Skocz do zawartości

VA VS IPS


Recommended Posts

Ips ma ładne kolory ale zamiast czerni jest kolor szary. Va ma czerni ale potrafi smuzyc przez co do filmów może się nie nadawać. No chyba ze odyssey od Samsunga tam podobno smużenia nie ma ale ten monitor kosztuje prawie 3k.

 

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Ale w przypadku VA też się można wpakować, a o wadach innych niż smużenie zazwyczaj się nie mówi. Ja się tak kiedyś wpakowałem z bardzo polecaną Iiyamą, a miała takiego Black Crusha że oddałem do sklepu. Już wole IPSa z jego glowem.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

Panowie, jestem po zwrocie dwóch monitorów 32", pierwszy to Asus xg32vqr, przyjechał z pękniętą matrycą, kolejny wybrałem AOC ag322qc4 i nie jestem z niego zadowolony, podczas scrollowania stron internetowych, występują powidoki, jak przewijam tekst z gory na dół, czy w drugą stronę to za tekstem ciągnie sie poświata, przypomina kolor fioletowy ale ciężko to określić, druga sprawa to G-sync compatible nie działa prawidłowo, ten monitor nie ma certyfikatu zgodności ale g sync można wybrać, tylko że w grach występuje migotanie ekranu w określonych sytuacjach.

Teraz stoję przed wyborem nowego monitora, został wspomniany w tym temacie Samsung odyssey g7, czy warto? 3200zł za 32 cale, czyli doplacam 1200zł wzglecem ag322qc4 i 800zł wzgledem xg32vqr ale mam pewność że g sync działa prawidlowo no i niby szybsza matryca
Pomóżcie bo mam już dość zwracania monitorów :D

Link to post
Share on other sites

Teraz stoję przed wyborem nowego monitora, został wspomniany w tym temacie Samsung odyssey g7, czy warto? 3200zł za 32 cale, czyli doplacam 1200zł wzglecem ag322qc4 i 800zł wzgledem xg32vqr ale mam pewność że g sync działa prawidlowo no i niby szybsza matryca

Pomóżcie bo mam już dość zwracania monitorów :D

Może załóż nowy topic, bo i ja zostanę skarcony, za pisanie nie na temat. 

Widziałem G7, widziałem recenzje gdyż ten monitor był w kręgu moich potencjalnych zakupów.

G7 to najszybsza matryca VA obecnie dostępna na rynku. Dodatkowo 240Hz i Gsync Ultimate.

Jeżeli nie będzie Ci przeszkadzało zakrzywienie to jest to produkt godny uwagi. Rekomenduję zamówić, sprawdzić i podjąć decyzję.

Na pewno to inna liga niż wspominana w topicu Iyama

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wady va nie są tak drastyczne jak często przy ips.

Rzekłbym,  zalety VA nie są na tyle opłacalne ,żeby zrezygnować z IPS. Miałem 27  AMVA+ od pewnej znanej ,,japońskiej'' firmy , powiedzieć dramat to nic nie powiedzieć. Wychwalana czerń VA to zarazem największa bolączka tych matryc. Na smużenie podczas gier można by jeszcze przymknąć oko ( taki darmowy motion blur :P , ale na ,,drgania ''  ciemnych, czarnych grafik, loga, pasków podczas scrollowania stron www już nie. Nie wspomnę o tym ,ze albo gry są ciemne jak studnia bez dna , albo rozjaśniając traci się kolory i w miarę dobrą jakość obrazu. Wychwalany kontrast VA...jak ktoś lubi żarówką prosto w gały to polecam VA z 100000000:1. Nie wiem jak z innymi, ale w tym co miałem ( a był to jeden z lepszych VA ) ustawienie czegokolwiek ,,pod siebie'' stało się rzeczą niewykonalną, stąd zwróciłem po tygodniu intensywnej walki o obraz. Kupiłem IPS i wszelkie problemy z VA jak ręką odjął. Obraz ostry jak żyleta , piękne naturalne  kolory, zero smużenia, scrollowanie stron bez tearingu , możliwości konfiguracji obrazu i jego jakości wręcz nieograniczone , czyli pod siebie dostosujesz tak jak chcesz. Obecnie od kilku dni testuję dwa monitory IPS, 32 philips 328P6AUBREB i 27 Asusa ProArt 278qv. Oba 2560x1440. Philips 60 Hz ale menu nvidii od razu opcja włączenia 75 Hz. Asus natywne 75 Hz. 32 cale to duży bardzo dobrej jakości monitor. Obraz ładny na dobrej matrycy , ostry z pięknymi kolorami, monitor...do gier idealny . Podczas przeglądania internetu, YT itp, itd wielkość a wiec i ilość światła padającego na twarz plus standardowa odległość oczu od tj. 60-70 cm powoduje mimowolne odsuwanie sie z krzesłem i tu pomaga właśnie 2560x1440 gdzie wszystko jest ostre i czytelne . 27 cali ProArt to inna liga w jakości obrazu. Przepiękne kolory, czuć jakość tej matrycy. Możliwości konfiguracji obrazu są olbrzymie. 27 i  2560x1440 to idealna wielkość i rozdzielczość do pracy i internetu w standardowej odległości głowa-monitor.Do gier..jak najbardziej ,ale efektu 32 nie przebije. Tak czy siak jeden do zwrotu albo świetny obraz i 27, albo bardzo dobry i 32  .....szkoda ,ze 32 ProArta nie kupi za 2500 bo brałbym bez zastanowienia.

