Skocz do zawartości

Niewykrywany GeForce gt730m.


Recommended Posts

Witam, 

 

Wszedłem w posiadanie laptopa Acer aspire v3-571g. Posiada on zintegrowany układ graficzny Intel hd 4000, oraz dedykowany układ GT730m. Rozebrałem go, wyczyściłem chłodzenie, położyłem nową pastę. Zainstalowałem na nim system Windows 8.1, jako że po pierwsze, jest to ostatni system do którego Acer wypuścił sterowniki, oraz po drugie, są do niego wciąż wypuszczane aktualizacje zabezpieczeń. Po zainstalowaniu systemu okazało się że system nie wykrywa dedykowanej karty graficznej. Instalator sterownika GeForce stwierdza po prostu że nie znalazł kompatybilnego sprzętu i przerywa instalację. W menadżerze urządzeń, pod pozycją display adapter, w zakładce hardware id, żadna wartość nie zaczyna się od ven10, co miałoby jakoby oznaczać że sprzęt został wyprodukowany przez nvidie. Zainstalowałem sterownik chipsetu oraz sterownik graficzny Intela ze strony Acera. Wypróbowałem większość wersji oficjalnego biosu od 1.05 do 1.13. Wgrałem również biosy 2.17 oraz 2.21( laptopy wychodziły z fabrycznie wgranym Windows 7- wersja biosu 1.x, lub Windows 8- wersja biosu 2.x). Wgrałem również nieoficjalne zmodyfikowane biosy od jakichś rosyjskich modderów, za każdym razem efekt był ten sam. Znalazłem również zmodyfikowany bios 1.07 który umożliwia zmianę bardzo wielu ustawień dotyczących m.in. zintegrowanej i dedykowanej karty graficznej, magistrali PCI-e itd. Wypróbowałem większość z tych ustawień, bez skutku( do większości z nich ciężko nawet znaleźć opis działania). Posiadam poprzedni dysk używany w tym laptopie (zainstalowałem nowy ssd) z nienaruszonym Windowsem 7, po podpięciu go problem jest ten sam, system nie wykrywa karty dedykowanej. Przy próbie uruchomienia na nim(zainstalowanego przez poprzedniego właściciela) nVidia Control panel wyskakuje błąd (appcrash). Poprzedni właściciel twierdzi że nigdy nie napotkał na taki problem, grał na tym laptopie m. in. w skyrim, zresztą system musiał poprzednio wykrywać kartę nvidii, inaczej nie udałoby się zainstalować do niej sterowników. Próbowałem instalacji sterowników  w trybie bezpiecznym, bez skutku. 

Odpaliłem również program hwinfo w trybie dos, tam również nie ma żadnej wzmianki nt. jakiejkolwiek karty GeForce. Laptop poza tym jednym problemem nie wykazuje jakichkolwiek wad, wszystko działa sprawnie, cicho i szybko, wydaje mi się więc że nie uszkodziłem nic podczas czyszczenia. 

 

Proszę o pomoc, spędziłem już sporo czasu głowiąc się nad tym i przeczesując internet, powoli tracę nadzieję że uda mi się rozwiązać ten problem. Z tego co czytałem, za przełączanie się między kartami odpowiada technologia o nazwie nVidia Optimus, mnóstwo osób napotkało na podobny problem ale nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania które zadziałałoby u mnie. To trochę tak, jakby ta karta po prostu magicznie zniknęła z płyty głównej. 

 

Pozdrawiam

 

Konrad

Link to post
Share on other sites

Próbowałem kilku wersji sterowników, m.in. 311.30 (bodajże najnowszy sterownik ze strony Acera dla tego laptopa), 296.32, oraz najnowszego sterownika dla gt730m bezpośrednio ze strony nvidii, za każdym razem instalator stwierdza że nie znalazł kompatybilnego sprzętu i się wyłącza. Próbowałem również ręcznie dodać sterownik za pomocą menadżera urządzeń ale po wybraniu pliku .inf (nvac.inf) na liście nie pojawia mi się żadne urządzenie do dodania.

 

Laptopa nie kupiłem, zwyczajnie stał i zbierał kurz u mojego znajomego, a że mi akurat było potrzebne cokolwiek do grania, to znajomy mi go pożyczył.

Link to post
Share on other sites

Mam dokładnie takiego samego lapka . Raczej nie pomogę bo wygląda to na uszkodzenie sprzętu , ale windows 10 śmiga normalnie , biosy w wersji 2.x mają obniżone takty gt730m.

Specjalnie to chyba zrobili bo w wersji 1.x gt730 ma osiągi jak 740. 2200pkt w 3dmarku11 z tego co pamiętam .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...