Skocz do zawartości

Zasilacz 1000W +


Recommended Posts

Witam

 

Powoli chyba zmuszony jestem zacząć rozglądać się za zasilaczem o wspomnianej w temacie mocy - im więcej zapasu tym lepiej.

 

Obecnie w komputerze jak w sygnaturze:

 

I7 9700K @5,0

RTX 3080 z kagańcem na 340W, planuje montaż Asusa Strix a ten potrafi do 450W pochłonąć

2x HDD

3X SSD

7x wentylatory 14cm (4 w budzie, 3 na AIO)

pompka cieczy od AIO

 

Wczoraj dowiedziałem się o potencjalnych problemach w zasilaczach Seasonic Focus + którego mam obecnie a oprócz tego jeżeli kiedyś zmienię procesor to pewnie zasilacz obecny będzie już bliżej limitu. Zastosuje go w innym komputerze o mniejszych zapotrzebowaniach energetycznych (I7 4790K + 1080Ti)

 

Ile trzeba wydać na dobry zasilacz o mocy 1KW lub 1,2KW? Moglibyście coś zaproponować?

 

Może taki by styknął?

 

https://www.x-kom.pl/p/247946-zasilacz-do-komputera-corsair-rm1000i-1000w-80-plus-gold.html

 

Tylko oczywiście niedostępny w XKOM jak zwykle ostatnio. Nic co mnie interesuje nie mają na stanie :(

 

O co chodzi z tym przełączaniem linii 12v między "single" a "multi"?

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Nawet jak da tam 10900K to ten RTX 3080 ma i tak spory zapas przy 850W.

 

https://www.morele.net/zasilacz-fractal-design-ion-860w-fd-psu-ionp-860p-bk-eu-6257011/ za 650zł nie ma nic lepszego o tej mocy.

Wszelkie inne platyny i nawet goldy są droższe o 150-200zł. Także jak jest dostępny nic tylko brać w takiej cenie.

 

Za 500zł tez dobry XPG Core Reactor 850W.

 

Branie tu zasilacza za 1000zł czy więcej to już fanaberie. 

 

Cena fajna, ale szkoda że xkom handluje powietrzem https://www.x-kom.pl/p/513674-zasilacz-do-komputera-super-flower-leadex-ii-1200w-80-plus-gold.html

Link to post
Share on other sites

Corsair HX1000 (CP-9020139-EU) w owocowym sklepie. Radzę się pospieszyć bo została 1 sztuka.

lub

FOCUS GX-1000 80Plus Gold 1000W z proline.

Ostatnio zasilacze o większej mocy są towarem deficytowym.

 

Cytat z forum zagranicznego:

"Here is a known working PSU list for the RTX 3080 and  RTX 3090 from the EVGA Forum for reference.

 

Bequiet Dark Power Pro 1000
Bequiet Dark Power Pro 1200
 
CM MWE 750W Gold
 
Corsair AX 1200
Corsair AX 1000
Corsair AX 850
Corsair HXI 1000
Corsair HXI 850
Corsair HX 850
Corsair RMI 850
Corsair RMI 1000
Corsair RMX 750
Corsair RMX 850
 
EVGA T2 1600
EVGA T2 1000
EVGA G2 1600
EVGA G2 1300
EVGA G2 1000
EVAG G2 850
EVGA P2 1000
EVGA P2 1200
EVGA G3 750
EVGA G3 1000
 
FSP Aurum Pro 850W
 
Phanteks Revolt X 1200
Phanteks Revolt Pro 1000
 
Seasonic Focus Plus PX Plat
Seaonic Focus Platinum 850W
Seasonic Focus Plus FX Gold 850
Seasonic Focus GX 1000
Seasonic Prime Ultra Ti 750W (750TR)
Seasonic Prime Ultra Ti 850
Seasonic Prime Ultra Pl 1000
Seasonic Prime TX 1000
Seasonic XM 1250"

Link to post
Share on other sites

No nie- zasilacza 850w na 860 zmieniac nie bede. Znajdzie sie cos do 1000zl z moca 1Kw?

