Skocz do zawartości

Problem z wykorzystaniem gpu i jego taktowaniem


Recommended Posts

Niedawno kupiłem komputer i zauważyłem problem, którego wcześniej nie miałem. Moja karta po biosie jest taktowana na 1750 MHz ale gdy gram w GTA taktowanie spada nawet do 1300 MHz, czasami do 1500 MHz, różnie. Wydaję mi się że karta nie wykorzystuje swojego potencjału przez co fps nie są takie jakie powinny, nic nie robiłem z prockiem i kartą oprócz biosu. Gdy patrzę na benchmarki w internecie ludzie nie mają takiego problemu i chyba mają lepsze wyniki w fps jeżeli chodzi o GTA V, gdy porównuje wyniki np. w cs go do tych co są w internecie wszystko jest git. Boję się, że może coś uszkodziłem lecz nie wydaje mi sie. Myślałem też, że może to być wina RAMU ponieważ mam go 8GB. Jeżeli jest ktoś kto mógłby mi odpowiedzieć lub ma taki sam problem to prosze o odpowiedź. Dzięki

 

 

Specyfikacja:

Karta graficzna: RX 5600 XT SAPPHIRE PULSE 6GB GDDR4

Procesor: AMD Ryzen 5 2600X, 3.6Ghz

RAM: Patriot Viper 4 DDR4 8GB 3000Mhz CL16 (2x4)

Dysk: SSD GoodRam CX400 256 GB 2.5 SATA III

Płyta główna: GIGABYTE B450M DS3H

Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 600W

Obudowa: SilentiumPc Signum SG1 TG Pure Black

Link to post
Share on other sites

Niedawno kupiłem komputer i zauważyłem problem, którego wcześniej nie miałem. Moja karta po biosie jest taktowana na 1750 MHz ale gdy gram w GTA taktowanie spada nawet do 1300 MHz, czasami do 1500 MHz, różnie. Wydaję mi się że karta nie wykorzystuje swojego potencjału przez co fps nie są takie jakie powinny, nic nie robiłem z prockiem i kartą oprócz biosu. Gdy patrzę na benchmarki w internecie ludzie nie mają takiego problemu i chyba mają lepsze wyniki w fps jeżeli chodzi o GTA V, gdy porównuje wyniki np. w cs go do tych co są w internecie wszystko jest git. Boję się, że może coś uszkodziłem lecz nie wydaje mi sie. Myślałem też, że może to być wina RAMU ponieważ mam go 8GB. Jeżeli jest ktoś kto mógłby mi odpowiedzieć lub ma taki sam problem to prosze o odpowiedź. Dzięki

 

 

Specyfikacja:

Karta graficzna: RX 5600 XT SAPPHIRE PULSE 6GB GDDR4

Procesor: AMD Ryzen 5 2600X, 3.6Ghz

RAM: Patriot Viper 4 DDR4 8GB 3000Mhz CL16 (2x4)

Dysk: SSD GoodRam CX400 256 GB 2.5 SATA III

Płyta główna: GIGABYTE B450M DS3H

Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 600W

Obudowa: SilentiumPc Signum SG1 TG Pure Black

Jeśli na 60Hz monitorze włączysz programowy "v-ysnc" bądź sprzętowy "FreeSync" (jeśli monitor obsługuje) to karta będzie starała się generować do 60FPS, jeśli ogarnie owe 60FPS przy obciążeniu np.50-70% czyli w mniej wymagających scenach w grze i/lub w mniej wymagających grach, to obniży sobie tymczasowo zegary.

Mniejszy pobór energii, chłodniej, ciszej. A gdy scena w grze zrobi się "gorąca" (jednocześnie wiele obiektów, efektów itd) to podniesie zegar żeby pomimo większej ilości obliczeń wyrobić docelowe 60 klatek na sekundę.

 

Mój 5600XT w moich ulubionych tytułach rzadko rozpędza się do szczytowego zegara 1750MHz, tym lepiej bo oznacza że karta ma jeszcze zapas wydajności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wina procesora i ramu. Miałbyś Ryśka 3300X, 3500 czy 3600 + ramy na 3600 albo 3800cl16, to by Ci latał wiecznie na 100% użycia. Taki urok kart AMD, że mają na tyle duży narzut na procesor że się trochę duszą ze słabszymi procesorami.

