Skocz do zawartości

czy warto zmieniać procka?


Recommended Posts

Witam, od kilku dni coś mnie kusi niczym szatan  8-)  8-)  :rotfl:  :rotfl: - CHĘĆ ZMIANY 4790k na coś z nowego intelka... Wybór jest następujący: i5 10400f bądź 10600k lub i7 10700k.. nie mniej ból tyłka jest uciążliwy gdy pomyślę, że na nową i7 wraz z mobo i ram wydam 3100... Ps: 10400f z mobo i ramem -tym tanszym wyjdzie około 1600zł . Warto przeskoczyć na najtańszy model z i5 z mojej i7ki? 

może podam kongingi jakie bby mnie interesowały : 

 

 

i5 10400f+Msi mag b460+g.skil aegis 3000mhz

 

lub:

 

5 10600k+msi mpg z490+g.skil aegis 3200mhz

 

lub:

 

i7 10700k+msi mpg z490+goodram pro 3600

 

 

Pierwszy zestaw kosztuje prawie połowe mniej niż i7... tylko pytanie, czy zauważe wzrost wydajności po zejsciu z mojej i7? . Rodziałka do grania to full HD. Z góry dzięki za odpowiedzi! :) 

Link to post
Share on other sites

Przy tej karcie graficznej (ze stopki) i tym monitorku (jw) wymiana 4790k nie ma sensu

 

do FHD sprzęt wystarczający w nadmiarze ...no ale to Twoja kasa i zrobisz z nią co zechcesz :)

 

 

ps.

przy tym konfigu zacząłbym od przesiadki na jakieś 34 cale (35) 100Hz fizycznej sprawności matrycy (bez jakiś tam 144 czary mary Herców) , następnie RTX 2080s lub wyżej a na końcu procek

Edytowane przez Elomin
Link to post
Share on other sites

Hmm, a po co sie ladowac w te 10 generacje? Ja bym na Twoim miejscu przeskoczyl na i7, ale 9700K. Skok wydajnosci w grach bedziesz mial od minimum +20fps w gore. Jak sie postarasz, to za mniej niz 2000 kupisz komplet znaczy i7 z mobo i ramem. No chyba, ze zalezy Ci na nowkach wtedy jakies 2500, albo mniej. Roznicy wydajnosciowej miedzy 10700 a 9700 w grach praktycznie nie ma, zeby bylo smieszniej w niektorych grach 9700 radzi sobie lepiej, w kilku 10700 wyprzedza 9700 o gora 5%, a w pozostalych ida leb w leb ;) Spokoj na jakies 2-3 lata na luzie podejrzewam, a wtedy zmiana na juz ugruntowane, sprawdzone, przetestowane, poprawione i bedace od jakiegos czasu na runku intele 7nm ;)

Link to post
Share on other sites

Postaraj się jak najdłużej pozostać na bieżącej platformie, 4c/8t powinnno wystarczyć na 60fps i do tej grafiki. Przeskocz na nową jak już wejdzie ddr5 xP Procki obu firm są już bardzo blisko siebie. Z ddr5 i wysoką konkurencją, platformy powinny już pozwalać na upgrade do 3generacji przynajmniej. Bo teraz amd kończy swoją am4, a Intel zostanie jeszcze jeden rodzaj procków-ale bez szału bo 14nm, a później leci zupełnie nowy socket 1700.

Link to post
Share on other sites

Zygarek... masz racje... kuźwa kilka procent i7 wolniejszy od 10700k a tańszy o 350ziko. Wybor prosty w takim razie

 

Jak jestes ze stolicy, to koles z targowka na allegro puszcza nieuzywany z gwarancja do 6.2022 za 1150, potargujesz sie to moze i za 1000 pusci. Odbior osobisty, zero ryzyka. Pudelko ponoc fabrycznie zaplombowane... 

