Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, posiadam aktualnie taki zestaw komputerowy:

 

Intel I5 9600K @ 4.90GHz 

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC (1151)

MSI Ventus RTX 3080 OC 10GB

16GB RAM (2x8) G. Skill 3200MHz CL16

 

Samsung 970 EVO PLUS 1TB

BeQuiet Dark Rock 3 (190W TDP)

Acer Predator XB321HKBMIPHZ (4K, 60Hz, G-Sync)

 

 

 

I zastanawiam się czy jest obecnie sens wymiany procesora na jakiś lepszy? Chodzi mi o wydajność wyłącznie w grach.  Będę grał w rozdzielczości 4K w maksymalnej częstotliwości 60 FPS.

 

Czy zmiana socketu i procesora (do max 1500zł za samo cpu) da mi odczuwalną róznicę w wydajności w najnowszych grach? Chodzi mi tylko o najbliższą przyszłość, sprzęt i tak modernizuję średnio co 12-14 miesięcy. 

Edytowane przez Lexus404
Link to post
Share on other sites

Przy 4k to nie odczujesz praktycznie żadnej różnicy, zwłaszcza że masz ładnie podkręconego procka, w tej rozdziałce na najlepszych ustawieniach to nawet i3-10100/ i7-4770k daje radę:

 

https://www.tomshardware.com/features/nvidia-geforce-rtx-3080-ampere-cpu-scaling-benchmarks

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Przy 4k to nie odczujesz praktycznie żadnej różnicy, zwłaszcza że masz ładnie podkręconego procka, w tej rozdziałce na najlepszych ustawieniach to nawet i3-10100/ i7-4770k daje radę:

 

https://www.tomshardware.com/features/nvidia-geforce-rtx-3080-ampere-cpu-scaling-benchmarks

1) hmm czyli gra nie warta swieczki?? 

2) i czy podkrecanie do 5.1GHz swojego i5-9600k ma sens? zyskam choc 5% wydajności?

Link to post
Share on other sites

Najlepiej samemu sprawdzić. Masz możliwość podkręcenia to podkręcaj na maxa co się da i tyle. Porównuj.

 

9600K ma czasem problem z 0.1% lows,czyli chwilowymi spadkami fps w grach korzystających z wielu wątków typu RDR2. Jeśli tego nie odczuwasz to zmiana nie ma sensu. W innym wypadku już 10700K to takie minimum.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

W 4k procek nie ma już takiego znaczenia, bardziej liczy się karta graficzna. Twój procesor (tym bardziej że jest podkręcony) powinien ogarnąć spokojnie tę kartę. Szkoda że kupiłeś Ventusa od MSI, który jest ogólnie bardzo słaby i nie ma dobrej opinii. O wiele lepszy jest jest TUF od Asusa. 

Link to post
Share on other sites

W 4k procek nie ma już takiego znaczenia, bardziej liczy się karta graficzna. Twój procesor (tym bardziej że jest podkręcony) powinien ogarnąć spokojnie tę kartę. Szkoda że kupiłeś Ventusa od MSI, który jest ogólnie bardzo słaby i nie ma dobrej opinii. O wiele lepszy jest jest TUF od Asusa. 

ehh wiem ale kupilem ja jeszcze przed zobaczeniem testow, ogolnie to bede zmienial na asusa lub zotaca jak sie poprawi dostepnosc

 

 

Przecież może do tej płyty co ma zamontować 9900k w sumie to to samo co 10700k

i co duza by byla roznica? bo to jednak spory wydatek 

Link to post
Share on other sites

 

 

 

i co duza by byla roznica? bo to jednak spory wydatek 

Do 60Hz niekoniecznie ale w niektórych tytułach pozwoli jednak na więcej FPS niz 9600k, zobaczysz jak wypadnie z kartą jak będzie słabo to zmieniaj jak wystarczy to nic nie ruszaj. W sumie to była bardziej reakcja z mojej strony na 10700k bo do tego też płyta do wymiany by była.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dobra obejrzalem troche testow i z tego co widze to roznica jest minimalna jezeli chodzi o gry w 4K

takze mysle ze nie oplaca sie na razie zmieniac dla np. 62fps zamiast 59fps

moze za rok jak cos ciekawego wyjdzie to wtedy wymienie

F77pkqr.png


dla 4k procek mało znaczy ale podkrecic do 5ghz zawsze mozna bo w niektorych miejscach moga być dziwne dropy. Predzej kup jakies pamieci powiedzmy viper albo trident 4266-4400mhz i daj je na 4000mhz cl17-18

z tego co wiem to lepiej dac wyzsza czestotliwosc i wieksze opoznienia jezeli chodzi o wydajnosc w grach

Link to post
Share on other sites

dobra obejrzalem troche testow i z tego co widze to roznica jest minimalna jezeli chodzi o gry w 4K

takze mysle ze nie oplaca sie na razie zmieniac dla np. 62fps zamiast 59fps

moze za rok jak cos ciekawego wyjdzie to wtedy wymienie

F77pkqr.png

z tego co wiem to lepiej dac wyzsza czestotliwosc i wieksze opoznienia jezeli chodzi o wydajnosc w grach

Te testy to fake.

 

Zobacz ile weźmiesz za 9600k. 8700k można wyrwać za 800zł

Link to post
Share on other sites

Tamte testy są podejrzane. Nie wiadomo kto daje tam od razu testy tony kart z procami szerokiej maści+różne ustawienia pamięci. Samemu nikt tego Ci nie potwierdzi, zbadanie sytuacji z reguł wymaga sporo chęci i czasu, a mało komu się to chce robić.

 

Popatrz tutaj: 

 

Ściema, nie test. Ryzen 2700x z pamięciami 4600mhz? 3600 jest problem tam uzyskać, 3733-3800 to trzeba mieć mega szczęście a tu typ podaje jak gdyby nigdy nic 4600Mhz. Wg kalkulatora iusmus i podawanych tam wyników oc pamięci-2 typom udało się wykręcić moduły na 4000 na 2slotowej płycie asusa b450-i.

 

Lepiej polegać na testach legitymowanych recenzentów zagranicznych i polskich. Kitguru, gamers nexus, hardware unboxed czy ltt, a w pl masz liptona czy blacka.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...