No bez przesady, pomiędzy R5 2600X a R5 3600 jest jedynie 12-15% różnicy wydajności w grach. A legendarny duży narzut Radeonów na CPU skończył się dawno temu, gdzieś ~ rok po premierze Windows10.

 

P.S.

De-facto narzut ówczesnego drivera-a AMD na CPU był mniejszy niż u nvidii, tyle że rozłożony na mniej wątków CPU dlatego wówczas sterownik preferował procesory z mocnym pojedynczym wątkiem.

Link to post
Share on other sites

jak grasz w 1080p to przy r5 2600x możesz mieć w niektórych grach (tych bardziej procesorowych) nudzenie sie karty

druga sprawa patrzy czy nie masz włączonego vsync (synchronizacja pionowa) to wtey też karta sie nudzi

no i po trzecie, sprawdź te ramy, bo jak ci się na 2133 ustawiły to tak jakbyś miał ręczny zaciągnięty i karta też może przez to "odpoczywać"

ja gram co prawda w 1440p , ale karta non stop na 99% zapindala, często nawet poniżej 60fps, jak wymagające gry ;)

Link to post
Share on other sites

Jeszcze jest coś takiego jak frame limiter(radeon chill) w sterownikach AMD, ale musiałbyś to włączyć sam(lub użyć skrótu klawiaturowego, np. przypadkowo).

 

Co do proca, bez przesady, potrafi ogarnąć grafikę na poziomie 1070ti/1080 w 1080p.

 

Najprawdopodobniej chodzi o vsync, freesync czy inny limiter w grze.

Link to post
Share on other sites

No bez przesady, pomiędzy R5 2600X a R5 3600 jest jedynie 12-15% różnicy wydajności w grach. A legendarny duży narzut Radeonów na CPU skończył się dawno temu, gdzieś ~ rok po premierze Windows10.

 

P.S.

De-facto narzut ówczesnego drivera-a AMD na CPU był mniejszy niż u nvidii, tyle że rozłożony na mniej wątków CPU dlatego wówczas sterownik preferował procesory z mocnym pojedynczym wątkiem.

Niestety nie masz bladego pojęcia o czym mówisz. Ten narzut jest nadal, choć mniejszy, ale nadal. Stare Ryzeny nie potrafią utrzymać wysokiego minimalnego fps, 0.1 i 0.01% lows. Miałem te karty z takimi procesorami, tona ludzi na to narzeka, więc tak, to istnieje. Dla przykładu Asasyn Origins. 5700XT potrafił wypluć wynik jak 1070 GTX, bo latał na 60% użycia. Mam chyba nawet gdzieś film z tego testu, jakieś 10 fps za mało. Podobnie Far Cry Primal, użycie z 75%, a potem wynik może jak 1070Ti. Z Ryzenem 3600 kilkadziesiąt fps więcej jeśli chodzi o fps maksymalny. Z resztą średni też z 20.

 

"dlatego wówczas sterownik preferował procesory z mocnym pojedynczym wątkiem."

 

To jest nadal, dlatego właśnie Zen 2 (jak Ryzen 3600) potrafi ogarnąć lepsze karty AMD.

 

Dziwnym trafem sam nie używasz starego Ryzena... wiedziałbyś jak to jest :)

 

Jeszcze jest coś takiego jak frame limiter(radeon chill) w sterownikach AMD, ale musiałbyś to włączyć sam(lub użyć skrótu klawiaturowego, np. przypadkowo).

 

Co do proca, bez przesady, potrafi ogarnąć grafikę na poziomie 1070ti/1080 w 1080p.

 

Najprawdopodobniej chodzi o vsync, freesync czy inny limiter w grze.

Owszem, 1070Ti ogarnia (choć też nie w pełni bo strata do Ryzena 3600 to czasem po 10 fps), ale odpowiednika AMD już nie. Wiem co mówię, miałem i mam.

 

Proszę bardzo, badziewne fps, niskie użycie gpu z najlepszym ryzenem serii 2xxx + rx 5700

 

 

 

 

W takim far cry fps minimalny 71, gdy na Ryzenie 3600 89!

