Skocz do zawartości

Jakie chłodzenie W/C do i9-9900K i Fractal Design Meshify C TG


Recommended Posts

Witam.

 

Już ładnych kilkanaście lat nie bawiłem się w W/C i nie jestem w temacie, ale rok temu zakupiłem kompa (z pomocą doświadczonych forumowiczów za co bardzo dziękuję) z myślą, że w przyszłości jak znajdę czas to wymienię chłodzenie z powietrza na wodę i zacznę podkręcać. Otóż nadszedł ten czas ale muszę znowu prosić o pomoc w doborze optymalnej konfiguracji. 

 

Posiadam:

proc: Intel i9-9900K 3.6 GHz 16MB BOX

chłodzenie: be quiet! Dark Rock Pro 4

płyta: Gigabyte Z390 AORUS PRO

gpu: Palit GeForce RTX 2080 Super JetStream 8GB GDDR6 (na razie będzie bez wody bo może zmienię na 3080)
dyski: ADATA 1TB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro
Intel 2TB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe 2280 660p Series
zasilanie: Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold BOX
ram: G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB)
buda: Fractal Design Meshify C TG
 
Myślałem nad tym aby zastosować chłodnice 120x120 + 120x240 ale zadanie trochę mnie przerosło gdy zobaczyłem mnogość bloków cpu oraz pompek. Nie ukrywam, że chciałbym też poskładać to na wężach a nie rurkach sztywnych jeśli jest taka możliwość, ale ilość rodzajów złączek przyprawia o ból głowy.
Zastanawiałem się też nad zakupem AIO Fractal Design Celsius S24 Prisma ale nie wiem czy jest to dobry pomysł.
Pytanie też jaką pastę najlepiej stosować?
 
Proszę o pomoc w poskładaniu odpowiedniego zestawu do wydajnego chłodzenia CPU.
 
W konfiguratorze EKWB złożyłem coś takiego: https://www.ekwb.com/custom-loop-configurator/shared/oW5fa07395ac678
 
Dziękuję.

 


UPDATE: Przestudiowałem sporo wpisów, wypowiedzi oraz filmów na YT i doszedłem do wniosku że chyba nie ma co się pakować na LC za około 2000zł. AIO za nieco ponad 600zł powinno wystarczyć. Mówię tu o EK-AIO 240 D-RGB. Jeśli nikt mnie nie odwiedzie od tego zakupu do końca tygodnia to chyba zamówię :).

Edytowane przez drg8316
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Zamówiłeś? Nie zamówiłeś? Jaki ciąg dalszy historii?

 

Jaki cel ładowania 2k w custom loop?

Jak masz zbędna kasę - baw się dobrze.

Overclocking? Era OC się skończyła...

 

Chcesz ciszy? Kupuj AIO.... albo zwyczjanie w świecie olej temat... i kup jakiegoś mutanta na powietrze.

Jak rozważasz wodowanie karty graficznej, dopiero wtedy uznałbym wydatek ~2,4k (hahaha jakkolwiek to brzmi) za sensowny :)

 

Piszę to jako posiadacz custom loopa od 2008 roku, kiedyś na Q6600, teraz na i5 4690k i GTX980... dla mnie przy zmianie gratów to nadal "tylko" wydatek bloku wodnego, resztę całą mam - jestem w dużo lepszej pozycji od Ciebie pod kątem opłacalności, a i teraz waham się czy tego nie posprzedawać i za to nie kupić czegoś nowszego...

 

Po tym jak zrobiłem delid na 4690k na lekkim oc 4,6ghz (3,9 w turbo), puściłem go bez IHS i zobaczyłem przyrosty... odechciało mi się wszystkiego :D to nie to co kiedyś... gdzie OC to były przyrosty 50-80% bazowego zegara.

10-15%? hahaha no zaśmiałbym się producentowi w twarz.

 

Cisza jest fajna. Gdy słyszysz wyłącznie lekkie szumienie wentylatorów... OC to obecnie tylko dodatek.

Gdybym nie miał całego chłodzenia wodnego przełożonego ze starego kompa i okazjonalnie nie kupił 980 z blokiem....to... już... nie ma... sensu...

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wodowanie karty wiąże się z utrata gwarancji , jedynie evga i chyba Asus strix pozwalają na wodowanie .
A co do procesora to polecam gotowca , ja niedawno kupiłem krakena x72 360 .
Jestem mega zadowolony na testach max 68 c n pulpit 38 , w grach 54 a to wszystko zależy jak ustawisz pompę , ja mam na silencs .
Kiedyś myślałem nad wodowaniem pc całego ale to wydatek 2-3 tys no i utrata gwarancji karty jak pisałem wyżej , albo ryzyko zalania sprzętu .
To jest fajne jak ktoś się zna nad tym i nie ma co z kasą robić .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...