Skocz do zawartości

zestaw pod 5900X


Recommended Posts

Cześć, 

 

Chciałbym prosić o propozycje pod nadchodzący procesor (chce go kupić zaraz po premierze) moje założenia: 

 

- jaka płyta główna przede wszystkim
- chłodzenie wodne,

- RAM (zakładam 32 gb ale może na początek 16 gb z możliwością rozbudowy) 

- jaki SSD M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 do tego ? 


- obecnie 1080Ti, ale po premierze zmieniam na 3080 20 GB
- planuje zakup monitora 4k 

Chciałbym się zmieścić w 7k brutto za pierwsze 4 pozycje :) 
 

Edytowane przez Emisariusz_
Link to post
Share on other sites

Ile dysków m.2 planujesz podpiąć? Jakie zastosowanie komputera?

 

Poza tym - masz osobny temat z zestawami komputerowymi.

Dyski: myślę, że max 2 PCI - na początek oczywiście 1/1TB

Zastosowanie: Granie + streaming 

 

Moją główną bolączką jest wybór płyty głównej dlatego w tym temacie go wrzuciłem

Link to post
Share on other sites

Chcesz podpiąć DWA dyski NVMe pod PCIe zamiast pod m.2 oraz grafikę jeszcze puścić? Jeżeli tak to nie ta platforma (za mało linii pci)

 

Jeżeli m.2 to:

Msi X570 Tomahawk (1000)

Patriot Viper Steel 4400/19 (550)

Adata XPG SX8200 PRO 1TB (550)

 

Zostaje Ci prawie 5000 na LC.

Link to post
Share on other sites

Chcesz podpiąć DWA dyski NVMe pod PCIe zamiast pod m.2 oraz grafikę jeszcze puścić? Jeżeli tak to nie ta platforma (za mało linii pci)

 

Jeżeli m.2 to:

Msi X570 Tomahawk (1000)

Patriot Viper Steel 4400/19 (550)

Adata XPG SX8200 PRO 1TB (550)

 

Zostaje Ci prawie 5000 na LC.

Płyta zaklepana

Ramy - spodziewałem się, że 2x drożej będzie - to może od razu wrzucę 32gb 

Dysk - tak samo spodziewałem się 2x drożej więc też pewnie dwa wejdą 

 

Dziękuje za pomoc

Link to post
Share on other sites

W takim razie proponowałbym zastanowić się nad 2x16GB 4000/19, np te:

 

https://www.krsystem.pl/g.skill_trident_z_pamiec_ddr4_32gb_2x16gb_4000mhz_cl19_1.35v_x-item-61185.html

 

Analogicznie, jeżeli tych dwóch dysków nie chcesz puścić w RAID 0 (nie zależy Ci bardzo na prędkościach) to poszedłbym od razu w pojedynczy dysk 2TB.

 

https://proline.pl/adata-ssd-xpg-sx8200-pro-2tb-m-2-nvme-2280-asx8200pnp-2tt-c-p1378078

 

Przykładowy dysk, bo nie siedzę aż tak bardzo w temacie - warto zadać pytanie może o ciekawsze opcje w odpowiednim dziale ;)

Link to post
Share on other sites

Co do Ramu to zastanowiłbym się czy nie lepiej zostawić 500zł w kieszeni, i wybrał coś takiego 2x16 32 3600cl16, dla Ryzenów poprzedniej generacji i dla gier dobre ramki 3600mhz cl 16 to złoty środek między ceną i wydajnością:

https://proline.pl/pamiec-g-skill-ripjawsv-ddr4-32gb-2x16gb-3600mhz-cl16-xmp2-f4-3600c16d-32gvkc-p1391631

Link to post
Share on other sites

Co do Ramu to zastanowiłbym się czy nie lepiej zostawić 500zł w kieszeni, i wybrał coś takiego 2x16 32 3600cl16, dla Ryzenów poprzedniej generacji i dla gier dobre ramki 3600mhz cl 16 to złoty środek między ceną i wydajnością:

https://proline.pl/pamiec-g-skill-ripjawsv-ddr4-32gb-2x16gb-3600mhz-cl16-xmp2-f4-3600c16d-32gvkc-p1391631

Poczekaj z polecaniem ramu do premiery nowych ryzenów. To co teraz robisz to wróżenie z fusów, w dodatku mało profesjonalne z twojej strony.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Co jest złego w oszczędzeniu 500zl, nawet jak kontroler pamięci będzie lepszy to przy planowanym zakupie monitora 4k to i tak karta będzie tu głównym graczem, kolega i tak napisał że poczeka na testy, ja mu zasugerowałem żeby rozważył tańsza alternatywę.

