Skocz do zawartości

Recommended Posts

1.Konfiguracja komputera: 

mobo Asrock x470 Master Sli

zasilacz Corsair CX650 650W 80 Plus Bronze

procesor Ryzen 7 2700

ram GSKILL Aegis 3000mhz 2x8GB

karta graficzna GeForce 1060 6GB

2.System operacyjny: 

Windows 10 Home 64-bit

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: 

Dodanie dwóch kości ram (taki sam model jak te, które już były)

4.Używany program antywirusowy:

Zdrowy rozsądek

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu:

Sprawdzenie pamięci programem Memtest

6.Informacje dodatkowe: 

Przedwczoraj dokupiłem 2x8GB ram i zainstalowałem je na płycie głównej. W BIOSie niczego nie zmieniałem, żadne XMP, wszystko na auto. System normalnie pokazuje, że jest 32GB. Po jakimś czasie zacząłem dostawać najróżniejsze BSODy, nie będę tu wymieniał bo chyba wszystkie możliwe. Ewidentnie to musi być coś związanego z pamięciami, ponieważ wcześniej żadnych problemow z komputerem nie było. Doszło do tego, ze z wlozonymi wszystkimi kościami, komputer czasem nie chce się uruchomić. Po wyciągnięciu nowych kości, wszystko działa jak należy. Problem jest taki, ze Memtest wywala błędy tylko podczas testowania z założonymi wszystkimi kościami, testując każda pojedynczo nie pokazuje żadnych błędów :/

Zwracam się z szanowna prośba o pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Powiem Ci szczerze, ze nawet nie wiem na ile mhz były wcześniej, bo bardziej zależy mi na ilości GB niż szybkości. Jeśli wierzyć xkomowi to tak, są to takie same pamięci. Natomiast CPUid pokazuje, ze tamte starsze są wyprodukowane przez Hynixa, a te co teraz dokupiłem przez Samsunga. Nie wiem czy to może mieć jakies znaczenie...

Link to post
Share on other sites

 

 

bo bardziej zależy mi na ilości GB niż szybkości

W przypadku ryzena tracisz bardzo dużo nie włączając XMP. Mówię tu o około 15% wydajności jeśli o np. gry chodzi 

 

 

Natomiast CPUid pokazuje, ze tamte starsze są wyprodukowane przez Hynixa, a te co teraz dokupiłem przez Samsunga. Nie wiem czy to może mieć jakies znaczenie...

Ma to olbrzymie znaczenie, tym bardziej że płyta główna widocznie nie potrafi dobrać wspólnych, stabilnych timingów. Opcje są dwie:

1. Zwrot nowych ramów, sprzedaż starych i zakup 2x16 tak jak już pisałem

2. Odczytanie profili XMP dla wszystkich kostek (np. w uefi albo w taiphoon burnerze) i ręczne ustawianie WSZYSTKICH timingów. Przy czym trzeba pamiętać że przy 4 modułach na zen+ może być konieczne poluzowanie fabrycznych ustawień.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za radę :D chyba tak zrobię właśnie jak mówisz. Timingi i inne takie to już nie moj poziom wtajemniczenia...Teraz jeszcze zauważyłem coś ciekawego jak wróciłem do starego ustawienia 2x8, mianowicie to jedyne ustawienie kiedy jak wchodzę w menedżera zadań/pamięć to pokazuje mi szybkość (2133) użyte gniazda itd. Przy trzech lub czterech kościach w ogole tych informacji nie ma

Link to post
Share on other sites

Tak do smiechu moge tu napisac, ze mam w kompie 2x8 Adata 3200Mhz + 2x8 Patriot 3733Mhz, obydwie pary sa na hynixach, jako ciekawostka Adata bazowe taktowanie ma 1333Mhz, a Patriot mimo ze to sa 3733, maja 1066Mhz hehe. A najlepsze, ze komplet chodzi w dualu na 3733Mhz z 18-20-20-41 i napieciem 1.33 ;)

Edytowane przez zygarek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...