Jak dla mnie jednym z plusów VA przynajmniej jak na te cale to zakrzywiony ekran.

Zakrzywiony przy 27 ? To przeciez jest nieporozumienie. Zakrzywiony to tylko od 34 w ultrapanoramie, nawet 32 zakrzywione wygląda dziwnie.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

@up, no dokładnie moje odczucia, i teraz nawet mam tego samego Philipsa :D BTW, świetny monitorek.

Czy ten twój były VA nie był przypadkiem od firmy zaczynającej się na "I" i kończącej na "a" ?

Dokładnie ta firma hahahahahah. Nie sądziłem ,ze potrafią zrobić taki bubel , ale dali radę :) Stad wyczulonym na jakość, matryce VA i pochodne omijałbym szerokim łukiem. ( pono Samsung G7 to wszystko naprawił,a le nie widziałem ,wiec się nie wypowiadam ) Co do Philipsa 328P6AUBREB.... jest świetny a obraz naprawdę kryształ i 2560x1440 jest ok do 32. Mam mega, mega zagwozdkę bo wielkość robi robotę , ale ASUS 27 ProArt to inna liga wyświetlanego obrazu , po prostu aż chce się oglądać te kolory... jednak mniejszyyyyyyyyyyyyy :/...ehhhhhhhh ...4 dni na decyzje ,który zwracam. Jak wspomniałem dajcie mi ProArta 32 za 2500 to kupuję od strzała.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites
Rzekłbym, zalety VA nie są na tyle opłacalne ,żeby zrezygnować z IPS. Miałem 27 AMVA+ od pewnej znanej ,,japońskiej'' firmy , powiedzieć dramat to nic nie powiedzieć. Wychwalana czerń VA to zarazem największa bolączka tych matryc

Jak kupisz dobrego VA to smużenie nie jest tak bardzo zauważalne. Jak kupisz dobrego IPSa to i tak biedzisz siedział na granatowej czerni i przeciętnym kontraście. Juz nie pisząc jakości podświetlania matryc IPS.Pod tym względem zdecydowanie najgorzej się sprawuje.   

 

Akurat monitory ten marki odradzam i nie o takie chodzi.

Link to post
Share on other sites

Ja tam daleki jestem od odradzania VA, tylko dlatego że się na jednym modelu przejechałem. Trzeba by sporo więcej rożnych przetestować. A z IPSami rożnie bywa, zależy od szczęścia jak się trafi z BLB. Mi się akurat trafiła w miarę ok sztuka, na poziomie jasności jaki mam ustawiony i z oświetleniem za monitorem czerń jest jak na IPSa bardzo dobra, a BLB niewidoczny.

Natomiast jeśli chodzi o HDR to zupełnie nie idzie w parze z IPSami. Bo o ile na małej jasności BLB nie przeszkadza i prawie go nie widać, to na pełnej już jest wyraźnie widoczny, a przy włączonym HDR jasność ustawia się automatycznie na max.

Link to post
Share on other sites

Jak kupisz dobrego VA to smużenie nie jest tak bardzo zauważalne. Jak kupisz dobrego IPSa to i tak biedzisz siedział na granatowej czerni i przeciętnym kontraście. Juz nie pisząc jakości podświetlania matryc IPS.Pod tym względem zdecydowanie najgorzej się sprawuje.   

 

Akurat monitory ten marki odradzam i nie o takie chodzi.

 Być może tak ,ale wszędzie w reckach jak byk stoi ,,VA smuży'' . Pisałem, pół biedy darmowy motion blur , ale tearing w scrollowaniu to już jest przestępstwo i morderstwo oczu. Kolega wyżej zauważyl to nawet na AOC ag322qc4 ..wiec problem istnieje.Co do granatowej czerni IPS.....jak ktoś lubi wypalanie gałek ocznych z kontrastem, jasnoscią i gammą na maxa to tak, dostanie granatową czerń. Wystarczy jednak pobawić sie osd , dostaje się  ładną czerń i piękne kolory. W karierze przerobiłem mnóstwo monitorów od LG ( dobre IPSy) poprzez NEC ( miałem i CRT i LCD ) jeden pro EIZO ( tu akurat nie ma co  komentowac , najwyższa liga tak jak i cena). Ogólnie jak dla mnie monitor to tylko IPS, chociaż z chęcią obczaiłbym 32 samsunga odyssey.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

To tak w ramach offtopu. Pomimo świetnych , powtarzam świetnych kolorów i ogólnej jakości monitora zwracam ASUSA ProArt 278QV....z zalem niestety :/ Otóż moi drodzy, na białych tłach ustawiając małą jasność, kątem oka zauważałem jakieś dziwne delikatne , niemal niezauważalne drgania obrazu. ( zmieniałem kable itp, itd, zawsze to samo). Do tego  poszperałem i okazało się ,ze monitor tej klasy w 2020 roku ma sterowanie podświetleniem ..PWM .Wprawdzie wysokiej częstotliwości, ale.....nie dla moich oczu bo tutaj cieżko mi wysiedzieć dłuższy czas a na DC Philipsa pomimo rozmiaru mogę siedzieć godzinami. Oczywiście to moje subiektywne odczucie i pewnie dla 99,9999 %  populacji to bez znaczenia. Szkoda bo gdyby to było DC z takim obrazem i kolorami monitor zostałby u mnie na lata . Pozdrawiam.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...