 

https://www.morele.net/zasilacz-corsair-hx1000-cp-9020139-eu-976269/ lepsze to niż RMI1000W.

 

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-prime-gold-1300w-ssr-1300gd-1724711/ niestety wersja GD, czyli niepoprawiona, ale mocy masz opór

https://www.x-kom.pl/p/540600-zasilacz-do-komputera-be-quiet-straight-power-11-1200w-80-plus-platinum.html

boli raptem 7 lat gwarancji i brak trybu półpasywnego, ale jest i tak cichy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma nic innego, to co niżej to są obecnie najtańsze dobre jednostki o takiej mocy. 850W to obecnie 800zł i drożej.

 

https://www.morele.net/zasilacz-fractal-design-ion-860w-fd-psu-ionp-860p-bk-eu-6257011/ za 650zł nie ma nic lepszego o tej mocy.

Wszelkie inne platyny i nawet goldy są droższe o 150-200zł. Także jak jest dostępny nic tylko brać w takiej cenie.

 

Za 500zł tez dobry XPG Core Reactor 850W.

Link to post
Share on other sites

Chwila, moment, przyznam się szczerze. że ostatnio sobie odpuściłem już śledzenie tematu o Ampere bo połowa tych postów tam to pytania o numer w kolejce - nie mniej, wiem że z focus+ były jakieś problemy - ok. Ale nie chcecie powiedzieć, że teraz to do 3080 PSU z min. rezerwą to 1kW?.... nawet jeśli platforma łyknie skokowo te 500W, to po kiego tam pchać aż taki PSU? chyba że o czymś nie wiem.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zasilacze takiej mocy kupuje się do zestawów z najwydajniejszymi podzespołami po OC. Jak kogoś stać na takie części to i wymiana zasilacza nie będzie problemem kiedy przy nowej generacji trzeba będzie więcej Watów. Także IMO w tym wypadku kupowanie "na zapas" za bardzo sensu nie ma.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chwila, moment, przyznam się szczerze. że ostatnio sobie odpuściłem już śledzenie tematu o Ampere bo połowa tych postów tam to pytania o numer w kolejce - nie mniej, wiem że z focus+ były jakieś problemy - ok. Ale nie chcecie powiedzieć, że teraz to do 3080 PSU z min. rezerwą to 1kW?.... nawet jeśli platforma łyknie skokowo te 500W, to po kiego tam pchać aż taki PSU? chyba że o czymś nie wiem.

 

I7 9700K @ 5,0-5,1 zje około 220W, może kiedyś wymienię na I9 czy może jakiś top z czerwonej stajni a że lubię podkręcać zakładam z 280-300W

Planuje mieć kartę z limitem na 450W

2x HDD - około 70W?

3x SSD - nie wiem z 20?

7x wentylator 140mm

1 x pompka od AIO

Jakis dysk zewnętrzny pod USB czasami

 

.... i już robi się blisko limitu Focusa, biorąc również pod uwagę potencjalne z nim problemy o których się niedawno dowiedziałem decyzja nasunęła się jedna. Zasilacz zawsze lubię mieć z zapasem.

 

850W pójdzie do innego kompa, a na sprzedaż będę miał Seasonica Focus+ 750W Gold już bez wady (z maja 2018). Mam nadzieję że ze 350zł odzyskam :)

 

Właśnie dostałem info z Inpostu że Corsair czeka już w paczkomacie

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Zakładam że z 30W przeciętny HDD potrzebuje'
 

 

Nowe HDD do 10W, (testy sprzed 5 lat).

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3004159.html

 

A obecnie mniej więcej tak:

 