Link to post
Share on other sites

Co jest złego w oszczędzeniu 500zl, nawet jak kontroler pamięci będzie lepszy to przy planowanym zakupie monitora 4k to i tak karta będzie tu głównym graczem, kolega i tak napisał że poczeka na testy, ja mu zasugerowałem żeby rozważył tańsza alternatywę.

Obecnie lepsze efekty uzyskuje się montując porządne ramy niż przy oc procka. Skoro gość myśli nad 3080 to stać go na lepszy ram.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze ramy mają dalej tanieć. Po drugie strix wcale jakoś tak nie jest super w stosunku do tufa (mało opłacalny biznes walić kasę w strixa). Po trzecie są mało dostępne, drogie, problematyczne i możliwe refreshe w tscm.

Edytowane przez Alcedo1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poczekaj z polecaniem ramu do premiery nowych ryzenów. To co teraz robisz to wróżenie z fusów, w dodatku mało profesjonalne z twojej strony.

Te konkretne pamięci pięknie schodzą w dół z Timingami jeżeli zejdziesz z częstotliwością więc nawet jeśli kontroler w Vermeer zostanie stary, to spokojnie puści je na 3800/16 (a różnica w cenie jest śmieszna już na chwilę obecną).

 

Ale masz rację, muszę chyba przyhamować swój hype Train, bo pewnych info brak, a testy zweryfikują wszystko już nie długo.

Link to post
Share on other sites

Chodziło o to że więcej da lepsza karta w 4k niz pamięci 4000cl19 kontra 3600cl16, co do Strixa to zajrzyj na temat o Ampere i zapytaj czy warta jest dopłata co do tufa:)

Moim osobistym zdaniem na chwilę obecną nowe rtx-y to nieporozumienie (pod wieloma względami). Lepiej przeczekać i zobaczyć co pokarze amd. Sam miałem wymieniać kartę na 3070 (3080 to nie moja liga, szkoda mi kasy bo mało gram), ale poczekam na rozwój wydarzeń.

Edytowane przez Alcedo1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moim osobistym zdaniem na chwilę obecną nowe rtx-y to nieporozumienie (pod wieloma względami). Lepiej przeczekać i zobaczyć co pokarze amd. Sam miałem wymieniać kartę na 3070 (3080 to nie moja liga, szkoda mi kasy bo mało gram), ale poczekam na rozwój wydarzeń.

Nie zamykam się  na Ryzen'y (przed 1080Ti miałem HD7970) jednak patrząc na wydajności  w stosunku do NV  to jednak mocno odstawały w ostatnich latach, ale kartę i tak planuje na przyszły rok więc na pewno będzie w czym wybierać  ;) 

 

Wolę zainwestować raz a porządnie - chciałbym korzystać z RT (bez ograniczeń) i skoro już pozwalają na to podzespoły przeskoczyć z 1440p na 2160p

 

Na razie chce wymienić najstarsze komponenty a takim jest mój 7 letni i5 4690k ;) 

 

Następne zakupy pewnie za kolejne 5-6 lat już na DDR5  

 

Myślę, że wątek będzie kontynuowany po premierze 5 listopada

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Jesteśmy po premierze   więc wracam do tematu :) 

Przeczytałem recenzje posprawdzałem wydajność i nasunął mi się wniosek, że chyba 5800X będzie dla mnie wystarczający. Różnice w wydajności w grach są marginalne. Różnicę w cenie poświęciłbym na rzecz lepszych pamięci  - z tego co widzę  mają istotny wpływ  nadal. 

Prosiłbym o podpowiedź w kwestii pamięci RAM: od razu zrobię 32 gb ;) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...