Skocz do zawartości

Ogromny throttling na hp elite 1012 g1


Recommended Posts

Witam, jestem posiadaczem od roku laptopa 2w1 HP Elite x2 1012 g1, który ma dosyć spory problem, otóż gdy testuję go przy pomocy programu AIDA 64 Extreme, czy za pomocą userbenchmark, zegary procesora spadają do 1.2 GHz. Temperatury są w normie, osiągają wtedy max 48 stopni, spadek zegarów jest niemalże natychmiastowy. Trochę pogrzebałem w programie throttlestop i udało mi się odblokować zegary na pewien czas, nawet wtedy nie dochodziło do throttlingu spowodowanego temperaturami. 

Przed odblokowaniem tych zegarów, zauważyłem, że w programie w zakładce Limits, prócz czerwonego napisu POWER obok, na czerwono paliło się EDP OTHER w zakładce RING, jak i również EDP OTHER w zakładce CORE. 

Czy da się to jakoś przestawić, gdyż od pewnego czasu wymagam od tego sprzętu maksimum mocy

Link do userbenchmark przed odblokowaniem: https://www.userbenchmark.com/UserRun/34284922

Link do userbenchmark po odblokowaniu: https://www.userbenchmark.com/UserRun/34284759

 

Link to post
Share on other sites

Według userbenchmark procesor wypadł w testach powyżej oczekiwań, zbyt wiele nie możesz już zrobić. Tu jest pewna wskazówka, warto spróbować:

CPU throttled at 80% by Windows. Ensure maximum processor state is set to 100% via Settings > System > Power & sleep > Additional power settings > Change plan settings > Change advanced power settings > Processor power management > Maximum processor state.

 

 

od pewnego czasu wymagam od tego sprzętu maksimum mocy

Więc następnym razem zakup sprzęt który ci tej mocy dostarczy. Z TDP na poziomie 4,5W ten procesor jest nastawiony wybitnie na energooszczędność i długi czas pracy na baterii a nie na wydajność. Bazowe taktowanie 1,2ghz to potwierdza.
 

Link to post
Share on other sites

Według userbenchmark procesor wypadł w testach powyżej oczekiwań, zbyt wiele nie możesz już zrobić. Tu jest pewna wskazówka, warto spróbować:

CPU throttled at 80% by Windows. Ensure maximum processor state is set to 100% via Settings > System > Power & sleep > Additional power settings > Change plan settings > Change advanced power settings > Processor power management > Maximum processor state.

Więc następnym razem zakup sprzęt który ci tej mocy dostarczy. Z TDP na poziomie 4,5W ten procesor jest nastawiony wybitnie na energooszczędność i długi czas pracy na baterii a nie na wydajność. Bazowe taktowanie 1,2ghz to potwierdza.

 

W ustawieniach, ustawione jest na 100%

Dodałem  "Od tego sprzętu" nie bez powodu, mam u siebie urządzenia dysponujące większą mocą, jednak ze względu na wyjątkową mobilność urządzenia staram się uzyskać moc, jaką taki sprzęt powinien mieć. 

A powyżej oczekiwań wypadł po uruchomieniu throttlestop, bez niego jest znacznie gorzej, co widać w wynikach RAMu i procesora, gdzie jest on bliżej dolnej granicy. Spora część tego samego urządzenia ma wyniki znacznie wyższe, niż moje urządzenie, bez żadnych problemów tego typu

Link to post
Share on other sites

 

 

mam u siebie urządzenia dysponujące większą mocą, jednak ze względu na wyjątkową mobilność urządzenia staram się uzyskać moc, jaką taki sprzęt powinien mieć.

No to niestety tak nie ma, albo jedno albo drugie. Napisz jeszcze jakich zmian dokonałeś w throttlestopie albo wrzuć screeny, jeśli się da to obniż napięcie i zwiększ power limity.

Link to post
Share on other sites

Sprawdź w BIOSie czy masz następujące opcje i je zaznacz:

  • Deep sleep ON - bez tego ograniczone są niektóre funkcje procesora
  • Boost Converter - jeśli jest wyłączone, to może ograniczać mnożniki turbo
  • Enable Turbo Boost on DC - zezwala na użycie Turbo przy zasilaniu bateriami, ale czasem ma wpływ też na zasilanie AC.

Przed wykonaniem tych czynności sprawdź, czy masz najnowszy BIOS, bo w wielu HPekach znajdują się tam znaczące poprawki. Ta sama zasada dotyczy sterowników, szczególnie tych Intela do procesora/płyty. Czasami ich brak mocno ogranicza czas działania Turbo.

Jeżeli nie masz tego laptopa od nowości, to sprawdź, czy masz oryginalny zasilacz i przed testami naładuj aku do pełna.

Link to post
Share on other sites

Sprawdź w BIOSie czy masz następujące opcje i je zaznacz:

  • Deep sleep ON - bez tego ograniczone są niektóre funkcje procesora
  • Boost Converter - jeśli jest wyłączone, to może ograniczać mnożniki turbo
  • Enable Turbo Boost on DC - zezwala na użycie Turbo przy zasilaniu bateriami, ale czasem ma wpływ też na zasilanie AC.

Przed wykonaniem tych czynności sprawdź, czy masz najnowszy BIOS, bo w wielu HPekach znajdują się tam znaczące poprawki. Ta sama zasada dotyczy sterowników, szczególnie tych Intela do procesora/płyty. Czasami ich brak mocno ogranicza czas działania Turbo.

Jeżeli nie masz tego laptopa od nowości, to sprawdź, czy masz oryginalny zasilacz i przed testami naładuj aku do pełna.

Bios najnowszy, natomiast spośród tych opcji, miałem w biosie tylko dwie pierwsze, już były włączone, także nie tu jest problem. Pobrałem program intel xtu, po wyłączeniu short power turbo boost i zmianie turbo boost power max z 3.5W na 15W, wynik jest znacznie lepszy, najprawdopodobniej turbo boost jest skręcony do 3.5W przez co ogranicza zegary do 1.2GHz. Tylko teraz co można zrobić, by dało się jakoś te zegary utrzymać w nieco lepszy sposób, niż poprzez włączanie intel XTU czy throttlestop za każdym włączeniem komputera  :(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...