Skocz do zawartości

Płyta główna + procesor + RAM do max 800 zł


Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów!

 

Zacznę od początku mój wysłużony komputer, którego mam już od ponad 12 lat już się trochę wysłużył i zaczynają w nim padać gniazda sata i ogólnie zaczyna już się sypać.

 

Stara jednostka: C2D E8500, 4 GB Ram 4 x 1GB Patriot PDC22G6400LLK, 240 GB SSD, płyta główna Gigabyte GA-P35-DS3R

 

Komputer ze względu na wiek już zaczyna czasami przymulać, wykorzystuje go głównie do pracy biurowej, ale czasami zmuszony byłem robić na nim np. zgrywanie VHS, a potem obróbka/montaż jakiegoś materiału wideo full hd- katorga, jak i pracy w programach graficznych typu GIMP.

 

Normalna praca na komputerze w moim przypadku to praca na kilku dokumentach w pakiecie office często jakiś PDF do tego outlook i przeglądarka z kilkudziesięcioma kartami otwartymi, w tle oczywiście antywirus, częste pakowanie i rozpakowywanie plików, przycinanie i laicka obróbka zdjęć. OS to Winda7, 2 x dyski 2.0TB bo chodzą w raidzie, dodatkowo w obudowie kieszeń na dysk do dodatkowego backupu na dysku nie podpiętym pod kompa.

 

Stary komputer był już maksymalnie ulepszony- 4 GB ram, dysk ssd, nowy procesor, nowy zasilacz, bo stary już padł itp., chciałbym zakupić zestaw składający się z procka, płyty i ram, bo resztę mam i mam nadzieję, że będzie pasować.

 

Jeszcze 10 lat temu byłem bardzo obeznany w tych kwestiach, ale po chyba 3 generacji procesorów iCore straciłem rozeznanie.

 

Czego szukam- jak najlepszych podzespołów, które posłużą mi być może równie długo. Nie musi to być najnowszy sprzęt, bardziej zależy mi na jakości. Mogą to być mobo używane tak samo jak reszta. Kiedy kupowałem starego kompa to służył mi przez 12 lat, więc trochę to mówi o jego jakości- zresztą proszę spojrzeć na dane techniczne. Co do ceny im taniej to lepiej ale nie chciałbym wyłożyć więcej jak 500 zł (800 zł jeśli różnica będzie druzgocąca).

 

Posiadam zasilacz: Corsair CX450M

Dyski twarde: 240 GB SSD + 2 x WD 2.0TB RED WD20EFRX

Obudowę jakąś starą Chieftec, mobo najlepiej zwykłe ATX.

 

Proszę o sugestie!

Link to post
Share on other sites

Nowych i z wysokiej półki w tym przedziale cenowym raczej nie będzie.

Spośród nowych procesorów Intel Pentium Gold G6400 (300 zł) lub AMD Athlon 3000G (259 zł) do zadań biurowych powinien być w wystarczający.

Jeśli jednak szukać spośród używanych ze średnio-wyższej półki to w podobnej cenie znajdzie się Intel Core i5-6400.

 

Problem w tym, że, mimo że i5-6400 oferuje lepszą wydajność niż wyżej wymienione nowe to będzie się "uwięzionym" ze starym procesorem i płytą główną, których nie będzie się zbytnio dało ulepszyć i które szybko się zestarzeją. Obecna polityka Intela jest niestety taka, że kolejne generacje płyt głównych i procesorów nie są ze sobą kompatybilne.

 

Myślę, że sensowniejszym rozwiązaniem byłoby wziąć na początek AMD Athlon 3000G lub 220GE i do tego płytę główną z chipsetem B450 lub A520 (można takie kupić w okolicach 300 zł). Da to pole manewru do ulepszeń i gdy Athlon nie będzie wystarczać będzie można go wymienić na Ryzen 3-generacji lub nadchodzącej 4-generacji bez konieczności kupowania nowej płyty głównej.

Do tego pojedyncza kość RAM 8GB (np G.Skill 8GB 3000 MHz za ok. 125 zł) i zostawić wolne gniazdo na drugą kość 8GB w przyszłości.

 

Można spróbować też taki zestaw z procesorem Ryzen 3 3200G aczkolwiek jest nieco powyżej budżetu.

 

Uwaga: płyty z chipsetem B450 dla kompatybilności z procesorami 3 i 4 generacji wymagają aktualizacji BIOS'u (trzeba dowiedzieć się u sprzedawcy lub producenta płyty). Z kolei nowszy chipset A520 może nie być kompatybilny ze starszymi procesorami z 2-generacji (aczkolwiek ulepszenia robi się zazwyczaj do przodu a nie do tyłu)


A zestaw z Intel Core i5-6400 można spróbować taki:

Tak więc używanymi częściami można upolować coś w granicach 500 zł, ale nie ma wtedy gwarancji, że nie jest uszkodzone lub bardzo zużyte.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...