 

W origins 68 fps. Teraz na 1070Ti mam 74 fps :) 5700 miałaby być lepszą kartą od 1070Ti ,powinna być, a tu wyniki tragikomiczne. I to z ramami 3600mhz robiłem, a tona ludzi nadal ma 3000, więc jeszcze kilka fps w dół. Te karty przez to działają na pół gwizdka, strata pieniędzy. Trzeba dobierać procka, ram i kartę, nic nie da oszczędność na jednym.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Boze, ale Wy czasami bzdury wypisujecie, jaki za slaby procek?? W testach ponizej w zadnej grze obciazenie proca nie przekracza 70%, a w wypadku GTAV nie przekracza 30%! Wiec jaki za slaby procek, jakby byl za slaby to by mial 100% obciazenia bez przerwy. I podobnie jak u autora tematu w wielu grach ani CPU, ani GPU nie leca pelnym obciazeniem.

 

 

 

 

Dla porownania testy na R 5 3600, taktowanie 5600xt rowniez sobie plywa...

 

 

Reasumujac... AMD tak ma po prostu? ;)

 

Na koniec macie jeszecze testy z 9 3900X+5700XT i zwroccie uwage na GTAV...  Taktowanie GPU sklacze jak paralityk od 1200 do 1950Mhz. 

 

Edytowane przez zygarek
Link to post
Share on other sites

Procesor może być obciążony na 10% a nadal być za słaby. Daj tam jakiegoś starego Phenoma czy FXa z wieloma rdzeniami. Obciążenie naprawdę nie jest całkowitym wyznacznikiem wydajności procka. Jest szczątkowym.

 

Dużo ważniejsze jest użycie GPU, które podaje czy procek z pamięciami (!) doganiają.

 

Spójrz że na teście z Ryzenem 2600 użycie GPU leci często na jakieś 70%. Na moich filmach też to widać, bo procek się dławi mimo dużej ilości rdzeni.

I to jest dobrany zestawik. 3300X/3500X to minimum do 5600XT by go wykorzystywał.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

I to jest dobrany zestawik. 3300X/3500X to minimum do 5600XT by go wykorzystywał.

 

Wrzucilem tam wyzej film z 3900X, w 5 grach z 11 GPU zasadniczo nie przekracza 80% uzycia. Uparcie bede twierdzil, ze CPU nie ma tu znaczenia. Na moim kompie tez jest wiele gier gdzie na benchmarkach uzycie GPU sie waha jakos tak 60-70%, CPU 40-50% i wiecej nie chce isc i co, i5-9600K tez jest za slabe do 2070super? :P 

Link to post
Share on other sites

No kto wie, jak z ramem 2133mhz w single channel, a sam procek niekręcony to moze byc za słabe. A gdzie niby masz te 60% użycia? Czy to jakaś wymagająca gra w stylu Metro czy coś słabego? Czy jest tak w większej ilości gier? Zrobisz film albo screena?

Ja bym może inaczej twierdził gdybym sam nie miał w rękach nowych kart od AMD ze starym Ryzenem. No niestety te filmy wyżej są moje i to jest praktyka. Jeśli RX 5700 osiąga tylko 68 fps w AC Origins, a 1070Ti 74 to wiedz, że coś się dzieje. Dopiero na Ryzenie 3600 + 5700 dolatuje do 80 fps i to jest normalny wynik. 12 fps straty to bardzo wielka przepaść. No i karta musi chodzić na 95% minimum, by mówić że jest w pełni wykorzystywana. Nie liczę tu np Fortnite gdzie jest 300 fps w full hd, bo taka karta to overkill i tam latanie na 70% nie robi różnicy. Ale jak kręci się to w okolicach 60-70 fps to tu musi na 95% minimum latać

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

tak ciężko zrozumieć , ze jak gpu nie chodzi na 100% to procesor nie domaga? i wcale nie musi chodzić na 100% - to gpu ma zapie...lać na 100% chyba, ze gramy z jakimis blokadami fps czy synchro włączonym

co to za herezje Pana zygarka, że jak mu gpu nie chodzi na 100% to procesor wcale nie za słaby - w takim przypadku tylko jedno pisze sie na usta - zje..na gra pod względem optymalizacji i tyle w temacie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...