2 kości, bo jak damy na 4 bankach ram to nie działa klawiatura i mysz.UJ mnie strzeli.I najlepsze, nowe karty sieciowe 2.5Gb zrywają połączenia , wszystko można , grać internet te sprawy, ale jak syn się do lekcji online zaloguje to minuta i wywalony....

Od czasów Phenoma nie miałem AMD...Od czasów Ryzen, nigdy więcej AMD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

AudiAWX. To ważny głos o innej (choć dośc podobnej płynie), choć chciałbym usłyszeć coś innego :). Na papierze Gigabyte B550 Pro V2 jest idelanie skrojona dla mnie, ale właśnie boję się tego co piszesz i bardzo dziękuję za tą informację :/.

 

Ale ją traktuje jako bardziej jako uwagę do płyty. A próbowałes aktualizować do najnowszego biosu i sterowników?

 

3ndurek:

 

Co do monitorów wide, to jednak wolę monitor w bardziej standardowych proporcjach.

Edytowane przez Geralt
Link to post
Share on other sites

Tydzień walczę z Gigabyte B550 Elite bo nie wiedziałem że i B550 i X570 gryzie się z 4 bankami ramu, i z dyskami xpg 8200 pro. 8200pro działa pod warunkiem że nie podłączymy innego ssd na sata... To raz. Ram działa pod warunkiem 2 kości, bo jak damy na 4 bankach ram to nie działa klawiatura i mysz. UJ mnie strzeli. I najlepsze, nowe karty sieciowe 2.5Gb zrywają połączenia , wszystko można , grać internet te sprawy, ale jak syn się do lekcji online zaloguje to minuta i wywalony....

Od czasów Phenoma nie miałem AMD... Od czasów Ryzen, nigdy więcej AMD.

To raczej płyta do zwrotu, na intelu też może się zdarzyć

Link to post
Share on other sites

Kolega ma sklep, a więc mam już dwie płyty b550 i jedną x570.Przy 4 kościach ram wszystkie wywalają mysz lub klawiaturę.Po usunięciu ramu w 2 bankach, czyli zostają tylko A2 B2 działa. Lub wywalam dysk M2 8200pro i zostawiam crucial mx 500 i też działa.Natomiast karty sieciowe zawsze działają w grach itp, ale na lekcjach online wywalają z lekcji.Polecam lekturę na reddit bo ja już chyba cały przeczytałem i nie znają rozwiązania. Stany oszczędności prądu teraz kombinują Biosy już wszystkie testowałem.Najciekawsze że nie potrafię zworką biosu zresetować, muszę bakterie wyciągać bo zorkami się nie da, a widać to po wejściu do bios bo zegarek i data OK po zwarciu zworek czyli nie działa.Dawali już beta biosy i wszystkie usunęli, czyli wiedzą że jest kiszka.

Biosy już przez windę z @bios i z pena przez Qflash i to samo.Trochę już mnie ponosi bo 4 dzień śpię po 2 godziny.

Aktualnie 2 kości ram, bios F10 na B550 Elite V1.0, dysk mx500 1TB i HDD Samsung. Wsio działa. Czekam na lekcje online jutro żeby zobaczyć co z kartą sieciową.Ludzie dopóki mają w nich jeden dysk M2 i HDD i 2 ramy nie wiedzą o problemach.Problem się zaczyna jak dołożą drugi ssd, lub 4 ramy.Co parę wyłączeń próbuje sam pobrać sterownik RAID i już się nie odpala. No nie trybie skąd on bierze sterownik RAID i dlaczego skoro mam wszędzie ahci. Myślałem że coś wiem o kompach , ale AMD mnie uświadomiło że jestem "debilem".

Edytowane przez AudiAWX
Link to post
Share on other sites

Zna się ktoś na dyskach M2 ?. Podobno działają te które mają swój kontroler czy coś. Nie rozumiem co...Ale w takim razie na jaki zmienić tego xpg 8200pro żeby to miał i się nie gryzł z czipsem.

Winda za każdym razem z media creation tool na penie.To problem chyba z liniami pcie.Ile on ma linii i do czego idą?Grafika x16, M2 X4, dwa dyski z saty to 2 linie ? A ram co 2 linie na 4 kościach lub 1 na 2 kościach. Już mi dekiel sadzi.

Ale skoro na 4 kościach ramu tnie klawiaturę i myszkę to chyba brakuje linii wolnych.

Co do xpg 8200 pro to wygląda że zależy kto co trafi bo kombinują...https://www.tomshardware.com/amp/news/adata-xpg-sx8200-pro-controller-change

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...