"Druga kwestia to pobór energii i temperatura. Niestety, nie byłem w stanie, nawet z pomocą kolegów z redakcji, w powtarzalny i rzetelny sposób zmierzyć zapotrzebowania na energię samego dysku twardego. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze, współczesne dyski są bardzo oszczędne, dlatego pomiar zapotrzebowania całej platformy nie ma w tym przypadku żadnego sensu. Po drugie, niektóre z urządzeń pobierają energię wyłącznie z linii 12 V, a inne – również 5 V. Po trzecie, skoki natężenia prądu występują w milisekundowych odstępach (zgodnie z rytmem załączania i wyłączania elektromagnesu sterującego ramieniem głowic), a pomiar i uśrednienie tych wartości przekraczają techniczne możliwości dostępnego dla nas sprzętu. Czwarta przyczyna jest najprostsza: zmierzone ogromnym nakładem pracy zapotrzebowanie kilku urządzeń pokazało, że choć różnice między nimi sięgają 30 procent, w wartościach bezwzględnych są to maksymalnie 2 W. Ostatecznie uznaliśmy to za zagadnienie bez praktycznego znaczenia w przypadku komputerów stacjonarnych. W teście dysków laptopowych wrócimy do niego"

 

Ale żeby nie było, nie czepiam się samej koncepcji kupna PSU ze sporym zapasem, natomiast żeby za chwilę nie utarła się teoria o 1kW must have.

Link to post
Share on other sites

Bierz 1000W i nie wymyślaj. Pisałem Ci już wcześniej, że wziąłem z okładem na i 9 10900K, rtx 3090 Asusa, 2 pompy, 3 SSD (mechaników nie mam) i 13 wentyli 14-ek. Kalkulator Ss pokazał mi 850W przy procku 5,2 i kręconej karcie. Niedługo może każą elektrownię stawiać. 

Link to post
Share on other sites

W czym, w Furmarku?

Pobór mocy RTX2080Ti którą miałeś na wykresie wcześniej z i9-10900K też potrafi zaskoczyć - 350-400W, nawet R9 Fury potrafił wypocić ponad 400W w tym syntetyku - myślisz, że ktoś 4 lata temu brał 850W do i7-6700K?

Nawet TPU rekomenduje 800W do RTX3090.

Kolejny rozdział bicia piany, dobieranie zasilacza na podstawie zsumowanych danych z wypalarek, w Furmarku 450W, w Prime95 i9-10900K 300W, dodając "peak" podzespołów, dyski i inne śmieci to nie wiem nawet czy 1000W wam wystarczy.

Już nawet nie wspominam, że to wszystko po wymęczonym OC.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Żeby była jasność tylko w ekstremalnym przypadku bym brał PSU więcej niż 850w .

Problemem Ampere jest to, że one potrafią  skokowo pobierać tyle mocy ile wynosi power limit, a nawet więcej. Większość RTX 3080 po OC z 10900k nawet po OC to pewnie 750w spokojnie wystarcza.

Ale biorąc pod uwagę ekstremalne karty z limitami 450-480w, Asus np zaleca minimum 850w 80 PLUS Gold

Do tego jeśli ma być jeszcze z zapasem na parę lat plus plany poważnego OC to takie 1000w wydaje się już sensownym wyborem i tylko wtedy:)

Link to post
Share on other sites

@@wrobel_krk, wiem że czujesz się jak ptaszek w klatce... nie mniej nie o Ciebie tutaj chodzi... fruń! ;)

 

Złożoność całej imprezy zafundowanej przez nv, zmusza do sprecyzowania definicji max. obciążenia skokowego PSU - żaden z producentów nie wystawił głowy na ścięcie aby sprecyzować ten parametr. - co nie jest dziwnym.

 

Domniemane wady konstrukcyjne seasonica nie mogą być podstawą domniemania zapotrzebowanie na poziomie 1kW.

 

Wyższy aniżeli przeciętnych lotów PSU potrafi odsłużyć skokowy pik znacznie powyżej tabliczki znamionowej, gdzie uśredniony pobór jest dalej dla niego poniżej ~60% w/w. 

 

@@Leminairre, dziękuję Ci za udział w dyskusji, jak zwykle wnosisz wiele. ;)

 

E:literówka

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

To mnie nawróciliście, nawet z i9-10900k po OC powiedzmy z górką w grze max 200w, plus 420w takiego RTX3080 z biosem 450w/480w w grze to i tak wystarczy 750 w zasilacz, jeśli obciążenia skokowe nie powinny być problemem.

 

Tu żeby nie było, nie tylko w Furmarku ale w grze, sama karta  EVGA RTX 3080 FTW3 potrafi zużywać ponad 400w.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...