:rotfl: :rotfl: :rotfl: Intel jak za 2-3 lata wypuści swoje pierwsze 7nm to już będzie sukces

 

Luty-Marzec przyszlego roku. 100%

Link to post
Share on other sites

Kojarze z dipu stocku intela, że chodziło o bardziej late 2022 xP Przesunięto o rok premierę, a nie o 3miesiące. Co jak co ale to ich raport kwartalny i gdyby mogli w 100% powiedzieć, że obsuwa jest o <6miesięcy to pisali by o 6mies a nie o roku... Czyli w najlepszym wypadku 6-12miechów od late 2021. Kupiłem akcje Intela wówczas, więc śledzę sprawę xP

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Przez natlok danych powalilo mi sie z 10nm ;) 7 rzeczywiscie najwczesniej za jakies 2 lata ;(


Mając 1660 super - nie warto. Wymieniając na 2070 Super lub lepszy, albo kartę od AMD, która ma większy narzut na procesor, warto.

 

Tak, tak... Nie warto miec ogolnie ze 3 razy szybszego komputera pozbywajac sie 7 letniej technologii... Ale oczyyywiscie. 

 

Sam sie przesiadalem dokladnie rok temu z i5-4690K na i5-9600K i ogolne dzialanie komputera, gier itp to jak przesiadka z syrenki w lamborgini. Ogolna wydajnosc jest nieporownywalnie wieksza, co jest zasluga nie tylko CPU oczywiscie.

Link to post
Share on other sites

Przez natlok danych powalilo mi sie z 10nm ;) 7 rzeczywiscie najwczesniej za jakies 2 lata ;(

 

Tak, tak... Nie warto miec ogolnie ze 3 razy szybszego komputera pozbywajac sie 7 letniej technologii... Ale oczyyywiscie. 

 

Sam sie przesiadalem dokladnie rok temu z i5-4690K na i5-9600K i ogolne dzialanie komputera, gier itp to jak przesiadka z syrenki w lamborgini. Ogolna wydajnosc jest nieporownywalnie wieksza, co jest zasluga nie tylko CPU oczywiscie.

Mając 4 gołe rdzenie oczywiście radziłbym zmieniać na coś więcej, ale mając niegdyś bardzo dobry 4/8 (aktualnie gry bardzo dobrze na takich latają) + umówmy się dość słabą kartę graficzną to niewiele się tu odczuje. Kilka fps może się zyska w grach. Żadnego szybszego działania PC nie będzie. DO tego przydałby się SSD ewentualnie, lub jakby ktoś miał to 16gb ram zamiast 8, choć niektórzy i na 4 siedzieli :)

Gdzie niby zauważyłeś taką różnicę w wydajności? W przeglądaniu internetu, że niby 30 sekund szybciej karta się otwiera? :) Czy w wypakowywaniu plików RAR? Ja nawet tego nie widzę, bo to sekundy. No i sam mówisz nie tylko zasługa procka, tony innych podzespołów. Sam procesor ma niewielki wpływ na wydajność przy takiej karcie. Nie wiem co tam innego jeszcze robisz, że odczułeś aż taką przesiadkę jak na lamborgini.

 

Na co Ci ta technologia? Co o niej wiesz? :) czysta propaganda :)

 

Mówię to też jako praktyk, bo ja jeszcze kilka lat temu siedziałem na 4770K, teraz mam Ryzena 3600. Ja różnicy nie widzę w użytkowaniu komputera. Chodził szybko i chodzi nadal szybko. Jedynie w grach doszło kilka, może niekiedy kilkanaście fps przy 1070Ti. Przy 1060 GTX różnicy ZERO. Same wymagania Windowsa nie są wielkie by to nie hulało. Miałem też Ryzena 3100, 1600, ile ja nie miałem procków, bo lubię sobie sprawdzać. I naprawdę różnic w codziennym użytkowaniu null.

 

No ale może jak robisz coś profesjonalnego i tam widać, może streamujesz, nie wiem... choć i tak masz 9600K, wątków malutko, więc i tak baciszki choćby od 2700X :D Wszystko zależy od zastosowań. W samym windowsie to placebo, nic poza tym

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Ciężkie pytanie. Sam jeszcze parę dni temu jechałem na 3770K i zmieniając na 10700K to jest przepaść. Mam na nim chłodzenie Alpenfohn Brocken 3 White Edition i w grach max temp 60 stopnia. Wiec mi sie sztuka trafiła dobra, zwłaszcza ze będę procka i kartę wodował jak tylko doczekam się na aqua computer ULTITUBE D5 100 PRO reservoir with D5 NEXT pump. Ja wybrałem tego porcka bo nie chce mieć zjawiska ”wąskie gardło” do grafiki 3080(jak tez sie doczekam kiedyś tam) pod rozdzialke 2K a może jak fundusze pozwolą to na 4K. Natomiast jak Ty chcesz zostać na Full HD, to 9700K Ci wystarczy.

Link to post
Share on other sites

...Mówię to też jako praktyk, bo ja jeszcze kilka lat temu siedziałem na 4770K, teraz mam Ryzena 3600. Ja różnicy nie widzę w użytkowaniu komputera. Chodził szybko i chodzi nadal szybko. Jedynie w grach doszło kilka fps. Same wymagania Windowsa nie są wielkie by to hulało. No ale może jak robisz coś profesjonalnego, nie wiem...

 

Wiesz, ja pamietam jak dzis w jakim bylem szoku, jak mi sie programy, www i takie tam zamiast uruchamiac w sekunde, dwie i czasami wiecej, zaczely sie uruchamiac w ulamku sekundy...  Strony www zaczely sie pojawiac od razu, wczesniej "sie wgrywaly", nie wiem, moze to zasluga lepszej karty sieciowej na plycie tylko, a moze jednak lepszej ogolnej wydajnosci komputera. Kazdy ma inne oczekiwania i odczucia.

Link to post
Share on other sites

Niektórzy mają syf w systemie, czy inne rzeczy, które powodują słabe działanie komputera. Czy właśnie może dysk HDD, a potem nastąpiła wymiana na SDD. Albo mało ram, albo wolny ram, który daje troszkę, ale coś tam też daje. Tu nie chodzi o odczucia, a FAKTY, czyli coś co da się zmierzyć. Fakty są takie, że na tak samo niezasyfionym nowo postawionym systemie na 4790K nie odczuje się żadnej różnic we wczytywaniu stron, bo i na tym i na tamtym procku chodzi to szybko.

I u mnie na ryzenie 3600 zdarzy się jak mam syf, czy przepełniony cache, że strony wbijają kilka sekund, a na starym Phenomie gdy system był czysty wchodziły w sekundę. I co, to znaczy że Phenom był lepszy? :) czynnikow jest naprawdę dużo, a odczucia to odczucia. Niektórzy się zawsze podniecają nowym zakupem i nawet jak chodzi tak samo, to i tak są podjarani że jest lepiej, bo na pudełku napisano "NOWE TECHNOLOGIE, CZTERY GIGA"!

 

Mierzmy rzeczy, a nie rzucajmy odczuciami. Powtórzę więc, w grach, czy profesjonalnych zastosowaniach, jakieś używanie programów graficznych, kompilowanie filmów, to tak, tutaj technologia się przydaje. Ale w codziennym użytkowaniu zwykłego usera różnice nie są znaczące. Zresztą w grach też może nie być różnic jak się ma za słabą grafikę i taką jest 1660S, grafa o wydajności 1070 gtx, idealnie pracująca z prockami 4/8 "dawnych czasów" czyli 4770, 4790, 7700K to już nie wspominam bo w grach do dziś jest git.

No i Ty pamiętajmy miałeś gołe 4 rdzenie, a on ma 8 wątków i to działa dobrze, nawet w porównaniu do nowszych 6/6.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...